Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Αφού είναι αναγνωριστική αγωγή και έχεις και χωρική μεταβολή, τότε πρέπει να ανεβάσεις ένα ΤΔΓΜ σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες.

ΦΕΚ 4765_Β_24-12-2019-ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΠΟΓΡ. ΔΙΑΓΡΑΜ. ΓΙΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΕΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ.pdf ΟΔΗΓΙΑ_ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ_ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΩΝ_ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ_Ν4602_19.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Στο ΦΕΚ, άρθρο 1 παρ2Γ αναφέρει πως πρέπει να αναφέρω και τα εμβαδά των ΚΑΕΚ που αλλάζουν από την προσάρτηση τμημάτων αυτών στην ιδιοκτησία του πελάτη μου. Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Το οικόπεδο που μελετώ έχει εμβαδόν 100 τ.μ. περίπου όπου τα 85 τα αντλώ από ένα ΚΑΕΚ 87 τ.μ. που είναι σε άγνωστο ιδιοκτήτη. Τα υπόλοιπα 2 τ.μ. θα είναι πλέον προς την μεριά του δρόμου. Τα 19 τ.μ. από γειτονική ιδιοκτησία και το 1 από ΚΑΕΚ κοινόχρηστου δρόμο. Το ΚΑΕΚ το κοινόχρηστο είναι μια τεράστια έκταση, πως θα την περιγράψω σε αυτήν το νέο εμβαδόν που ζητάει το ΦΕΚ?

Link to comment
Share on other sites

Θα την κόψεις στα όρια της πινακίδας του τοπογραφικού. Θα την κλείσεις όμως να είναι κλειστό πολύγωνο.

Μετά στον πίνακα θα γράψεις αρχικό εμβαδό το τμήμα που βρίσκεται στην πινακίδα και τελικό αυτό που απομένει.

Εγώ γράφω παρατήρηση ότι το πολύγωνο του δρόμου περιγράφεται στα όρια της πινακίδας και όχι στο σύνολο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς αν μπορούμε στο ίδιο διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών να έχουμε ταυτόχρονα διόρθωση ορίων (δίνω-παίρνω) και κατάτμηση.

Μήπως θα πρέπει πρώτα να γίνει η διόρθωση των ορίων ώστε να προκύψει το τελικό γεωτεμάχιο κα μετά με μεταγενέστερη διαδικασία να γίνει το διάγραμμα για την εγγραπτέα πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είναι διαφορετικά διαγράμματα η διόρθωση ορίων και η κατάτμηση. Στο 1ο θα κάνεις ΔΓΜ-Διόρθωσης Ορίων, και αφού εγκριθεί αυτή, θα ακολουθήσει το ΔΓΜ-Εγγραπτέας Πράξης  για την κατάτμηση.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το επιβεβαίωσα και με δικηγόρο είναι όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα για πρώτη φορά να υποβάλω ΤΔΓΜ και μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα. Αυτό σημαίνει ότι όλα αυτά είναι λάθος ή κάτι από αυτά είναι λάθος και απλά το σύστημα δεν είναι σε θέση να ξεχωρίστη ποιό από όλα είναι λάθος? Για παράδειγμα, οι polylines είναι σίγουρα κλειστές/

Οταν λέει ότι τα παρακάτω επίπεδα πρέπει να έχουν περιμεχόμενο, τι εννοεί? να γράψω Εμβαδόν ?

Πληροφορία ως πολύγωνο για το PST KAEK τι εννοεί?

ZSHhJbf.png

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή (ανά παρατήρηση)

1. Απομόνωσε όλες τις γραμμές ανά layer και δες ποια από αυτές δεν είναι closed. Υπάρχουν τουλάχιστον 3.

2. Το διάγραμμα που κάνεις είναι διόρθωσης ή εγγραπτέας πράξης; Κάθε ένα πρέπει να περιέχει συγκεκριμένη πληροφορία κατ΄ ελάχιστον σε κάποια συγκεκριμένα layer.

3. Δεν έχεις οριοθετήσει την ιδιοκτησία σου με το layer TOPO_PROP (τουλάχιστον). 

4. Δεν έχεις ορίσει το πολύγωνο από το κτηματογραφικό σου διάγραμμα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, angusmacgyver said:

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή (ανά παρατήρηση)

1. Απομόνωσε όλες τις γραμμές ανά layer και δες ποια από αυτές δεν είναι closed. Υπάρχουν τουλάχιστον 3.

Tα έχω ελέγξει, είναι closed. Μήπως επειδή έχω δυο DMG_PROP_FINAL, θεωρεί ότι δεν είναι closed? (Εχω ένα ΚΑΕΚ και θέλω να το χωρίσω σε δύο διαφορετικα)

2. Το διάγραμμα που κάνεις είναι διόρθωσης ή εγγραπτέας πράξης; Κάθε ένα πρέπει να περιέχει συγκεκριμένη πληροφορία κατ'ελάχιστον σε κάποια συγκεκριμένα layer.

Εχω ένα ακίνητο με ένα ΚΑΕΚ. Όμως ο ιδιοκτήτης έχει ένα τμήμα αυτού με συμβόλαιο και για το υπόλοιπο τμήμα υπάρχει διαθήκη, στην οποία τώρα όμως θα κάνει αποδοχή κληρονομιάς. Δεν έχουμε διόρθωση ορίων με τα όμορα. Απλά το ένα ΚΑΕΚ θέλουμε να το χωρίσουμε σε δύο ΚΑΕΚ.

3. Δεν έχεις οριοθετήσει την ιδιοκτησία σου με το layer TOPO_PROP (τουλάχιστον). 

4. Δεν έχεις ορίσει το πολύγωνο από το κτηματογραφικό σου διάγραμμα.

 

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε ξανά το closed. Δες επίσης να είναι το υψόμετρο 0.

Άρα κάνεις Διάγραμμα Εγγραπτέας πράξης.  Τότε χρειάζεσαι και το TOPO_PROP_NEW

Τέλος, ό,τι και να κάνεις, χωρίς PST_KAEK το DGM_PROP_FINAL και το LINE_XM θα σου βγαίνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.