Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

49 λεπτά πριν, Polytexnitis said:

Θα έχεις π.x 2 layer TOPO_PROP, ένα για κάθε ιδιοκτησία. Όταν ανεβάζεις Τοπογραφικό στο σύστημα, μετά τον έλεγχο της θέασης, όταν πας στο 3ο βήμα, σε ρωτάει να επιλέξεις ΚΑΕΚ. Επιλέγεις πρώτα την 1η ιδιοκτησία, εισάγεις τα στοιχεία της και ακολούθως κάνεις 2η εγγραφή για την άλλη ιδιοκτησία.

EDIT: Τώρα είδα πως ρωτάς για Διάγραμμα Μεταβολών. Λάθος μου. Εδώ όντως πρέπει να είναι ξεχωριστά τα σχέδια. Δεν το έχω δοκιμάσει να είναι πολλαπλό και δεν νομίζω ότι βγαίνει λόγω των περιορισμών στα layer.Σε απλό Τοπογραφικό γίνεται σίγουρα πάντως, το έχω κάνει.

Ναι διαγραμμα μεταβολων διορθωσης πρεπει να γινει. Επισης κατι αλλο οποιος δουλευει τεκτωνα εχει παρατηρησει οτι εχουν κανει λαθος στα layers area a area d? Τα εχουν βαλει αναποδα δλδ. Η ειναι μονο στη δικη μου εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, sbullakis said:

Ναι διαγραμμα μεταβολων διορθωσης πρεπει να γινει. Επισης κατι αλλο οποιος δουλευει τεκτωνα εχει παρατηρησει οτι εχουν κανει λαθος στα layers area a area d? Τα εχουν βαλει αναποδα δλδ. Η ειναι μονο στη δικη μου εκδοση?

Δεν είναι πρόβλημα του λογισμικού (παρότι δεν δουλεύω με το συγκεκριμένο). Κατέβασε το πρότυπο αρχείο .dxf και δούλεψε πάνω σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tetris said:

Δεν είναι πρόβλημα του λογισμικού (παρότι δεν δουλεύω με το συγκεκριμένο). Κατέβασε το πρότυπο αρχείο .dxf και δούλεψε πάνω σε αυτό

Καλημερα, Αυτο το προτυπο dxf ειναι για να το δουλεψεις στο autocad ο τεκτωνας εχει περαασμενα τα layers και δουλευει με διαφορετικο τροπο απλα παρατηρησα οτι τα εχουν βαλει αναποδα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ξερει κανενας τι παιζει με αυτο το σφαλμα? ευχαριστω

  • Τα περιμετρικά όρια των παρακάτω επιπέδων δεν ταυτίζονται με τα περιμετρικά όρια του PST_KAEK:
    • •   Layer DGM_PROP_FINAL
      428219.67,4277056.46
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανανοίξει τη σελίδα σε άλλο browser και δεν το εμφάνισε το σφάλμα. Αλλά πρέπει να γίνει η αποσύνδεση κανονικά, μη κλείσεις απλά τον φυλλομετρητη.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 4282... μου θυμίζει ψευδομερκατορικό σύστημα, που βγαίνει σε μερικά επίπεδα GIS, αν δεν υπάρχει ρύθμιση για ορισμένο σύστημα αναφοράς. Πάντως είχα το ίδιο σφάλμα, έφαγα 5-6 ώρες μέσα στο ΣΚ και τελικά ήταν αυτό που σου έγραψα παραπάνω, τίποτα. Ελπίζω κάποιος άλλος συνάδελφος να σε βοηθήσει καλύτερα. Φαντάζομαι το προφανές, ότι η γραμμή dgm final με τη pst kaek ταυτίζονται παντού.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν γινεται να ταυτιζονται αφου κανουμε διορθωση

μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος και βάζε τονισμό στα μηνύματά σου σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό είναι να στείλεις στη βοήθεια του κτηματολογίου, με το dxf επισυναπτόμενο, αλλά το ΣΚ λείπουνε. Ναι περιμετρικά, όπως λέει το μήνυμα σφάλματος, τα τσέκαρες να μην έχουν αποκλείσεις; Συνήθως οι συντεταγμένες που γράφει το σφάλμα, δείχνουν το πολύγωνο που έχει πρόβλημα. Δεν ξέρω πως σχεδιάζεις, αλλά δοκίμασε να κάνεις τα πολύγωνα με την εντολή boundary (autocad).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, sbullakis said:

Μα δεν γινεται να ταυτιζονται αφου κανουμε διορθωση

Όταν κάνουμε ΔΓΜ διόρθωσης, δεν διορθώνουμε μόνο το δικό μας ΚΑΕΚ, όπως γίνεται συχνά η παρανόηση, αλλά και τα όμορα επηρεαζόμενα. Έτσι η εξωτερική περίμετρος των PST_KAEK με των DGM_PROP_FINAL θα πρέπει να ταυτίζεται για τα δύο ή περισσότερα ΚΑΕΚ που συμμετέχουν στη διόρθωση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.