Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Εχουμε γεωτεμάχιο, στο οποίο θέλουμε να κάνουμε κατάτμηση σε δύο νέα γεωτεμάχια και μεταβίβαση του ενός. Επομένως θα υποβάλλω ΔΓΜ για εγγραπτέα πράξη.

Όμως σύμφωνα με την μέτρηση, έχουμε επικάλυψη με τον όμορο και μου βγάζει ειδοποίηση ότι τα περιμετρικά όρια του DGM_PROP_FINAL δεν ταυτίζονται με τα όρια του layer PST_KAEK.

Ποιά είναι η σωστή διαδικασία? Πρέπει να αλλάξουμε πρώτα τα όρια του αρχικού PST_KAEK και μετά να κάνουμε ΔΓΜ εγγραπτέας πράξης?

Να βάλω το DMG_PROP_FINAL να ταυτίζεται με το PST_KAEK και με το TOPO_PROP_NEW να οριοθετήσω τα καινούργια γεωτεμάχια ή πρέπει να ταυτίζονται?

https://i.ibb.co/3FmcMBT/11111.jpg

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

51 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

Εχουμε γεωτεμάχιο, στο οποίο θέλουμε να κάνουμε κατάτμηση σε δύο νέα γεωτεμάχια και μεταβίβαση του ενός. Επομένως θα υποβάλλω ΔΓΜ για εγγραπτέα πράξη.

Όμως σύμφωνα με την μέτρηση, έχουμε επικάλυψη με τον όμορο και μου βγάζει ειδοποίηση ότι τα περιμετρικά όρια του DGM_PROP_FINAL δεν ταυτίζονται με τα όρια του layer PST_KAEK.

Ποιά είναι η σωστή διαδικασία? Πρέπει να αλλάξουμε πρώτα τα όρια του αρχικού PST_KAEK και μετά να κάνουμε ΔΓΜ εγγραπτέας πράξης?

Να βάλω το DMG_PROP_FINAL να ταυτίζεται με το PST_KAEK και με το TOPO_PROP_NEW να οριοθετήσω τα καινούργια γεωτεμάχια ή πρέπει να ταυτίζονται?

https://i.ibb.co/3FmcMBT/11111.jpg

Αυτό που λες το έχω κάνει σε κάθετη ιδιοκτησία. Κράτησα το PST_KAEK και του πέρασα τη γραμμή της καθέτου ενω το topo_prop είχε διαφορές με το περίγραμμα του κτηματολογίου.

Μου το πέρασαν με τη λογική ότι οι διαφορές στις καθέτους είναι μικρές.

Τώρα στην περίπτωση που κάνεις κατάτμηση δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο ή αν πρέπει να κάνεις και διόρθωση ορίων. Πρέπει να συνεννοηθείς με το κτηματολόγιο αν μπορεί να περάσει κατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα από απροσεξία έκανα λάθος στο περιγραμμα του γηπέδου(περίπου 100 τμ) και το ανεβασα ολοκληρώνοντας την διαδικασία για ΚΗΔ. Δεν έχει προχωρήσει ακόμα η συμβολαιογραφική πράξη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό? ή βγαζω νεο ΚΗΔ?

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2019 at 11:57 ΜΜ, GEOPETH said:

Ερωτηση: Σε τοπογραφικο εχω  2 οικοπεδα του ιδιου ιδιοκτητη που απεχουν 5 μ. Ειναι για αποδοχη κληρονομιας.

Θα πρεπει να αναβασω 2 τοπογραφικα με ξεχωριστα ΚΗΔ ή μπορει να περαστουν σ΄ενα τοπογραφικο με ενα ΚΗΔ;

μπορεις να ανεβασεις ενα τοπογραφικο (dxf) με τα 2 πολυγωνα και να παρουν ενα ΚΗΔ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/3/2020 at 8:03 ΠΜ, tetris said:

Τοπογραφικό διάγραμμα για δικόγραφο.

Πρόκειται για γεωτεμάχιο το οποίο δεν έχει ΚΑΕΚ.

Το νέο γεωτεμάχιο, έτσι όπως έχει αποτυπωθεί (ΕΓΣΑ '87), βρίσκεται ως "νησίδα" εντός άλλου γεωτεμαχίου (όπως αυτό περιγράφεται με τα στοιχεία του Ε.Κ.).

Για να αποκτήσει οντότητα απαιτείται δικαστική απόφαση, για την οποία όμως απαιτείται ηλεκτρονική υποβολή και ΚΗΔ.

Πώς το αντιμετωπίζουμε?

Έχω παρόμοια περίπτωση όπου το τμήμα που με ενδιαφέρει αφαιρείται απο ένα συνολικό ΚΑΕΚ και δημιουργεί μία ''τρύπα''. Δεν θα χρησιμοποιηθεί σε δικόγραφο, ούτε θα γίνει κάποια πράξη απλά θα αιτηθούμε την διόρθωσή του οπότε θεωρώ πως ανήκει στην κατηγορία διόρθωσης και όχι εγγραπτέας πράξης.

Ο ιδιοκτήτης δεν το είχε δηλώσει κατά την κτηματογράφηση, το ελληνικό δημόσιο το ενοποίησε με δικές του εκτάσεις και φθάσαμε σήμερα στο σημείο αυτό.

Μπορεί κάποιος να μου πεί εάν είναι σωστά τα layer που έχω στο αρχείο προς υποβολή?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

dgm_michanikos.gr.dwg

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βγει δικ. απόφαση αναγνώρισης δικαιούχου, και να περαστεί στο κτηματολόγιο

Άρα, συντάσσεις τ.δ. για δικόγραφο. Για τον έλεγχο των layers, θα πρέπει να ανεβάσεις κι επεξηγηματικό διάγραμμα ή σκαρίφημα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θέλω την γνώμη σας εάν είναι όντως ΔΓΜ διόρθωσης διότι τώρα που το καλοσκέφτομαι ίσως είναι ΔΓΜ κατάτμησης, μιας και γω θέλω να σπάσω το ένα ΚΑΕΚ σε δύο δίχως όμως να γίνει σήμερα νέα συμβ. πράξη. 

Η δικηγόρος ανέφερε ότι δεν θα χρειαστεί δικόγραφο εκτός αν αρνηθεί μία απο τις υπηρεσίες του δημοσίου (στο οποίο και φαινεται σήμερα το ΚΑΕΚ) στις οποίες θα κοινοποιηθεί.

Όπως βλέπετε στο διάγραμμα, το μεγάλο θαλασσί πολύγωνο εμβαδού 12277,01τμ είναι αυτό της βάσης του ΕΚ.

Το ματζέντα εμβαδού 5078,30τμ είναι αυτό της διανομής του 1932.

Το κόκκινο εμβαδού 2906τμ είναι αυτό που θέλω να αποκόψω και να αυτονομήσω θέτοντάς το υπό την ιδιοκτησία του πελάτη μου.

Επειδή το κόκκινο είναι εντός του θαλασσί, με μπερδεύουν τα layer που θα χρησιμοποιήσω.

Όποιος έχει εμπειρία ή/και γνώμη, παρακαλώ πολύ ας την εκφέρει..

 

 

 

dgm_michanikos.gr.dwg

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Συνέταξα ένα παρόμοιο ΔΓΜ πρόσφατα. Ιδιοκτησία που δεν δηλώθηκε ποτέ σε περιοχή με λειτουργούν Κτηματολόγιο. Η ιδιοκτησία εντοπίστηκε κατά κύριο λόγο εντός 2 ΚΑΕΚ του Δημοσίου.

Δυστυχώς ειδικά αυτές τις ημέρες, δεν έχω χρόνο για να δω το σχέδιο σου και να εκφέρω απόψη, θα πω απλά τι έκανα εγώ.

Layer Topo_Prop (=bound_impl) όπως προκύπτει από την αποτύπωση

Layer PST_KAEK για τα εμπλεκόμενα γεωτεμάχια (αυτά που υπάρχουν ήδη στο Κτηματολόγιο και επηρεάζεις) όπως προκύπτει από το Κτηματογραφικό Διάγραμμα

LAYER DGM_PROP_FINAL τα όρια της ιδιοκτησίας μου όπως θέλω να φαίνεται στο Κτηματολόγιο μετά την γεωμετρική μεταβολή.  Αυτό κανονικά ταυτίζεται με το  TOPO_PROP. Στην περίπτωση μου δεν ταίριαξε απόλυτα, γιατί θα προέκυπταν στην Κτηματολογική Βάση κάτι "χαζοπολύγωνα" εμβαδού < 1 τ.μ., οπότε είναι "συμβατό" με το TOPO_PROP, όχι ολόιδιο. Στο ίδιο layer DGM_PROP_FINAL μπαίνουν και τα τελικά όρια των εμπλεκόμεων γεωτεμαχίων (τροποποιημένα PST_KAEK)  αφού γίνει η μεταβολή και πάρεις το κομμάτι σου. 

AREA_D για τα κομμάτια που διεκδικείς . Θέλει 1 πολύγωνο για κάθε κομμάτι που παίρνεις από 1 ΚΑΕΚ. Αν όλη η ιδιοκτησία σου εντοπίζεται εντός 1 ΚΑΕΚ, θα έχεις 1 πoλύγωνο AREA_D, το οποίο θα ταυτίζεται με το DGM_PROP_FINAL.

Από την στιγμή που δεν δηλώθηκε, διεκδικείται η εγγραφή του δικαιώματος δικαστικά και μόνο (εκτός αν αγνοώ κάτι). Οπότε αφού πάει για δικόγραφο, θέλει προσοχή! Υπάρχει ειδικό ΦΕΚ (4765/Β/2019 - νομίζω), ειδικό τεύχος οδηγιών στο site του Κτηματολογίου και ειδική Υπεύθυνη Δήλωση του συντάκτη ( ότι είναι τεχνικά εφαρμόσιμο - πρέπει να ελέγξεις την Αναφορά Εφαρμογης). Εγώ το ανέβασα ως ΔΓΜ Διόρθωσης.

Αυτά τα ολίγα! Ελπίζω να βοήθησα!

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.