Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 19/5/2021 at 3:03 ΜΜ, getsakna said:

Έχω παρόμοια περίπτωση όπου το τμήμα που με ενδιαφέρει αφαιρείται απο ένα συνολικό ΚΑΕΚ και δημιουργεί μία ''τρύπα''. Δεν θα χρησιμοποιηθεί σε δικόγραφο, ούτε θα γίνει κάποια πράξη απλά θα αιτηθούμε την διόρθωσή του οπότε θεωρώ πως ανήκει στην κατηγορία διόρθωσης και όχι εγγραπτέας πράξης.

 

Δες και αυτό που είχα αναρτήσει παλιότερα για μια παρόμοια περίπτωση...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάζω DGM_PROP_FINAL τόσο το εξωτερικό όριο το παλιό όσο και το εσωτερικό όριο το οποίο είναι το τελικο μου γεωτεμαχιο και μου χτυπάει το παρακάτω μήνυμα (στον έλεγχο που εκτελώ μέσω ενός software) και ειναι λογικό καθότι αθροιζει τα δύο τελικά περιγράμματα και τα βγάζει παραπανω απο το αρχικο PST_KAEK. Κάπως πρέπει να δειχθεί η νησίδα ΄΄τρύπα΄΄ στο ένα γεωτεμάχιο.

 

''Υπάρχει διαφορά στην επιφάνεια του Layer  DGM_PROP_FINAL [24.Τελικά όρια για μεταβολή (closed Pline)] και στο Layer PST_KAEK [12.Όρια βάσει Κτηματολογίου] και αυτό πρέπει να διορθωθεί:
-->  DGM_PROP_FINAL  Συνολική επιφάνεια: 15183.01
-->  PST_KAEK        Συνολική επιφάνεια: 12277.01''

 

angusmacgyver 

«Χρησιμοποιείτε το layer TOPO_PROP μόνο για το εξωτερικό περίγραμμα...» εννοείς του τελικού ή του αρχικού γεωτεμαχίου??

 

Polytexnitis

«Layer Topo_Prop (=bound_impl) όπως προκύπτει από την αποτύπωση..», μήπως εννοεις TOPO_PROP_NEW το γεωτεμάχιο της αποτύπωσης και TOPO_PROP το αρχικό ενιαίο??

 

edit: Μηπως να βαλω PST_KAEK και στο νεο γεωτεμαχιο??

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που σου είπε ο tetris. Πρέπει να βγει η δικαστική απόφαση για να είναι εγγραπτέα πράξη.

Δε νομίζω ότι μπορεί να είναι διόρθωσης γιατί δεν έχεις ΚΑΕΚ στη νησίδα (και δεν δημιουργούμε μόνοι μας PST_KAEK) και γι'αυτό δε σου βγαίνει ο έλεγχος του DGM_PROP_FINAL.

Επίσης από το dwg που ανέβασες έχεις πολλά λάθη. Κυριότερο είναι το LINE_XM_VST, το οποίο i) δεν έχεις κάθετο και ii) πρέπει να αρχίζει και να τελειώνει πάνω στο PST_KAEK. DGM είπαμε δε χρειάζεσαι, όπως και το AREA_A και το TOPO_PROP πάνω στο δικό σου γεωτεμάχιο. Χρειάζεσαι όμως 1 TOPO_PROP πάνω στο αρχικό και 2 TOPO_PROP_NEW στα 2 νέα που δημιουργούνται (το 1 NEW θα πατάει πάνω στο παλιό και το άλλο στο δικό σου). Μην ξεχάσεις να βάλεις και BOUND_UNIMPL στο αρχικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

έχετε εντοπίσει κάποια δυσλειτουργία στην πλατφόρμα σήμερα; Μου βγάζει σε ότι τοπογραφικό πάω να υποβάλλω "μη απόδεκτο dxf" χωρίς επιπλέον στοιχεία.

Edited by koukos21
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ τα ίδια από χθες και συνεχίζει και σήμερα. Τουλάχιστον δεν είμαι ο μόνος. Δοκίμασα και με ήδη υποβληθέντα και το βγάζει πάλι οπότε ξέρω ότι δεν έχω κάνει κάποια γκάφα στο αρχείο κατά λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να υποβάλλω τοπογραφικό για να βγάλω ΚΗΔ για μεταβίβαση ακινήτου. Στην περιοχή αυτή το Κτηματολόγιο δεν έχει κλείσει και δεν υπάρχει ΚΑΕΚ. Μπορεί να εκδοθεί το ΚΗΔ χωρίς layer PST_KAEK ?

Προσπάθησα να το δοκιμάσω σήμερα, αλλά μου έβγαλε "μη αποδεκτό αρχείο" όπως στους συναδέλφους πιο πάνω

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν εκδοθεί κτηματολογικά διαγράμματα, με ποιο τρόπο πας να κάνεις χρήση του Layer PST_KAEK;

Πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι σε περιοχή υπό κτηματογράφηση.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Pavlos33 said:

Αν δεν έχουν εκδοθεί κτηματολογικά διαγράμματα, με ποιο τρόπο πας να κάνεις χρήση του Layer PST_KAEK;

Πιθανολογώ ότι αναφέρεσαι σε περιοχή υπό κτηματογράφηση.

Nαι, είναι υπό κτηματογράφηση, επομένως δεν χρησιμοποιώ καθόλου PST_KAEK.

Συγκεκριμένα είναι δυο όμορα γεωτεμάχια, διαφορετικών ιδιοκτητών. Εχω κάνει τοπογραφικό και για τα δύο. Ο ιδιοκτήτης του ενός γεωτεμαχίου, θα αγοράσει και το όμορο και θα τα συνενώσει μετά.

Στην παρούσα φάση (περιοχή υπο κτηματογράφηση), απλά θα βγάλω ξεχωριστά ΚΗΔ για το κάθε γεωτεμάχιο για εγγραπτέα πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.