Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Πως θα τα συνενώσει;

Θα εκδώσει οικοδομική άδεια στο συνενωμένο;

Ναι, για αυτό θέλει να αγοράσει το όμορο. Αλλάζει κάτι?

Παρεπιπτόντως, λειτουργεί το σύστημα? δεν μπορώ να βγάλω ΚΗΔ, όπως οι συνάδελφοι πιο πάνω, μου βγάζει "μη αποδεκτό dxf"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις και ένα ΚΗΔ. Θα πρέπει να έχεις τρεις δηλώσεις του ν.651/77 και το νέο γεωτεμάχιο από τη συνένωση στο topo_prop_new.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μάλλον θα έχει απαντηθεί στις 69 σελίδες του θέματος αλλά λόγω χρόνου πιέζομαι πάρα πολύ. Γίνεται να εκδοθεί ένα ΚΗΔ και για τα 4 διαφορετικά αγροτεμάχια τα οποία είναι γειτονικά ( τα χωρίζει δρόμος ) , του ίδιου ιδιοκτήτη  ?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΚΗΔ χρειάζεται μόνο. Απλά στο 3ο βήμα της υποβολής, θα κάνεις 4 διαφορετικές εγγραφές, μια για κάθε αγροτεμάχιο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεωτεμάχιο βρίσκεται κατά το ~ήμισυ σε τελικό Κτηματολόγιο το οποίο θέλουμε να διεκδικήσει ένα όμορο τμήμα (ως εδώ τυπικά πράγματα). Κατά το άλλο ήμισυ η ιδιοκτησία είναι εκτός Κτηματολογίου (δεν έχει γίνει κτηματογράφηση της περιοχής ακόμα) και το οποίο δεύτερο τμήμα έχει και ένα τμήμα του εντός οικισμού. Πώς παρουσιάζεται τέτοια κατάσταση σε ΔΓΜ για ηλεκτρονική υποβολή;

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πριν φτάσεις στο ΔΓΜ απαιτείται μια προσεκτική έρευνα τίτλων,εγγραφών,ΚΑΕΚ κλπ διότι:

Στο ένα τμήμα έχεις ιδιοκτησία με ΚΑΕΚ σε Κτημ/γιο σε λειτουργία,άρα επιδέχεται ΔΓΜ

Στο άλλο 

5 λεπτά πριν, gktpgeue said:

Κατά το άλλο ήμισυ η ιδιοκτησία είναι εκτός Κτηματολογίου 

Σε ποιο στάδιο βρίσκεται η κτηματογράφηση?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ChristinaK said:

Καλησπέρα,πριν φτάσεις στο ΔΓΜ απαιτείται μια προσεκτική έρευνα τίτλων,εγγραφών,ΚΑΕΚ κλπ διότι:

Στο ένα τμήμα έχεις ιδιοκτησία με ΚΑΕΚ σε Κτημ/γιο σε λειτουργία,άρα επιδέχεται ΔΓΜ

Στο άλλο 

Σε ποιο στάδιο βρίσκεται η κτηματογράφηση?

Ούτε προανάρτηση δεν έχουν κάνει για τη περιοχή και δεν είναι καν στην περιοχές αυτή τη στιγμή υπό κτηματογράφηση με αιτήσεις από τον κόσμο (για άγνωστο λόγο σε μένα αυτή τη στιγμή (δασικό/αρχαιολογικό πάντως δεν είναι))).

Εννοείς ότι γίνεται διόρθωση στο τμήμα με ΚΑΕΚ/οριστικό Κτηματολόγιο όσον αφορά το τι βλέπει το ηλεκτρονικό σύστημα και το υπόλοιπο τμήμα το αποτυπώνουμε στο Τοπογραφικό αλλά χωρίς να φαίνεται ηλεκτρονικά;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι,πάνω κάτω...Μεταβολή γίνεται για ιδιοκτησία σε κτηματολόγιο σε λειτουργία και μέχρι το όριο της περιοχής που είναι ήδη καθορισμένο.

Δεν μου έχει συμβεί,είναι ιδιάζουσα περίπτωση.

Ανέφερα την έρευνα γιατί με παραξενεύει πώς ενιαίο γεωτεμάχιο δεν συμπεριλήφθηκε στην κτηματογράφηση και "κόπηκε" από το όριο της υπό κτηματογράφησης περιοχής.

Εκτός εάν:κατά την κτηματογράφηση τέθηκε όριο της περιοχής με μεγάλο σφάλμα,άφησε εκτός τμήμα διανομής ή αναδασμού κλπ.,"έκοψε" το ενιαίο τεμάχιο του πελάτη σου.

*Αν τεκμηριώνεται ότι το γήπεδο είναι ενιαίο,να επικοινωνήσεις απευθείας με το Κτηματολογικό Γραφείο.

Edited by ChristinaK
Συμπλ.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ετοιμάζω ένα Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών και έχω την εξής απορία. Το τεμάχιο που θέλω να διορθώσω επηρεάζει 4 όμορα του τεμάχια από τα οποία πρέπει να κοπεί τμήμα και προσαρτηθεί στο δικό μου. Κάνω τις τοπολογίες και έχω στο Layer AREA_D 4 κλειστές polylines (1 για κάθε όμορο επηρεαζόμενο). Από την στιγμή που πρέπει να είναι κλειστές οι polylines, πως θα κάνω τοπολογία του συγκεκριμένου Layer; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.