Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλημέρα ,και ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής ,με αυτό το διάγραμμα (που δείχνει δηλ και τις 4 ιδιοκτησίες ,με τα αντιστοιχα layers TOPO_PROP ,ΕAS και όποιο άλλο layer είναι απαραίτητο ,θα μπορέσει στο μέλλον κάποιος από τους ιδιοκτήτες να προχωρήσει σε κάποια άλλη  πράξη(πχ πώληση)?

(Φαντάζομαι πως όχι ,και θα χρειαστεί τότε να συνταχθεί νέο τοπογραφικό για την ιδιοκτησία που πρέπει να γίνει η πράξη και να πάρει νέο ΚΗΔ-αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 21/7/2021 at 9:38 ΠΜ, KaizerSoze said:

Καλημέρα ,και ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής ,με αυτό το διάγραμμα (που δείχνει δηλ και τις 4 ιδιοκτησίες ,με τα αντιστοιχα layers TOPO_PROP ,ΕAS και όποιο άλλο layer είναι απαραίτητο ,θα μπορέσει στο μέλλον κάποιος από τους ιδιοκτήτες να προχωρήσει σε κάποια άλλη  πράξη(πχ πώληση)?

(Φαντάζομαι πως όχι ,και θα χρειαστεί τότε να συνταχθεί νέο τοπογραφικό για την ιδιοκτησία που πρέπει να γίνει η πράξη και να πάρει νέο ΚΗΔ-αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά).

 

Φαντάσου πως ναι (υπό την προϋπόθεση ότι θα χρησιμοποιήσει το ίδιο ΤΔ). Αν συντάξεις νέο τοπογραφικό, τότε ναι, θα χρειαστεί νέο ΚΗΔ (ακόμα και αν κρατήσεις τα ίδια όρια). 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ήθελα τη γνώμη σας πως να χειριστώ μια περίπτωση.

Συντάσσω ΤΔΓΜ για αναγνωριστική αγωγή ακινήτου σε Π.Ε.

Απο την Π.Ε. προκύπτει μια μικρή προσκύρωση απο όμορη ιδιοκτησία την οποία δεν ξέρω πως να χειριστώ.

Η τελική μου ιδιοκτησία (DGM_PROP_FINAL) θα περιλαμβάνει το προσκυρούμενο τμήμα και απλά θα εκκρεμεί η διορθωτική της πράξης εφαρμογής ή θα πρέπει να μην το συμπεριλάβω και να κάνω εκ νέου ΔΓΜ μετά την διόρθωση της Π.Ε.;

Υπ'όψιν το προσκυρούμενο είναι απο διάθεση εισφοράς και όχι απο τακτοποίηση συνεπώς δεν θα γίνει συμβόλαιο με τον όμορο.

Κλίνω προς το να συμπεριλάβω το τμήμα αυτό στην τελική γιατί διαφορετικά θα μου μείνει ως ξεχωριστό γεωτεμάχιο το οποίο υποθέτω ότι το κτηματολόγιο θα το βάλει αγνώστου ιδιοκτήτη;

Ποια η γνώμη σας;

 

Link to comment
Share on other sites

στο σεντονι φαινεται το τελικο οικοπεδο, μαζι με τις ρυμοτομιες/προσκυρωσεις.

Και στο τοπογραφικο της ΠΕ, επισης το τελικο οικοπεδο εχεις.

Εαν επροκειτο για μεταβιβαση, θα εγραφες στην δηλωση του 651 οτι,

ειναι το υπ΄αριθ.......οικοπεδο, στο.....ΟΤ εμβαδου....τμ,

ειναι αρτιο και θα καταστει οικοδομησιμο μετα την  τακτοποιηση των υποχρεωσεων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την κύρωση της Π.Ε. το συγκεκριμένο τμήμα είναι ιδιοκτησία του όμορου. 

Με την κύρωση και τη μεταγραφή της, αποτελεί δική σου ιδιοκτησία και, κανονικά, η διόρθωση θα πρέπει να γίνει αυτόματα στο Κτηματολόγιο.

Αν δεν, κάνεις νέο ΤΔΓΜ ή πας με διαδικασία προδήλου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Π.Ε. είναι κυρωμένη. Ο ιδιοκτήτης είχε αγοράσει εξ' αδιαιρέτου και η πράξη έχει καταγράψει όλο το εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο. Τωρα θέλει να κάνει αναγνωριστική για το δικό του τμήμα και το προσκυρούμενο κολλάει ακριβώς στο δικό του κομμάτι.

Άρα γίνεται η αναγνωριστική και μόλις καταχωρηθεί η απόφαση θα πάμε για διορθωτική Π.Ε. όπου το τελικό οικόπεδο θα περιλαμβάνει και το προσκυρούμενο, το ζήτημα είναι να το ενσωματώσω από τώρα στην τελική μου ιδιοκτησία ή να κανω νεο ΔΓΜ μετά την διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

οι εξ αδιαιρετου συγκυριοι ενος γηπεδου, μπαινουν και στο τελικο οικοπεδο σαν εξ αδιαιρετου.

Σε αυτο εχουν και τις σχετικες υποχρεωσεις, αναλογα με το ποσοστο του ο καθε ενας.

Δεν υπάρχει αυτο που λες, "δικο του τμημα"

Φαινεται αυτος στην ΠΕ;;;

ή μηπως ειχε αγορασει κατα την διαδικασια της συνταξης της ΠΕ

και δεν δηλωσε την σχετικη αγορα, ωστε να φαινεται ακομα ο πωλητης του;;;

Τι αναγνωριστικη θα κανει;

Ξαναδες τα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, giorgosv said:

Η Π.Ε. είναι κυρωμένη. Ο ιδιοκτήτης είχε αγοράσει εξ' αδιαιρέτου και η πράξη έχει καταγράψει όλο το εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο. Τωρα θέλει να κάνει αναγνωριστική για το δικό του τμήμα και το προσκυρούμενο κολλάει ακριβώς στο δικό του κομμάτι.

Άρα γίνεται η αναγνωριστική και μόλις καταχωρηθεί η απόφαση θα πάμε για διορθωτική Π.Ε. όπου το τελικό οικόπεδο θα περιλαμβάνει και το προσκυρούμενο, το ζήτημα είναι να το ενσωματώσω από τώρα στην τελική μου ιδιοκτησία ή να κανω νεο ΔΓΜ μετά την διόρθωση.

Μετά την διορθωτική. Εως τότε έχεις μόνο το αρχικό.

Δες ξανα και αυτά που σου έγραψε ο dimitris GM 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν καταλάβατε το ερώτημα.

Δημήτρη εννοείται ότι φαίνεται με ποσοστό στην όλη ιδιοκτησία.

Οταν λέω το τμήμα του εννοώ αυτό που έχει καταλάβει (περιφράξει να το πουμε απλά) απο την αρχή.

@papathvas

Αν το κάνω έτσι οπως λες, τοτε μένει το προσκυρούμενο στο layer dgm_prop_final ορφανό. Πως θα το χειριστεί το κτηματολόγιο; Εγω λέω να το βάλω εξ'αρχής στην τελική ιδ. με τη λογική που έχει κανει το κτηματολόγιο και έχει ενσωματώσει όλα τα προσκυρούμενα τμήματα στις τελικές ακόμα και αν δεν έχουν γίνει τα σχετικά συμβόλαια.

 

Link to comment
Share on other sites

"Οταν λέω το τμήμα του εννοώ αυτό που έχει καταλάβει (περιφράξει να το πουμε απλά) απο την αρχή."

Ακομα δεν καταλαβα το προβλημα. Ποιος περιεφραξε, πότε, τι σχεση εχει με το τελικο οικοπεδο;;;

Λεω οτι, 

το τελικο οικοπεδο ειναι μεταγεγραμμενο.

Ανεξαρτητα προσκυρωσεων, οι οποιες αποτελούν βαρος του ολου οικοπεδου

Αναγνωριστικη γιατι να κανεις;;;

Ποιός την πρότεινε και για ποιόν λογο;;;

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.