Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Δημήτρη, το ερώτημα ήταν τεχνικής φύσης, πως χειρίζομαι το προσκυρούμενο στο ΤΔΓΜ.

Τωρα να συζητάμε γιατί να κάνει αναγνωριστική δεν έχει νόημα, αυτά έχουν λυθεί απο τους δικηγόρους.

Αν κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με ΤΔΓΜ και έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση ας πει την γνώμη του.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν έθεσες το ερώτημα σωστά από την αρχή.

Αν κατάλαβα καλά, από τις επόμενες αναρτήσεις:

Υπάρχει ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο, στο οποίο ο ένας συνιδιοκτήτης έχει περιφράξει το "δικό του" τμήμα.

Στο "δικό του" προσαρτάται τμήμα ομόρου. Συνεπώς, το ερώτημά σου είναι πώς αντιμετωπίζεις αυτή τη μεταβολή ορίων?

Αν ναι, τότε δεν υπάρχει δικό του τμήμα (ακόμη και αν είχε γίνει σύσταση κατακορύφων ιδιοκτησιών). Το οικόπεδο είναι ενιαίο, και το προσαρτώμενο τμήμα αφορά στο όλον. 

Αν η ΠΕ έχει μεταγραφεί, αλλά δεν έχει καταχωριστεί η νέα κατάσταση, δες μήπως πάει με πρόδηλο. Αλλιώς, ΤΔΓΜ για το σύνολο του οικοπέδου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι,

επειδή είναι περίπλοκο το θέμα θα συνεννοηθώ με το κτηματολογικό γραφείο (κάτι που θα το έκανα ούτως ή άλλως απλά είπα μήπως έχει ξανατύχει σε κάποιον και πως το χειρίστηκε).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

επανέρχομαι απλά προς ενημέρωση, τελικά το προσκυρούμενο θα προσαρτηθεί στο ακίνητο μετά τη διόρθωση της Π.Ε. με νέο ΔΓΜ.

Τώρα δεν μας λένε βέβαια γιατί στις πράξεις εφαρμογής έχουν καταχωρίσει τις τελικές ιδιοκτησίες ενώ εκκρεμούν συμβόλαια προσκυρώσεων. Αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ανεβάσω τα αρχεία στο σύστημα και μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η φόρτωση. Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το σύστημα?

Σε ΔΓΜ πρέπει να βάλουμε layer Line_XM ?

https://i.ibb.co/sm55jbL/111.jpg

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Σε νέα Ο.Α. από e -adeies, ακολουθεί σύσταση Ο.Ι. Το Τοπ.Διάγραμμα  της Ο.Α. πρέπει να αναρτηθεί Κτηματολόγιο για ΚΗΔ για τη σύνταξη του συμβολαίου. Μπορεί άλλος μηχανικός( με ψηφιακή υπογραφή) από αυτόν της άδειας να το υποβάλλει για το συμβόλαιο; Εννοείται , αφότου μετρήσει κτλ και ο,τι άλλο χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2021 at 9:37 ΜΜ, maranti said:

Σε νέα Ο.Α. από e -adeies, ακολουθεί σύσταση Ο.Ι. Το Τοπ.Διάγραμμα  της Ο.Α. πρέπει να αναρτηθεί Κτηματολόγιο για ΚΗΔ για τη σύνταξη του συμβολαίου. Μπορεί άλλος μηχανικός( με ψηφιακή υπογραφή) από αυτόν της άδειας να το υποβάλλει για το συμβόλαιο; Εννοείται , αφότου μετρήσει κτλ και ο,τι άλλο χρειάζεται

Εφόσον δεν είναι περιοχή ενταγμένη με πράξη εφαρμογής, τότε το πιθανότερο να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις στο εμβαδόν (δύο διαφορετικοί μηχανικοί με διαφορετικό εξοπλισμό και διαφορετικούς στοχοφόρους)

Άρα δύο διαφορετικά τοπογραφικά με ελαφρώς διαφορετικό πίνακα συντεταγμένων. Δεν θα υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάω να κάνω φόρτωση αρχείου dxf και στις παρατηρήσεις του μη αποδεκτού μου βγάζει ότι δεν υπάρχει πληροφορία στο TOPO_PROP και ότι δεν υπάρχει περιεχόμενο σε ένα από τα παρακάτω: BOUND_IMPL, BOUND_UNIMPL.

Έχω μια ώρα τώρα που κοιτάζω το dxf και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να του φταίει. 
Έχω κλειστή polyline για TOPO_PROP και ανοικτή για BOUND_UNIMPL. 
Ως BOUND_UNIMPL έχω εισάγει την γραμμή που αντιστοιχεί στο απερίφρακτο πρόσωπο του οικοπέδου.
Στο layer BOUND_IMPL δεν έχω εισάγει κάτι και έχω την απορία εάν θα έπρεπε να είχα εισάγει ως ανοικτή πολυγραμμή τις πλευρές των 3 οικοδομών που εφάπτονται με τις υπόλοιπες πλευρές του οικοπέδου.

Βάζω το σταυρόνημα πάνω και ανοίγει το σωστό layer, δηλαδή βλέπω και την πολυγραμμή στο TOPO_PROP και την ανοικτή polyline (πρόσωπο οικοπέδου απερίφρακτο) στο BOUND_UNIMPL. 

Είναι η πρώτη περίπτωση που εισαγάγω...  
Είναι οικόπεδο εντός σχεδίου, ενταγμένου προ του '83. 

Link to comment
Share on other sites

Ξανασχεδίασέ το πιο προσεκτικά, με την εξής σειρά

1. Ως υλοποιημένο όριο θεωρούνται και οι πάσσαλοι, τα όμορα κτίρια, και γενικά ό,τι σταθερό είναι επί του ορίου

2. Αφού ξεκαθαρίσεις ποια θα δεχτείς ως υλοποιημένα όρια και ποιά μη, τα καθορίζεις με polylines. Αυτές θα πρέπει να είναι σε συνέχεια μεταξύ τους. Θα ορίσεις και τις δύο (αν έχεις δύο) υποχρεωτικά

3. Αλλάζεις layer (σε TOPO_PROP) και το σχεδιάζεις με κλειστή Polyline ακολουθώντας τις κορυφές του γεωτεμαχίου. Πρόσεξε μήπως περάσεις από το ίδιο τμήμα δύο φορές.

Αν παρόλα αυτά δεν το καταφέρεις, μπορείς να μου στείλεις σε πμ το dxf με τις σχετικές πληροφορίες

Και μην ανησυχείς. Όλοι τα περάσαμε αυτά στην αρχή. Μάθαμε από τα λάθη μας 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.