Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Θα πρότεινα να ελέγξεις αν η polyline σου είναι της μορφης lwpolyline.Αν δεν είναι, δεν την αναγνωριζει το σύστημα και για αυτό σου λέει ότι δεν υπάρχει.

Επέλεξε τη γραμμή σου και πάτα list να δεις αν λεει 2dpolyline,lwpolyline ή κάτι άλλο.Αν δεν λέει lwpolyline που είναι το ζητούμενο, θα χρειαστείς την εντολή convertpoly για να της αλλάξεις μορφή.Υπόψη το ίδιο θα πρεπει να γίνει και στα υπόλοιπα υποχρεωτικα layer με γραμμικά στοιχεια.

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2126841059_Screenshot2021-08-1814_20_40.thumb.png.03a5bb0bc0ce107b01a1f0b09dbcf5b8.png

Τελικά όλες οι πολυγραμμές μου (στα layers που μου βγάζει μη αποδεκτό) είναι lwpolyline.
Μήπως του φταίει τότε το linetype που είναι τελεία - γραμμή?

 

Edit
Τροποποίησα τις πολυγραμμές σε πάχος και τύπο ως ByLayer, και αφού έβαλα εξ αρχής ηλεκτρονική υπογραφή στο dxf το ξαναφόρτωσα στο κτηματολόγιο.

189182367_Screenshot2021-08-1817_40_13.thumb.png.c7d645620b4db2279632c2a5067848cd.png

Το αποτέλεσμα:
Παρατηρήσεις
Δεν υπάρχει πληροφορία για τα παρακάτω επίπεδα
Layer TOPO_PROP
Ένα από τα παρακάτω επίπεδα πρέπει να έχει περιεχόμενο
Layer BOUND_IMPL, BOUND_UNIMPL

Δηλαδή ενώ οι πολυγραμμές είναι LWpolyline το κτηματολόγιο στον έλεγχο δεν βλέπει πληροφορία στο layer

 

EDIT2

Μούφα τελικά αυτό που γράφει στις προδιαγραφές ψηφιακών αρχείων: (έκδοσης 2004 και μεταγενέστερη αυτής)

Το ανέβαζα τόσες ώρες σε έκδοση 2018...
2004 ήθελε.
Τελικά δούλεψε!!!

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω δυο γεωτεμάχια του ίδιου ιδιοκτήτη πάνω στο ιδιο τοπογραφικό διάγραμμα. Τα χωρίζει ένας αγροτικός δρόμος για αυτό έκανα ένα τοπογραφικό διάγραμμα. Θα βγάλω δυο ξεχωριστά ΚΗΔ ένα για το κάθε γεωτεμάχιο ή ένα ΚΗΔ και για τα δυο μαζί ?

Μπορώ να ανεβάσω dxf με δυο διαφορετικά topo_prop ώστε να βγάλω ένα ΚΗΔ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα υποστηρίζει και σχέδια με >1 γεωτεμάχια. Αρίθμησε τα αν θες για να τα έχεις μονοσήμαντα στην τελευταία καρτελα (στοιχεία γηπέδων).

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 12:24 ΜΜ, zazeng said:

Το σύστημα υποστηρίζει και σχέδια με >1 γεωτεμάχια. Αρίθμησε τα αν θες για να τα έχεις μονοσήμαντα στην τελευταία καρτελα (στοιχεία γηπέδων).

 

Η αρίθμηση μπορεί να γίνει και με αλφαριθμητικούς χαρακτήρες πχ 450α, 450β κλπ ; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, thomas said:

Η αρίθμηση μπορεί να γίνει και με αλφαριθμητικούς χαρακτήρες

Θα σε γελάσω και δεν θέλω, νομίζω όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η αρίθμηση χρειάζεται για την περιγραφή στο συμβόλαιο ή το δικαστήριο. Συνεπώς, θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν απλούστερη. Για την ψ.υ. αρκούν οι γραμμές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ΔΓΜ διόρθωσης βλέπω ότι τα BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL δεν απαιτούνται, όμως εάν θέλω να τα συμπεριλάβω και το συνολικό ακίνητο είναι εν μέρει εκτός περιοχής κτηματογράφησης, θα αναφερθούν στα όρια εντός κτηματογράφησης όπου αναφέρονται και τα PST_KAEK και TOPO_PROP ή μπορεί να βρίσκονται και εκτός περιοχής κτηματογράφησης;

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παρακαλώ για βοηθεια :  αποτύπωση ελαιοπεριβόλου ,-->dxf: ,όρια ιδιοκτησίας (καθ υπόδειξη του ιδιοκτήτη )μη υλοποιημένα  layer 2 bound_unimp. οπότε το περίγραμμα (και μόνο ) του αγροτεμαχίου με το παραπάνω layer ..και τίποτε άλλο ?? 

επισης το pdf  του σχεδιου ( αυτό που θα πάει  και στον συμβ/φο) από dwg το κάνω pdf  με dwg to pdf η με cute pdf  writer??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.