Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι και Καλή Χρονιά!

Θέλω την άποψή σας στο εξής θέμα: Σε λειτουργούν κτηματολόγιο υπάρχει σύσταση καθέτου. Στο Κτηματολογικό Διάγραμμα (ΚΔ) το layer VST είναι σε τελείως λάθος θέση σε σχέση με την πραγματικότητα. 

Εκτός του γεγονότος ότι ΔΓΜ-Διόρθωσης ΔΕΝ μπορώ να κάνω (γιατί δεν έχω AREA_A & AREA_D), στο ψηφιακό ΤΔ θα έχω 4 VSTs? 2 του Κτηματολογίου και τα 2 δικά μου? Μπορεί να προχωρήσει ή μεταβίβαση ή πρέπει να προηγηθεί διόρθωση στο ΚΔ (σε συνεννόηση με τον μηχανικού του Κτηματολογίου).

Σας έχει τύχει ή έχετε καμμία οδηγία από επικοινωνία σας με την Κτηματολόγιο;

(Η συγκεκριμένη περίπτωση μου έχει τύχει 2 φορές. Στη μία υπήρχε τοπογραφικό περασμένο λάθος ενώ στο άλλο η σύσταση έχει γίνει χωρίς τοπογραφικό.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! 

Βάζει κάποιος στο layer BLD αρίθμηση κτηρίων; Δεν μιλάω στην περίπτωση που υπάρχει μια σύσταση ας πούμε και τα αριθμεί. Λέω για την απλή περίπτωση να υπάρχουν δύο κτίσματα ανεξάρτητα εντός του οικοπέδου. 

Πάντως το σύστημα δεν το απαιτεί, με την έννοια ότι ένα ή δύο ή περισσότερα BLD πολύγωνα χωρίς αρίθμηση εντός αυτών προχωράνε κανονικά τη διαδικασία.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, αντί για αρίθμηση κτιρίων, βάζω στο layer BLD το text με τον χαρακτηρισμό του κτιρίου (1/Π, 2/Κ κ.λπ).

Δεν είχα δοκιμάσει να ανεβάσω Τοπογραφικό χωρίς text στο BLD, αλλά αφού το δέχεται όπως λες, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ια την απάντηση!

Ναι το δέχεται κανονικά. Δε γνωρίζω κάποιον συνάδελφο να βάζει αρίθμηση, και γω θεωρώ ότι δεν υπάρχει

θέμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Panos80 said:

δεν υπάρχει

θέμα.

Έχω κάνει δύο φορές κηδ για το ίδιο ακίνητο, βιομηχανικό με πολλά κτίρια για προσάρτηση γηπέδων, στο πρώτο είχα βάλει στο bld την αρίθμηση που είχε ο αρχιτέκτονας στο διάγραμμα δόμησης, στο δεύτερο δεν τα είχα βάλει.

Καμμία από τις δύο φορές δεν είχα πρόβλημα.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Panos80 said:

 

Βάζει κάποιος στο layer BLD αρίθμηση κτηρίων; Δεν μιλάω στην περίπτωση που υπάρχει μια σύσταση ας πούμε και τα αριθμεί. Λέω για την απλή περίπτωση να υπάρχουν δύο κτίσματα ανεξάρτητα εντός του οικοπέδου. 

Πάντως το σύστημα δεν το απαιτεί, με την έννοια ότι ένα ή δύο ή περισσότερα BLD πολύγωνα χωρίς αρίθμηση εντός αυτών προχωράνε κανονικά τη διαδικασία.

 

Όπως σχολίασαν και οι συνάδελφοι παραπάνω κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει. Εντάξει είπαμε, τα δώσαμε όλα (για να μην πω καμία ασεβή πρόταση) στο κτηματολόγιο και μάλιστα δωρεάν. Σιγά μην καθίσουμε τώρα να βάζουμε και αρίθμηση στα κτίρια, μήπως και δεν γίνουν κατανοητά. Αφήνουμε ότι έχουμε σχεδιάσει στο τοπογραφικό μας. Αν έχουμε αριθμήσει εντάσσουμε το text στο bld.  Η δουλειά που σχετίζεται με το κτηματολόγιο αφορά τα όρια του γεωτεμαχίου. Τα κτίσματα σήμερα είναι, αύριο δεν είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως στο κτηματολόγιο κάνουν freeze ολα τα layers που δεν τους ενδιαφέρουν και κρατάνε μονο τα topo_prop και dgm_prop_final κατα βάση.

Γενικά άδικα παιδευόμαστε για το τι πρέπει να ανεβάσουμε και τι όχι στα dxf. Βλέπω παλιούς συναδέλφους που τα κάνουν "ότι να ναι" και μια χαρά τους τα περνάνε. Οπότε μην ταλαιπωρείστε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.
 

Σε γήπεδο (κατόπιν ρύθμισης αυθαιρέτων) συστήνονται δύο κάθετες ιδιοκτησίες Α και Β με ποσοστά συνιδιοκτησίας επί του όλου.

Μέσα στις κάθετες υπάρχουν περισσότερα του ενός κτίσματα (κατοικίες). Σε κάποια από αυτά συστήνεται και οριζόντια ιδιοκτησία.

Θέλω να δώσω σε κάθε κτίσμα  έναν μικρό κήπο ως χώρο αποκλειστικής χρήσης χωρίς ποσοστά ιδιοκτησίας.


ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

 

1. Θα χρειαστώ και Τοπογραφικό και Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών . Σωστά ?.

 

2. Οταν δημιουργούμε το ψηφιακό τοπογραφικό καταλαβαίνω ότι οι δύο κάθετες Α και Β θα μπουν έως πολύγωνα  στο layer 16 VST.

Τα κηπάκια  , τμήματα αποκλειστικής χωρίς ποσοστά ιδιοκτησίας πρέπει να μπούνε και αυτά στο 16 ή όχι ?

3. Tα layer 20 LINE_XM_VST και 21 VST_FINAL που απαιτούνται στο ΔΓΜ για την σύσταση κάθετων , πρέπει να μπουν και στο τοπογραφικό ή μόνο στο ΔΓΜ ?

 

4.Tα layer 20 LINE_XM_VST και 21 VST_FINAL στο ΔΓΜ αφορούν μόνο τις κάθετες Α , Β ή και τα ¨κηπάκια" ?

 

 

532000305_ScreenHunter1074.thumb.jpg.38b14c77f4d783372a4463547edca35b.jpg

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά, χρειάζεσαι και τα 2 Διαγράμματα.

2.Θεωρώ πως τα κηπάκια δεν μπαίνουν στο VST. Εκεί μπαίνουν μόνο οι κάθετες, άρα 2 πολύγωνα VST για τις Α & Β. Τα κηπάκια θα είναι όπως είπες, χώροι αποκλειστικής χρήσης οριζόντιας ιδιοκτησίας

3. Βάλτα και στο ΤΔ. Καλύτερα περισσότερα παρά λιγότερα. 

4. Δεδομένου του 2, μόνο τις κάθετες Α και Β. Όχι τα κηπάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.