Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 1/4/2022 at 6:22 ΜΜ, axoul said:

καλησπέρα συνάδελφοι. Προσπαθώ να φτιάξω ένα ΔΓΜ (για εγγραπτέα πράξη)για προσκύρωση μια εδαφικής λωρίδας δρόμου σε οικόπεδο. Πρόκειται να γίνει συμβόλαιο προσκύρωσης. Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει  κάποια παρόμοια περίπτωση ? αν θέλει να μοιραστεί το dxf που υπέβαλε ,θα του ήμουν ευγνώμων  .

Το τοπογραφικό διάγραμμα της εγγραπτέας πράξης, ποιος το συνέταξε; Έχεις πρόβλημα στο τοπογραφικό διάγραμμα ή στο ΔΓΜ που θες να ανεβάσεις για έκδοση ΚΗΔ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ έχω συντάξει το τοπογραφικό της Πράξης Προσκύρωσης,απλώς ήρθε η ώρα να γίνουν τα συμβόλαια προσκύρωσης καθώς κυρώθηκε η Πράξη Προσκύρωσης και θα αγοράσουμε την εδαφική λωρίδα από τον Δήμο. Οι αμφιβολίες που έχω αφορούν το ΔΓΜ .

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 6:22 ΜΜ, axoul said:

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει αντιμετωπίσει  κάποια παρόμοια περίπτωση ?

Η άποψή μου είναι πως πρέπει να το κάνεις στο ΔΓΜ-Εγγραπτέας, ανάλογα σαν μια συνένωση 2 γεωτεμαχίων, γιατί ουσιαστικά αυτό είναι. Άρα Topo_prop στα 2 κομμάτια και Topo_Prop_New στο ενιαίο.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα  ΔΓΜ εγγραπτέας πράξης , το έχω συντάξει , απλώς αν κάποιος συνάδελφος έχει κάνει κάτι παρόμοιο πρόσφατα , θα μπορούσαμε να τα ανταλλάξουμε (επειδή εμπλέκεται ΚΑΕΚ με ΕΚ (δρόμος) έχει ιδιαιτερότητες το ΔΓΜ) , το σύστημα μου το έχει κάνει αποδεκτό  , αλλά έχω κάποια σημεία που θα ήθελα επιβεβαίωση (πχ το ΚΑΕΚ του δρόμου το έκοψα  για να κάνει κλειστό σχήμα κ.α.), σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Edited by axoul
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο δεν έχω κάνει, αλλά όπως το περιγράφεις μια χαρά σωστά μου ακούγεται ότι έχεις κινηθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Αντιμετωπίζω υπόθεση στην οποία απαιτείται η διόρθωση ορίων οικοπέδου. Σας επισυνάπτω σκαρίφημα.

Ο πελάτης μου έχει το οικόπεδο Α (το βόρειο στο σκαρίφημα). Το λειτουργούν κτηματολόγιο, αποδίδει λάθος τα όριά του και συγκεκριμένα, το εμφανίζει να περιέχει και μέρος του ομόρου στα νότια οικοπέδου Β, με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγαλύτερο με σημαντική υπέρβαση του εμβαδού τίτλου. Το όριο αυτό είναι αδιαμφισβήτητο και οι δύο ιδιοκτήτες συμφωνούν με τη διόρθωση.

Το θέμα είναι ότι, αν ζητήσω μόνο τη διόρθωση του ενδιάμεσου ορίου, το οικόπεδο Β θα αυξηθεί σε έκταση και θα προκύψει τότε εκείνο με σημαντική  υπέρβαση του εμβαδού τίτλου και εκτός ανοχών. Αυτό συμβαίνει επειδή, το οικόπεδο Β έχει περιτοιχίσει εντός του δρόμου στα νότια, και έχει καταλάβει έκταση μεγαλύτερη του τίτλου του. Στην ουσία έχει καταπατήσει το δρόμο. Μάλιστα, ο τίτλος του οικοπέδου Β αναφέρει διαστάσεις και εμβαδό, καθώς και την ύπαρξη του δρόμου έμπροσθεν, χωρίς να αναφέρει ρυμοτομούμενο τμήμα. Με εμβαδό τίτλου και διαστάσεις, σχεδόν ίσα με του κτηματολογίου.

Ο πελάτης μου, του οικοπέδου Α, ζητάει τη διόρθωση μόνο του ενδιάμεσου ορίου αλλά εγώ έχω την αίσθηση ότι θα πρέπει, εκτός αυτού, να αφαιρεθεί και από το οικόπεδο Β η καταπατημένη λωρίδα που έχει περιτοιχίσει. Ειδάλλως, φοβάμαι ότι μπορεί η αίτηση να απορριφθεί, ή ο όμορος ιδιοκτήτης του Β να κάνει ένσταση στη διόρθωση, καθώς θα προκύψει ασύμβατος στο εμβαδό.

Τι μου προτείνετε? να ασχοληθώ μόνο με το οικόπεδο Α του πελάτη μου και να κάνω ΔΓΜ μόνο για το τμήμα εκείνο? ή να αντιμετωπίσω ολιστικά την κατάσταση αφού έρθω σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη και του Β? Το κτηματολόγιο, θα δεχτεί να δώσει την καταπατημένη έκταση στο Δήμο έτσι απλά? χωρίς να καθαιρεθεί η περιτοίχιση?

 

Σκαρίφημα.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ασχοληθείς μόνο με τον πελάτη σου. Δε σε ενδιαφέρει το αν ο άλλος είναι νόμιμος στη "φάτσα" του. Αυτό θα γίνει δικό του πρόβλημα στο μέλλον και θα κληθεί να το λύσει ο δικός του μηχανικός.

Εσύ θα φτιάξεις τα DGM_PROP_FINAL όπως πρέπει, θα τον βάλεις να υπογράψει τη δήλωση συναίνεσης και τελείωσες.

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται 

θα ήθελα τη συνδρομή σας στο εξης θεμα που με εχει ταλαιπωρήσει αρκετά:

Περιοχή με λειτουργόν Κτηματολογιο (υπαρξη ΚΑΕΚ) - αττική

έχω τρία συνεχόμενα οικόπεδα ιδίου ιδιοκτήτη με ξεχωριστούς ΚΑΕΚ το καθένα. 

θέλουν να προχωρήσουν σε συνένωση των τριών ώστε να πάρει και έναν και μοναδικό ΚΑΕΚ , και ο δικηγόρος ζητά ΤΔΓΜ. 

οπότε έχω polyline  για το περίγραμμα ΚΑΕΚ ,topo prop, τα boundaries και για το νέο περίγραμμα θα βάλω topo prop new. 

ξέρετε αν αρκούν αυτές οι polyline  ή πρέπει επειδη είναι γεωμετρική - χωρική μεταβολή , να βάλω και

dgm prop final το περίγραμμα της τελικής συνένωσης ? 

επίσης το dgm prop final δεν πρέπει να συμπίπτει με το topo prop new? 

υπάρχει και κατι άλλο? 

αν μπορείτε βοηθήστε λιγακι  plz γιατι ο εργοδότης μου τα έχει πάρει. ένας φίλο τοπογραφος δεν ήξερε να με βοηθήσει και το παλεύω μόνη.

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by MAR_DAN
Link to comment
Share on other sites

 εχει ο δικος σου τρια συνεχομενα οικοπεδα.

Να τα εχει να τα χαιρεται...

Μονομερή πραξη συνενωσης δεν μπορει να κανει.

Ετσι πες του και να μην "τα εχει παρει..."

Μπορει να τα πουλησει σαν "  τρια......ηδη συνενωμενα τοις πραγμασιν σε ενα"

οπότε εσυ αποτυπωνεις το τελικο ενιαιο.

Για το θεμα θα ρωτησεις  τον συμβ/φο,

θα  επιβεβαιωσει την διαδικασια και μετα εσυ τραβας τις γραμμες σου με τις πολυλαιν.... και ολα αυτα τα ντεσου μιας συμβολαιογραφικης πραξης...

ακου "τα εχει παρει"...:-x

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.