Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, giorgosv said:

Τελικά κατι εχουν αλλαξει στο κτηματολογιο. Παλιό αρχείο που εχω εκδόσει ΚΗΔ και φαίνεται κανονικά το εμφανίζει σε καινούργιο ΚΗΔ οπως την εικόνα.

Βρηκα ομως τι φταίει, τα αρχεια τα τυπώνω σε pdf με χαρτι μηκους 2μ και μετα τα κοβω στο pdf. Για καποιο λογο στο κτηματολογιο διαβαζει την αρχικη διασταση και δεν λαμβανει υποψιν του οτι το εχω κοψει. Παλια δεν το εκανε παντως..

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Συνάδελφε αυτό  σου λέγαμε από την αρχή, να δημιουργείς το σωστό χαρτί ώστε να μην έχεις τεράστια περιθώρια και επιπλέον να μην κάνεις επεξεργασίες μετά (το λένε κάπου και οι οδηγίες αν δεν με απατά η μνήμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το crop που κάνει το acrobat (αν χρησιμοποιείς αυτό) είναι εικονικό, καθώς αν ανοίξεις το pdf με άλλο πρόγραμμα, φαίνονται τα περιθώρια. Υπάρχουν δωρεάν σελίδες που κάνουν κανονικό crop. 

Σε κάθε περίπτωση, το crop πρέπει να γίνεται πριν την ψηφιακή υπογραφή του pdf.

Η καλύτερη λύση είναι βέβαια να επιλέξεις κατευθείαν το ακριβές μέγεθος του χαρτιού που θέλεις να εκτυπώσεις αλλά είναι χρονοβόρα αν δεν δουλεύεις με έτοιμα layouts ή συγκεκριμένες διαστάσεις χαρτιού.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, papathvas said:

... αν δεν δουλεύεις με έτοιμα layouts ή συγκεκριμένες διαστάσεις χαρτιού.

Πραγματικά εδώ και πολλάαααα χρόνια θεωρώ μαζοχισμό να μη δουλεύεις σε έτοιμα και τυποποιημένα Layouts και με στάνταρ διαστάσεις ρολού Α1 ή Α0 …. Και καλύπτεις τα πάντα σε όλες τις κλίμακες….

 

όλα τα άλλα και το γροπς σε PDF κλπ είναι μαζοχισμός και λάθος χρήσης του βασικού σχεδιαστικού προγράμματος του Μηχανικού.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καθενας δουλεύει οπως τον βολέυει, για μενα που δουλεύω με Verm και μετα εξαγω σε dwg για να ολοκληρώσω το ΔΓΜ η διαδικασία που με βολεύει είναι να τυπώνω σε model σε pdf και μετα να κανω crop το pdf.

Μεχρι προσφατα δούλευε χωρίς προβλημα, τωρα ξαφνικά κατι αλλάξανε και το βγαζει ετσι.

Το να ορίζω μηκος χαρτιού καθε φορά είναι φασαρία, γι' αυτό έχω ορίσει 600*2000 ή 900*2000 ανάλογα το χαρτί και μετά cropαρω το pdf.

Το οτι το crop του adobe acrobat είναι εικονικό που να το φανταστεί κανείς...

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Didonis said:

όλα τα άλλα και το γροπς σε PDF κλπ είναι μαζοχισμός και λάθος χρήσης του βασικού σχεδιαστικού προγράμματος του Μηχανικού.

αυτα συναδελφε πες τα στους κ.κ. του Κτηματολογίου που μας βαλανε σε ολο αυτο το τριπάκι με τις αναρτησεις, τις ψηφιακες υπογραφές, τα ΚΗΔ και τα λοιπα καραγκιοζιλίκια

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είτε από model είτε από layout το σίγουρο είναι ότι το crop πρέπει να αποφεύγεται γιατί δημιουργεί προβλήματα στη θεώρηση των pdf. Τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν στο e-adeies (εκεί μάλιστα τα έγγραφα είναι άλλων μηχανικών και άντε βρες ποιός έχει κάνει crop).

Προσωπικά έχω ενημερώσει τους συναδέλφους, που συνεργαζόμαστε ότι το crop απαγορεύεται, καθώς το σύστημα δεν βγάζει μήνυμα λάθους, αλλά προχωράει κανονικά, εκδίδει την πράξη χωρίς να θεωρήσει τα σχέδια και το ΤΕΕ ή η ΥΔΟΜ δεν έχουν προβλέψει τρόπο αντικατάσταση των προβληματικών αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

ΔΓΜ για γεωμετρική μεταβολή (διόρθωση)

Από την όμορη ειδική έκταση A παραχωρείται επιφάνεια (layer 25:AREA_D)

προς το υπό διόρθωση ακίνητο B (layer 12:PST_KAEK).

Επομένως, προκύπτει το layer 24:DGM_PROP_FINAL

Ανάμεσα στην AREA_D και την PST_KAEK άφησα το layer 19: LINE_XM.

Γνωρίζει κανείς τί πρόβλημα θα μου προκύψει;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

LINE_XM δεν απαιτείται, δεδομένου ότι δεν κάνεις κατάτμηση στο γεωτεμάχιό σου

(διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες του Κτηματολογίου)

 

 

ΕΚ_ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ_ΨΗΦΙΑΚΩΝ_ΑΡΧΕΙΩΝ_ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ.pdf ΟΔΗΓΙΕΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.