Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ελλειπής δήλωση στην πλατφόρμα.

Δείξε μας τι έχει δηλώσει εδώ. Ή ανέβασε το DXF να του ρίξουμε μια ματιά

image.thumb.png.5307614ebd29e2d85191d58380046bb8.png

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ήταν: δεν είχα βαλει τκ και οτ   στα στοιχεία γεωτεμαχιου!!! μας μπέρδεψε και η αναφορα της παρατήρησης στο topo-prop!!Καλημέρα  ευχαριστώ παρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

DXF / ZIP: Η εφαρμογή δεν έχει πρόσβαση στα κεντρικά συστήματα... προσπαθώ δυο μέρες και βγάζει αυτό το μήνυμα λάθους. Συμβαίνει κ σε εσάς?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που ετοιμάζω ΔΓΜ και έχω κάποιες απορίες. Η υπόθεση αφορά στη δημιουργία νέου ΚΑΕΚ. Το νέο γεωτεμάχιο (λωρίδα γης 5m x 60m) θα πάρει έκταση από 2 άλλα γεωτεμάχια. Η όλη διαδικασία θα γίνει με αγωγή, οπότε θεωρώ ότι επιλέγω ΔΓΜ για εγραπτέα πράξη. 

Ερώτηση 1. Το pdf που έχω ετοιμάσει, έχει πίνακες με τα εμβαδά των 2 αρχικών ΚΑΕΚ, πίνακες με τις επιφάνειες που αποκόπτονται από τα 2 ΚΑΕΚ και τέλος τα 3 τελικά γεωτεμάχια που έχουν προκύψει (τα δύο υφιστάμενα και το νέο). Στις επιφάνειες που αποκόπτονται, έγραψα ότι έχω LAYER area A, ενώ δεν θα έπρεπε καθώς για εγραπτέα πράξη δεν βάζουμε area A και Area B. Αυτό μας πειράζει; Το γενικό συμπέρασμα, τι υπάρχει, το αλλάζει και τι προκύπτει είναι οκ.  

Ερώτηση 2. Στο dxf είδα ότι πρέπει να βάλω τα BOUND_IMPL, BOUND_UNIMPL. Εγώ τα έβαλα αποκλειστικά για το νέο γεωτεμάχιο. Είναι σωστό αυτό ή πρέπει υποχρεωτικά να τα βάλω και για τα υφιστάμενα γεωτεμάχια;

Ερώτηση 3. Σχετικά με τα topo prop και topo prop new. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το topo prop new για το νέο γεωτεμάχιο, που ουσιαστικά για την λωρίδα μου περιλαμβάνεται εντός των bound_impl και bound_unimpl, και συμπίπτει και με το dgm prop final..Για τα εναπομείναντα τμήματα των 2 άλλων γεωτεμάχιων έχω απλά το dgm prop final.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HAROUL said:

 Η όλη διαδικασία θα γίνει με αγωγή, οπότε θεωρώ ότι επιλέγω ΔΓΜ για εγγραπτέα πράξη.

 H αγωγή δεν ειναι εγγραπτεα πραξη

2 ώρες πριν, HAROUL said:

Στις επιφάνειες που αποκόπτονται, έγραψα ότι έχω LAYER area A, ενώ δεν θα έπρεπε καθώς για εγραπτέα πράξη δεν βάζουμε area A και Area B. Αυτό μας πειράζει;

Δεν εχεις AREA_A
Εχεις AREA_D , το τμημα που διεκδικεις. Υποχρεωτικό.

"...Τα τμήματα που θα πρέπει να διεκδικηθούν από λοιπά γεωτεμάχια και να
προσαρτηθούν στο υπό διόρθωση (ή στο υπό δημιουργία) γεωτεμάχιο. Η
πληροφορία εισάγεται στο layer AREA_D...."

2 ώρες πριν, HAROUL said:

 Στο dxf είδα ότι πρέπει να βάλω τα BOUND_IMPL, BOUND_UNIMPL. Εγώ τα έβαλα αποκλειστικά για το νέο γεωτεμάχιο. Είναι σωστό αυτό

Σωστό

2 ώρες πριν, HAROUL said:

Ερώτηση 3. Σχετικά με τα topo prop και topo prop new. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το topo prop new

Λάθος . Δεν έχεις topo_prop_new ,  αυτό το βάζεις αν πχ κάνεις συμβολαιογραφικά  κατάτμηση ή συνένωση
Εσυ εδώ έχεις υποχρεωτικά topo_prop.

Tελος , το dgm prop final είναι υποχρεωτικό και αφορά όλα τα εμπλεκόμενα ΚΑΕΚ υφιστάμενα και νέα.

Διάβασε το pdf που παρέθεσε από πάνω  ο tetris τα λέει αναλυτικά.

ΥΓ. Υποθέτω οτι πρόκειται για υπόθεση που άφορα κάποια υφιστάμενη ιδιοκτησία που δεν έχει αναγνωριστεί από το κτηματολόγιο .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα με την υποβολή σήμερα;

Στον έλεγχο μου βγάζει "Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, avgoust said:

 H αγωγή δεν ειναι εγγραπτεα πραξη

Δεν εχεις AREA_A
Εχεις AREA_D , το τμημα που διεκδικεις. Υποχρεωτικό.

"...Τα τμήματα που θα πρέπει να διεκδικηθούν από λοιπά γεωτεμάχια και να
προσαρτηθούν στο υπό διόρθωση (ή στο υπό δημιουργία) γεωτεμάχιο. Η
πληροφορία εισάγεται στο layer AREA_D...."

Σωστό

Λάθος . Δεν έχεις topo_prop_new ,  αυτό το βάζεις αν πχ κάνεις συμβολαιογραφικά  κατάτμηση ή συνένωση
Εσυ εδώ έχεις υποχρεωτικά topo_prop.

Tελος , το dgm prop final είναι υποχρεωτικό και αφορά όλα τα εμπλεκόμενα ΚΑΕΚ υφιστάμενα και νέα.

Διάβασε το pdf που παρέθεσε από πάνω  ο tetris τα λέει αναλυτικά.

ΥΓ. Υποθέτω οτι πρόκειται για υπόθεση που άφορα κάποια υφιστάμενη ιδιοκτησία που δεν έχει αναγνωριστεί από το κτηματολόγιο .

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Είχε βγει πριν 10 χρόνια από φαση από ειρηνοδικείο. Δεν ενημερώθηκαν τότε οι ιδιοκτήτες ότι θα έπρεπε να έχουν και τοπογραφικό και έτσι η απόφαση δεν μεταγράφηκε ποτέ. Σήμερα πάμε να κάνουμε την διαδικασία πάλι εξ αρχής για ν ααναγνωριστεί η ιδιοκτησία από το κτηματολόγιο

 

4 ώρες πριν, tetris said:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, toposa said:

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα με την υποβολή σήμερα;

Στον έλεγχο μου βγάζει "Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος".

Έκανα 2 ΚΗΔ το πρωί και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.