Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

2 ώρες πριν, toposa said:

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα με την υποβολή σήμερα;

Στον έλεγχο μου βγάζει "Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του διαγράμματος".

Το έχω πάθει και εγώ πριν κάνα μήνα.  Χωρίς αιτιολόγηση χωρίς τπτ.
Μετα από καμμιά ώρα αν θυμάμαι καλά , το  φόρτωσε κανονικά , πάνω που ετοιμαζόμουν να στείλω μειλ στην κτηματολόγιο.
Κάποια προσωρινή κόμπλα του συστήματος πρέπει να είναι.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση και από μένα. Έγινε πρόσφατο συμβόλαιο με τοπογραφικό και ΚΗΔ. Στη συνέχεια, το γήπεδο θα πωληθεί άμεσα. Απαιτείται νέα υποβολή διαγράμματος με νέο ΚΗΔ;

Η δική μου άποψη είναι ότι απαιτείται λόγω του ότι θα αλλαχθεί το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη σε σχέση με αυτό του προκατόχου, καθώς ο ΚΗΔ αφορά κάθε φορά το διάγραμμα που προσαρτάται στον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο ΚΗΔ εγινε για καποια πράξη (πχ αποδοχη κληρονομιας) ; Αν ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο τοπογραφικο και το ΚΗΔ (το έκανα προσφατα).

Αλλη περιπτωση εχω που μανα θελει να γράψει πρώτα στο γιο της (γονικη παροχη) και μετα ο γιος να το πουλησει. Σε αυτή την περίπτωση θεωρώ πως θελει αρχικα ΚΗΔ-ΗΤΚ για τη γονική παροχή και μετα νεο ΚΗΔ-ΗΤΚ για την πωληση (αφου μεταγραφει πρωτα η γονικη).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αγορά γηπέδου μέσα στο μήνα και θα γίνει εκ νέου πώληση χωρίς καμία αλλαγή πέραν αυτής του ονόματος ιδιοκτήτη. Η αμφιβολία μου εστιάζεται στο ότι ο ΚΗΔ συνοδεύει το διάγραμμα. Αν τώρα, θα πρέπει να βάλω τα στοιχεία του νυν ιδιοκτήτη (διαφορετικό προφανώς όνομα από τον προκάτοχο) θα έχω ένα διαφορετικό τοπογραφικό -έστω και σε σχέση μόνο με το όνομα του ιδιοκτήτη.  Για την ΗΤ θα γίνει τροποποιητική καταχώρηση, ώστε να μπουν τα στοιχεία του νυν ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, avgoust said:

 H αγωγή δεν ειναι εγγραπτεα πραξη

Δεν εχεις AREA_A
Εχεις AREA_D , το τμημα που διεκδικεις. Υποχρεωτικό.

"...Τα τμήματα που θα πρέπει να διεκδικηθούν από λοιπά γεωτεμάχια και να
προσαρτηθούν στο υπό διόρθωση (ή στο υπό δημιουργία) γεωτεμάχιο. Η
πληροφορία εισάγεται στο layer AREA_D...."

Σωστό

Λάθος . Δεν έχεις topo_prop_new ,  αυτό το βάζεις αν πχ κάνεις συμβολαιογραφικά  κατάτμηση ή συνένωση
Εσυ εδώ έχεις υποχρεωτικά topo_prop.

Tελος , το dgm prop final είναι υποχρεωτικό και αφορά όλα τα εμπλεκόμενα ΚΑΕΚ υφιστάμενα και νέα.

Διάβασε το pdf που παρέθεσε από πάνω  ο tetris τα λέει αναλυτικά.

ΥΓ. Υποθέτω οτι πρόκειται για υπόθεση που άφορα κάποια υφιστάμενη ιδιοκτησία που δεν έχει αναγνωριστεί από το κτηματολόγιο .

@avgoustμε βοήθησαν αρκετά οι πληροφορίες σου. Ήθελα να σου κάνω μία τελευταία ερώτηση. Σε ποιες περιπτώσεις θα επέλεγα ΔΓΜ για εγραπτέα πράξη. Το ρωτάω γιατί η αγωγή δεν είναι εγραπτέα πράξη, αλλά εγώ θα έχω μία απόφαση, που θα έχει την ισχύ τίτλου και η οποία θα περαστεί στο κτηματολόγιο κλπ. Να σημειώσω ότι δεν αμφισβητώ αυτό που έγραψες, αλλά επειδή είμαι έτοιμος να τα υποβάλω, είπα να κάνω μία τελευταία "επερώτηση"... 

Link to comment
Share on other sites

@HAROUL

Aπο το pdf "συχνες ερωτησεις" του κτηματολογioυ 2021

"....6. Τι Υποκατηγορία επιλέγω στο πεδίο «Είδος Διαγράμματος»; Για ποιες περιπτώσεις;
Επιλέγετε κατηγορία «Τοπογραφικό διάγραμμα» για να υποβάλλετε ηλεκτρονικά τα τοπογραφικά
διαγράμματα των εγγραπτέων πράξεων που συντάσσονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.651/77
Επιλέγετε κατηγορία «ΔΓΜ για πράξη» για να υποβάλλετε ηλεκτρονικά τα Διαγράμματα Γεωμετρικών

Μεταβολών (ΔΓΜ) τα οποία συνυποβάλλονται στο Κτηματολογικό Γραφείο με την αίτηση καταχώρησης
εγγραπτέας πράξης. Γενικότερα, αυτή η κατηγορία καλύπτει τις περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν
μεταβάλλονται τα περιμετρικά όρια των επηρεαζόμενων γεωτεμαχίων που αφορά το διάγραμμα, όπως
στην κατάτμηση, τη διόρθωση/τροποποίηση καθέτων , τη διόρθωση/τροποποίηση δουλείας, κ.α.

Επιλέγετε ΔΓΜ για διόρθωση για να υποβάλλετε ηλεκτρονικά τα (ΔΓΜ) που συντάσσονται και
συνυποβάλλονται με τις αιτήσεις διόρθωσης των γεωμετρικών στοιχείων του Κτηματολογίου. Γενικότερα,
αυτή η κατηγορία καλύπτει τις περιπτώσεις κατά τις οποίες μεταβάλλονται τα περιμετρικά όρια τωγεωτεμαχίων που επηρεάζονται, όπως στην διόρθωση ορίων γεωτεμαχίου με τα όμορά του.
Τα τοπογραφικά διαγράμματα γεωμετρικών μεταβολών (ΤΔΓΜ) που συντάσσονται για τα δικόγραφα
υποβάλλονται ηλεκτρονικά ως ΔΓΜ σύμφωνα με τα παραπάνω."

H περίπτωση σου λοιπόν όπως την καταλαβαίνω είναι ΔΓΜ για διόρθωση.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 επειδή το τοπογραφικό του ΚΗΔ είνα ταυτόσημο με το εγχαρτο , συμπεραίνω κι εγώ οτι αφού αλλάζει ο ιδιοκτήτης θέλει νεο ΚΗΔ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι. Το να απαιτείται εκ νέου υποβολή ενώ δεν αλλάζει τίποτα πέραν του ονόματος, οδηγεί σε αυξημένη ψηφιακή γραφειοκρατία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα μόνο αλλαγή ονόματος, εγώ αναφέρω και τον τίτλο στο διάγραμμα και ότι άλλο έχει μεσολαβήσει μέχρι τη νέα πράξη π.χ. σε μια περίπτωση που έκανα νεο ΚΗΔ είχαν κυρωθεί και οι δασικοί χάρτες και έπρεπε να συμπεριληφθεί η δήλωση για τα δασικά.

Όπως και να χει, αν ο συμβολαιογράφος δεχτεί το παλιό τοπογραφικό και το ΚΗΔ του τοτε προχωράνε στο συμβόλαιο.

Εδώ κάποιοι ζητάνε ενημέρωση τοπογραφικού μετά τις 9/12 που καταργήθηκαν οι παρεκκλίσεις (δεν το βρίσκω παράλογο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.