Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ξεκινώ καινούργιο θέμα διότι θεωρώ οτι θα αντιμετωπίσουμε διάφορες δυσκολίες κατάΑ την σύνταξη των διαγραμμάτων σύμφωνα με τις προδιαγραφές που μας έχουν θέσει.

Ας ξεκινήσω εγώ.

Περίπτωση διανομής με μη υλοποιημένα όρια. Στην μία πλευρά εχω απαλλοτρίωση.

Άρα χρησιμοποιώ υποχρεωτρικά το BOUND_UNIMPL σε ολες τις πλευρές εκτός της απαλλοτρίωσης που βαζω το BOUND APAL. Επίσης φέρω και μία closed LWPolyline στο layer TOPO_PROP που είναι ο συνδιασμος των BOUND_UNIMPL και BOUND_APAL. Μέχρι εδώ μάλλον καλά.

Αυτο που με μπερδεύει είναι το DBOUND_PROP που χρησιμοποιείται σε περιπτωσης διανομης κτλ.

Αναγκαστικά closed LW polyline. Δηλαδή,  εφόσον θέλει κλειστή,  θα κάνω ένα νέο περίγραμμα που θα ταυτίζεται με το TOPO_PROP που θα ταυτίζεται με τα BOUND_UNIMPL και BOUND_APAL?

Τρεις γραμμές η μία πάνω στην άλλη για να δείξουμε το ίδιο περίγραμμα?

Καλή αρχή.

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας τα πιασουμε αναποδα:

TOPO_PROP:

13. CLOSED LWPOLYLINE -> όρια των ακινήτων -> συντίθεται από τα όρια των επιπέδων πληροφορίας BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL επομενως θα ανατρεξουμε στο:

BOUND_UNIMPL:

02. LWPOLYLINE ή Closed -> ΜΗ υλοποιηµένα όρια της ιδιοκτησίας -> θα τα φτιαξουμε απο:

DBOUND_PROP:

09. LWPOLYLINE / text -> Όριο ιδιοκτησίας βάσει ∆ιοικητικής Πράξης (γεωτεµάχιο ∆ιανοµής, Αναδασµού, τελική ιδιοκτησία ΠΕ κλπ) + text αριθµός της τελικής ιδιοκτησίας, ο αριθµός του ΟΤ, ο αριθµός τεµαχίου βάσει διανοµής ή αναδασµού

DBOUND_APAL

08. LWPOLYLINE / text -> Οριογραµµή απαλλοτρίωσης + text πράξη κήρυξης

Επομενως εχεις και βαζεις

1 ΓΡΑΜΜΗ (οχι κλειστη) απαλλοτριωσης + ΚΕΙΜΕΝΟ (πραξη κηρυξης)

2 ΓΡΑΜΜΗ (οχι κλειστη απαραιτητα) Διανομης + ΚΕΙΜΕΝΑ (εγω στη θεση σου θα εβαζα ολο το πολυγωνο της διανομης το οποιο ειναι μεγαλυτερο απο το topo_prop/bound_unimpl)

3. BOUND_UNIMPL: ΠΟΛΥΓΩΝΟ (οχι ΚΛΕΙΣΤΟ απαραιτητα) που συμπιπτει στο συνδιασμο με α.διανομη+β.απαλλοτριωση. Επομενως ειναι κλειστο αν δεν εχεις υπολοιημενο, αν δεν εχεις υλοποιημενο καθολου (το συνηθες) το κλεινεις για καλο κ για κακο (αν κ νομιζω περναει κ ανοιχτο αρκει να συμπιπτει)

4. topo_prop: το ιδιο πολυγωνο απο το  BOUND_UNIMPL

Σε καθε περιπτωση το συστημα λογικα κοιταει το topo_prop και ελεγχει αν ειναι το ιδιο με BOUND_UNIMPL/IMPL. Κοιτας και τι error θα σου βγαλει οταν το φορτωσεις και ξαναμιλαμε. Εκει που δυσκολευτηκα βεβαια ηταν στις χωρικες 

Edited by jojo
προσθηκη επιπλεον πληροφοριας
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθε κι αυτό το φασούλι. Τεμάχιο διανομής με υλοποιημένη πλευρά (τοιχία) από ομορες ιδιοκτησίες με πολύ καλή ταύτιση της λύσης γενικά, αλλά αναπόφευκτα και κάποια μικρή επικάλυψη ή ακόμα και κενό, σε ποιο layer από τα 1ή 2 και πως θα το περνούσατε συνάδερφοι;

Σκέφτομαι στο BOUND_UNIMPL (2) διότι τα υλοποίησε άλλος κι όχι ο δικός μου, τι λέτε;

2ο σε μια γωνιά το τοιχίο μπαίνει εντός του δικού μας για 60εκ, επί μήκος περίπου 5μ. Αυτό πως θα μπορούσαμε να το δείξουμε; και γενικά τοιχία και περιφράξεις πως τις δείχνουμε αν δεν είναι όρια ιδιοκτησίας ή γενικά αν θεωρούμε ότι δεν είναι σωστή υλοποίηση των ορίων...

Καλό κουράγιο και καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

Edited by cuckas
Βελτιστοποίηση
Link to comment
Share on other sites

To πολυγωνο topo_prop συντιθεται απο τις γραμμες των UNIMPL και IMPL.

α. δε νομιζω  να εχει σημασια ποιος τα υλοποιησε. Το layer ειναι "υλοποιημενα"

β. οπου εχει γραμμη ταυτισης με IMPL τη χρησιμοποιεις οπου οχι την γραμμη απο  UNIMPL

γ. τοιχεια κ περιφραξεις δεν εχει layer, μονο κτηρια εντος του topo_prop.

Στη δικη σου περιπτωση εγω προσωπικα για να φτιαξω το topo_prop θα εκανα το τελικο πολυγωνο του οικοπεδου (topo_prop)

θα εκανα expode τα 2-3 πολυγωνα  (τοιχία η οτι αλλο εχεις + γραμμη διανομης)

θα μετεφερα/αντεγραφα τις γραμμες τοιχεια/γραμμες διανομης στα αντιστοιχα layer (UNIMPL και IMPL αναλογα)

θα αφηνα ανοιχτα οταν τελειωνα μονο τα UNIMPL και IMPL να δω αν εκανα σωστα τις γραμμες

(ισως να εκανα ενα πολυγωνο test απο αυτα τα 2)

και αν ταυτιζεται με το topo_prop  

 

Στις οδηγιες λεει οτι το topo_prop συντίθεται από τα όρια των επιπέδων πληροφορίας BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL

επιπλεον θα εκανα ενα νεο πολυγωνο στο layer  DBOUND_PROP που θα ταυτιζεται με το topo_prop  

Edited by jojo
DBOUND_PROP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Χαιρετώ την κοινότητα,

Τώρα με την απαίτηση υποβολή αρχείων *.dxf, όσοι έχουν Τέκτωνα τι κάνουν?

Ρωτάω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τύπου AutoCAD προγράμματα και τώρα βλέπω layers κτλ. ....

 

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για  ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το ερώτημά σου μεταφέρθηκε στο παρόν νήμα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνεςσυμμετοχής για να έχεις μια απρόσκοπτη συμμετοχή στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

jojo:

Καταλαβαίνω απόλυτα τη λογική πίσω από αυτό που λες και δεν διαφωνώ, αλλά...

Ως τελική ιδιοκτησία περιγράφω τη λύση της διανομής όπως την έκανα. Τα τοιχεία δε μου δημιουργούν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα έχω μόνο ένα τμηματάκι μήκους 5 μέτρων και πλάτους 0,60εκ που μπαίνει στο δικό μου 3μ² δηλαδή, τα οποία σε τεμάχιο 7000μ² δεν θεωρώ ότι αποτελούν πρόβλημα.

Δεν θέλω όμως να τροποιήσω το εμβαδό μου για να "αγκαλιάσω" αυτό το τμήμα, ούτε να αλλάξω το όριο του κληροτεμαχίου μου για να διορθώσω ως προς τοιχεία για μερικά εκατοστά επιπλέον. Και έχω πρόβλημα πως να το παρουσιάσω, αν λαμβάνει ως τελική ιδιοκτησία το TOPO_PROP κι αυτό συντίθεται όπως λέει από τα BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL δεν μπορώ να τα ταυτίσω!!!

Επίσης, αν έχει "μπει" ο γείτονας μέσα στη δική μας ιδιοκτησία, αυτό δεν είναι όριο (BOUND!!!).

Τη γνώμη σας παρακαλώ!!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, voodoochile said:

Τώρα με την απαίτηση υποβολή αρχείων *.dxf, όσοι έχουν Τέκτωνα τι κάνουν?

Ρωτάω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τύπου AutoCAD προγράμματα και τώρα βλέπω layers κτλ. ....

Εγώ συνεχίζω να κάνω το τοπογραφικό με τον Τέκτωνα, μετά το κάνω dxf και έπειτα χρησιμοποιώ το draftsight. Εισάγω το σχέδιο στο πρότυπο αρχείο dxf του κτηματολογίου και χρησιμοποιώ τα layers που χρειάζονται, ανάλογα με την περίπτωση.

Στο πρώτο που ανέβασα, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ted78 .. καλέ μου άνθρωπε.. !! :mrgreen:

Επειδή κι εγώ με Τέκτων δουλεύω , μετά το σώσιμο σε  dxf μπορείς να μου περιγράψεις λίγο  πιο αναλυτικά τι κάνεις ,  για να δημιουργήσεις dxf συμβατό με τις προδιαγραφές του Κτηματολογίου ?

Edited by avgoust
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, θα μπεις στην εφαρμογή υποβολής των διαγραμμάτων με τους κωδικούς σου και θα πας στη "ΒΟΗΘΕΙΑ".

Εκεί θα βρεις να κατεβάσεις τις οδηγίες σε pdf  και τα dxf αρχεία. 

ktima.thumb.png.4d3bc828985a1b75a6137472f820f035.png

Εγώ δούλεψα μόνο με το τελευταίο dxf, είναι και στην αρχική σελίδα του ktimanet, γιατί δεν είχα πάρει είδηση τα παραπάνω.

Το αρχείο έχει όλα τα layers που ζητά το κτηματολόγιο.

Αφού λοιπόν κάνω το αρχείο του Τέκτωνα dxf, ανοίγω και τα δύο αρχεία στο draftsight (το δικό μου και του κτηματολογίου), και κάνω αντιγραφή - επικόλληση στη θέση που πρέπει να βρίσκεται το σχέδιο. Έπειτα επιλέγω τα layers που απαιτούνται  και σχεδιάζω polylines πάνω από τα όρια, τα κτίρια κ.ο.κ., ανάλογα με την περίπτωση.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.