Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

10 ώρες πριν, cuckas said:

jojo:

Καταλαβαίνω απόλυτα τη λογική πίσω από αυτό που λες και δεν διαφωνώ, αλλά...

Ως τελική ιδιοκτησία περιγράφω τη λύση της διανομής όπως την έκανα. Τα τοιχεία δε μου δημιουργούν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα έχω μόνο ένα τμηματάκι μήκους 5 μέτρων και πλάτους 0,60εκ που μπαίνει στο δικό μου 3μ² δηλαδή, τα οποία σε τεμάχιο 7000μ² δεν θεωρώ ότι αποτελούν πρόβλημα.

Δεν θέλω όμως να τροποιήσω το εμβαδό μου για να "αγκαλιάσω" αυτό το τμήμα, ούτε να αλλάξω το όριο του κληροτεμαχίου μου για να διορθώσω ως προς τοιχεία για μερικά εκατοστά επιπλέον. Και έχω πρόβλημα πως να το παρουσιάσω, αν λαμβάνει ως τελική ιδιοκτησία το TOPO_PROP κι αυτό συντίθεται όπως λέει από τα BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL δεν μπορώ να τα ταυτίσω!!!

Επίσης, αν έχει "μπει" ο γείτονας μέσα στη δική μας ιδιοκτησία, αυτό δεν είναι όριο (BOUND!!!).

Τη γνώμη σας παρακαλώ!!!

παρόμοια περίπτωση είχα με πράξη εφαρμογής. Καπου ακολουθούσε την μάνδρα και κάπου την έχανε. Το τμήμα της μάνδρας που ακολουθούσε την διανομή και ταυτιζόταν με το οριο (topo_prop) , το έβαλα bound_impl. To υπόλοιπο τμήμα, επειδή δεν ταυτίζεται με την μάνδρα, άρα δεν είναι υλοποιημένο όριο της ιδιοκτησίας μου, το έβαλα bound_unimpl.  Το τελικό όριο της ιδιοκτησίαςμου, topo_prop,  αποτελείται απο υλοποιημένα και μή υλοποιημένα όρια. Ολη την μάνδρα (υλοποιημένη και μή) την έβαλα και σε δικό μου layer MANDRA, προσέχοντας οι κόμβοι της MANDRA, να ταυτίζονται με του κόμβους στο topo_prop και των BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL (για να μην έχω τοπολογικά σφάλματα) . Μπουρούμε να χρησιμοποιήσουμε δικά μας layer, απλά δεν τα λαμβάνει στο κτηματολόγιο και δεν τα ανεβάζει. Ωστόσο το τοπογραφικό θα είναι πλήρες και σωστό. (Ευχαριστώ για το cutepdf)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι πολλά τα ερωτήματα που έχουμε αλλά πιστεύω είναι νωρίς ακόμα. Θα δουλέψω προς το παρόν με τα ελάχιστα προαπαιτούμενα ώστε να προχωρήσουν τα συμβόλαια που ευτυχώς τέλη Ιουλίου κ όλο τον Αύγουστο είναι λίγα. Όταν έρθει η ώρα να ενημερωθούμε θα τεθούν όσα γίνεται πιο πολλά ερωτήματα θέλω να πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προσπαθώ να υποβάλω το αρχείο zip στο σύστημα και μου εμφανίζει την παρακάτω ειδοποίηση

image.thumb.png.84df37f7214308dde8593e4f01e0b48e.png

Το αρχείο pdf είναι αποδεκτό.

Έχω κάνει τη διαδικασία με το hash code και δεν μπορώ να καταλάβω εάν το απορρίπτει για κάποιο λάθος σε αυτή ή για γεωμετρικό σφάλμα.

Ξέρει κανείς;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, ted78 said:

Έχεις περάσει τα πιστοποιητικά σου στο σύστημα του ΤΕΕ; Μάλλον αυτό είναι.

Πως γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο-σχετικο μολις με πηρε συμβολαιογραφος να μου πει οτι οι βεβαιωσεις που ειχα βγαλει το Μαιο εληξαν και θελει καινουργιες και περιμενα να μου πει και για το τοπογραφικο οτι το θελει ανεβασμενο. Αλλα τελικα οχι. Ειναι πριν τις 16/7 ειπε. Αντε να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, thief7710 said:

Ασχετο-σχετικο μολις με πηρε συμβολαιογραφος να μου πει οτι οι βεβαιωσεις που ειχα βγαλει το Μαιο εληξαν και θελει καινουργιες και περιμενα να μου πει και για το τοπογραφικο οτι το θελει ανεβασμενο. Αλλα τελικα οχι. Ειναι πριν τις 16/7 ειπε. Αντε να δουμε.

Έχει αρχίσει κι επικρατεί αυτή η άποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

καμιά ιδέα παρακαλώ;

σε διάγραμμα με μόνο δύο πολύγωνα ήτοι ένα στο Bound_Impl και ένα στο Bound_unimpl και μόνο κείμενο στο Roads παίρνω συνεχώς το παρακάτω μήνυμα:


2
Φόρτωση Αρχείων / Έλεγχος & Θέαση σε ΟΦΧ
Φόρτωση αρχείων διαγράμματος - έλεγχος ψηφιακής υπογραφής ΟΚ
Έλεγχος dxf - Συμμόρφωση αρχείου με προδιαγραφές
Το αρχείο διαγράμματος είναι μη αποδεκτό. Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα ελέγχου στην ενότητα "Φόρτωση Αρχείων / Έλεγχος και Θέαση σε ΟΦΧ".
Θέαση και εντοπισμός γεωτεμαχίων σε ΟΦΧ
Πρέπει να ακολουθήσετε την διαδικασία της ενότητας "Φόρτωση Αρχείων / Έλεγχος και Θέαση σε ΟΦΧ".
3
Στοιχεία Γεωτεμαχίων
Ύπαρξη πολυγώνων γεωτεμαχίων που συμπεριλαμβάνει το διάγραμμα
Δεν βρέθηκαν πολύγωνα καταχωρισμένα στο διάγραμμα. Κάθε διάγραμμα πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα πολύγωνο για να γίνει η υποβολή.
Συμπλήρωση υποχρεωτικών πεδίων πολυγώνων
Δεν βρέθηκαν πολύγωνα καταχωρισμένα στο διάγραμμα. Κάθε διάγραμμα πρέπει να περιέχει τουλάχιστον ένα πολύγωνο για να γίνει η υποβολή.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.