Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Προφανώς δεν κατάλαβα το ερώτημα σου. Στο Τοπογραφικό που εκτυπώνεις για τη συμβολαιογράφο έχεις εικόνες ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα υποδείγματα είναι για τα μπάζα

Στο dxf, το μόνο που χρειάζεται είναι τα στοιχεία των απαιτούμενων layers. Αυτά (και μόνον αυτά) καταχωρίζονται στη β.δ. του Ε.Κ.

Το pdf (ακριβές αντίγραφο του τοπογραφικού που κατατίθεται στο συμβ/φο) δεν χρειάζεται να έχει αποσπάσματα και ο.δ.

Μας μπερδεύουν χωρίς λόγο

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υποδειγματα ειναι για τα μπαζα συμφωνω

Δεν μας μπερδευουν ομως, ειναι σαφη σε πολλα σημεια. Κατα περιπτωση οντως χρειαζονται διευκρινισεις

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση,

το τοπογραφικό σε pdf πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένη δομή; πχ να είναι από τον εκτυπωτή pdf του autocad και να περιέχει τα layers που ζητάει το σύστημα;

Αν για παράδειγμα εκτυπώσω το τοπογραφικό με το doPdf που χρησιμοποιώ και μετά το υπογράψω ψηφιακά υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Επίσης η μορφή dxf πρέπει να έχει μέσα εικόνες-αποσπάσματα κλπ ή μόνο τις βασικές γραμμές (όρια υλοποιημένα και μη) ;

Link to comment
Share on other sites

Τα υποδείγματα του Κτηματολογιου μια χαρά είναι. Σου λένε με απλά λόγια 'ότι δώσεις στο συμβολαιογράφο θα είναι ίδιο με εμάς'.

Το πρόβλημα είναι αλλού. Ζητάνε βλακωδώς ότι εικόνα τοποθετείς στο τοπογραφικό να είναι embedded, δηλαδή με paste special. Αυτό μεγαλώνει πολύ το μέγεθος αρχείου dxf αφού έχουμε όριο upload γύρω στα 6MB. Αν στο zip αρχείο (dxf και hash code) επέτρεπαν να τοποθετούμε εικόνες jpeg ως xrefs στο αρχείο autocad τότε μπορούσαμε με το ίδιο όριο των 6ΜΒ να φορτώσουμε αρκετές φωτογραφίες (6-7) χωρίς να έχουμε πρόβλημα μεγέθους ούτε στο αρχείο pdf αργοτερα.

Εγώ έχω καταφέρει να ανεβάσω μέχρι δυο εικόνες. Από εκεί και έπειτα η διαδικασία είναι επίπονη πολύ να καταφέρεις να ανεβάσεις κι άλλες και να έχεις καλό εκτυπωτικό αποτέλεσμα. Γενικά το όριο λήψης πρέπει να γίνει όπως στο ΤΕΕ, 20ΜΒ ανά αρχείο. Μας παιδεύουν χωρίς λόγο...  Δεν με κουράζει τόσο η σχεδίαση του Τοπογραφικού όσο οι ρυθμίσεις στις εικόνες να κατέβουν σε μέγεθος αρχείου κάτω από 250kb σε μέγεθος με καλή ποιότητα ώστε να γίνουν paste special στο αρχείο του AutoCAD.

Edited by Silent Arrow
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, Silent Arrow said:

Τα υποδείγματα του Κτηματολογιου μια χαρά είναι. Σου λένε με απλά λόγια 'ότι δώσεις στο συμβολαιογράφο θα είναι ίδιο με εμάς'.

Το πρόβλημα είναι αλλού. Ζητάνε βλακωδώς ότι εικόνα τοποθετείς στο τοπογραφικό να είναι embedded, δηλαδή με paste special. Αυτό μεγαλώνει πολύ το μέγεθος αρχείου dxf αφού έχουμε όριο upload γύρω στα 6MB. Αν στο zip αρχείο (dxf και hash code) επέτρεπαν να τοποθετούμε εικόνες jpeg ως xrefs στο αρχείο autocad τότε μπορούσαμε με το ίδιο όριο των 6ΜΒ να φορτώσουμε αρκετές φωτογραφίες (6-7) χωρίς να έχουμε πρόβλημα μεγέθους ούτε στο αρχείο pdf αργοτερα.

Εγώ έχω καταφέρει να ανεβάσω μέχρι δυο εικόνες. Από εκεί και έπειτα η διαδικασία είναι επίπονη πολύ να καταφέρεις να ανεβάσεις κι άλλες και να έχεις καλό εκτυπωτικό αποτέλεσμα. Γενικά το όριο λήψης πρέπει να γίνει όπως στο ΤΕΕ, 20ΜΒ ανά αρχείο. Μας παιδεύουν χωρίς λόγο...  Δεν με κουράζει τόσο η σχεδίαση του Τοπογραφικού όσο οι ρυθμίσεις στις εικόνες να κατέβουν σε μέγεθος αρχείου κάτω από 250kb σε μέγεθος με καλή ποιότητα ώστε να γίνουν paste special στο αρχείο του AutoCAD.

Είναι σίγουρο αυτό με τις εικόνες? Εγω καταλαβαίνω ότι το dxf δεν θα έχει εικόνες. Δηλαδή μόλις κάνω εξαγωγή το pdf αρχειο, κατεβάζω τις εικόνες με detached και σώζω σε dxf για να συνεχίσω σε hash code.....κλπ.. Μου φαίνεται λίγο παράλογο να ζητάει η κτηματολόγιο τα αποσπάσματα γιατί αυτό που την ενδιαφέρει είναι η αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης, το όριο της ιδιοκτησία, διοικητικές πράξεις....νομίζω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι ετσι αλλα δεν νομιζω. Γιατι το pdf αρχειο εχοντας εικονες θα ειναι διαφορετικο απο το dxf.

Κοιτα εγω σε modelspace σχεδιαζα μονο το τοπογραφικο με τις διαστασεις, κορυφες κλπ. Στη συνεχεια δουλευα σε Layout οπου προεβαλα το modelspace με καταλληλη κλιμακα μεσω της εντολης MVIEW. Ολες τις εικονες τις ειχα σε περιβαλλον paperspace ως external references (οπως λες ... instert raster image κλπ). Εκτυπωνα απο Layout.

 

Τωρα αλλαξα τακτικη. Τα μεταφερω ολα σε περιβαλλον modelspace με την εντολη CHSPACE με τις εικονες ομως να εχουν εισαχθει με Paste special στο Layout. Εκτυπωνω σε pdf απο mopelspace και πλεον το οπτικο αποτελεσμα του dxf ειναι ιδιο με του pdf. Γυρισαμε πισω σχεδιαστικα 18 χρονια, ευτυχως ομως που υπαρχει η εντολη CHSPACE. Αλλα αυτο που δινω στον συμβολαιογραφο θα ειναι το ιδιο με το dxf και το pdf.

 

Τωρα για τις τεσσερις φωτογραφιες απο τις γωνιες του ακινητου που εβαζα στα τοπογραφικα που προερχονταν απο ρυθμισεις αυθαιρετων (σε απλα συμβολαια δεν εβαζα) δεν εχω βρει λυση. Απλα δεν χωρουν γενικα πανω απο δυο εικονες (~250ΚΒ) ΓΕΝΙΚΑ σε αρχειο dxf ωστε μετα απο συμπιεση να εχει μεγεθος κατω απο 6ΜΒ.! Προσανατολιζομαι στο συστημα αυθαιρετων του ΤΕΕ να ανεβαζω αλλη εκδοση τοπογραφικου οπως το εφτιαχνα παλια.

 

 Γενικα το ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ εκανε ενα βημα μπροστα, αλλα τεχνολογικα ειναι 18 χρονια πισω. Και επαναλαμβανω ας αφηνε τις εικονες να ειναι μεσα στο zip αρχειο, τι θα τους πειραζε τους αρμοδιους? ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΡΧΕΙΟΥ ZIP θα ειχαμε εν τελει και περισσοτερη πληροφορια στο τοπογραφικο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ΚΗΔ το τοπογραφικό που φαίνεται σε σμίκρυνση είναι το pdf που ανεβάζουμε στο σύστημα. Ισως γι αυτό να μας ζητάει το pdf υπογεγραμμένο, οπότε η συμβολαιογράφος έχει την εικόνα του τοπογραφικού σου στο ΚΗΔ, ίδια με το τοπογραφικό που προσκομίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

epappa το ασποδεικτικο υποβολης γραφει τα εξης:

''ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σύμφωνα με δήλωση του συντάκτη μηχανικού κατά την ηλεκτρονική υποβολή του διαγράμματος, τα στοιχεία του υποβληθέντος διανυσματικού αρχείου είναι ταυτόσημα με αυτά του υποβληθέντος αρχείου εικόνας.''

Εδω ειναι το μεγα ζητημα. Αν οι εικονες που εμφανιζονται σε ενα pdf αρχειο επιτρεπεται να λειπουν απο το διανυσματικο αρχειο ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.