Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Να το πιάσουμε λίγο από το αρχείο σε cad? Σε μια απλή περίπτωση αποτύπωσης οικοπέδου δίχως ΚΑΕΚ δίχως Ρ.Γ. δίχως γραμμή παραλίας - αιγιαλού τα μόνα Layers που θα χρησιμοποιήσω είναι του περιγράμματος (13) και αν έχω κτίρια το BLD, κατά τα λοιπά χρησιμοποιώ δικά μου Layers τα οποία όμως να βγάζουν νόημα προφανώς, έτσι το έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λίγη βοηθεια...ενώ έχει γίνει κανονικά έλεγχος του dxf και είναι αποδεκτό,επίσης στη θέαση το βλέπω ολόσωστα,εμφανίζει στο τέλος μήνυμα " Προέκυψε σφάλμα στη ανάκτηση των Πολυγώνων των ακινήτων " και δε με αφήνει να συνεχίσω...Έχει συμβεί σε κάποιον?

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2018 at 1:32 ΜΜ, ntemhs said:

Να το πιάσουμε λίγο από το αρχείο σε cad? Σε μια απλή περίπτωση αποτύπωσης οικοπέδου δίχως ΚΑΕΚ δίχως Ρ.Γ. δίχως γραμμή παραλίας - αιγιαλού τα μόνα Layers που θα χρησιμοποιήσω είναι του περιγράμματος (13) και αν έχω κτίρια το BLD, κατά τα λοιπά χρησιμοποιώ δικά μου Layers τα οποία όμως να βγάζουν νόημα προφανώς, έτσι το έχω καταλάβει μέχρι στιγμής, σωστά?

Στο αρχείο dxf χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ τα layers του πρότυπου

Στην περίπτωσή σου, τα layers που απαιτούνται είναι:

1 (ή και) 2

13 (ως συνδυασμός των ανωτέρω)

10 (αν υπάρχει πρόσωπο σε δρόμο)

15 (αν υπάρχουν κτίσματα) 

και προσοχή!!! τα κείμενα να είναι μορφής text

για βοήθειά σου (αλλά και των υπόλοιπων συναδέλφων) ανεβάζω μια πρόχειρη κωδικοποίηση (πάσα διόρθωση, δεκτή...)

LAYERS.docx

Edited by tetris
προσθήκη στοιχείων
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ με το πρόγραμμα της 4M το Idea 10.

Που τηλεφώνησα στην υποστήριξη της 4M μου είπαν οτι έχει βγεί πρόγραμμα αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά.

Ήθελα να το αποφύγω γιατί δέν είναι και λίγα τα χρήματα αγοράς του 

Απο τα λίγα που γνωρίζω η τωρινή έκδοση του Idea δέν έχει τις εξής στρώσεις.

Που κατεβάζω τα παραδείγματα από τη σελίδα του κτηματολογίου δέν μπορώ να τα ανοίξω με το IDEA.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Όπως είπε και ο Silent Arrow με το xref θα λυνόντουσαν πολλά θέματα... Όπως επίσης και αν έδιναν σαν dxf ένα πιο πλήρες υπόδειγμα. Πχ όταν προσπάθησα για πρώτη φορά να ανεβάσω dxf στον χάρτη ορθοφωτογραφιών του  ktimanet για να κατεβάσω απόσπασμα εικόνας, αφού είδα και έπαθα με τα δικά μου polyline κατέβασα ένα dxf που έχει ως υπόδειγμα (mesogeion288.dxf) και αντέγραψα στις original συντεταγμένες το δικό μου polyline :)) Σκέφτομαι λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλουδάκι, αν υπήρχε ένα αρχείο dxf σαν υπόδειγμα που να μη διαθέτει μόνο τα layers αλλά και ένα σχέδιο επί του πρακτέου για να το δούμε δε θα βοηθούσε περισσότερο; Κι επίσης δε θα ήταν συνετό τέτοιες προτάσεις να τις κάνουμε προς τον "Υποδοχέα" που λεν κι οι οδηγίες μήπως και γίνει η κατάσταση λίγο πιο βατή; Αυτάααα :)

Link to comment
Share on other sites

Νικο για δες τα  2 παραδειγματα  που εχουν δωσει μηπως βοηθανε καθολου

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_ΕΚΤΟΣ_ΣΧΕΔΙΟΥ GIA ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.dwg

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_ΕΝΤΟΣ_ΣΧΕΔΙΟΥ GIA ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.dwg

  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μανώλη +1 σε σένα -1 σε μένα :D δηλώνω αδιάβαστος! Τώρα αρχίσα να ασχολούμαι με το θέμα δειλά δειλά και δεν είχα δει ότι είχαν δώσει υποδείγματα! Ευχαριστώ πολύ! Χωρίς να θέλω να φύγω εκτός θέματος, άκουσα ότι έγινε στον Άγιο Νικόλαο είχε προ καιρού ανοίξει το κτηματολόγιο σε κάποιες περιοχές. Ισχύει; Αν ναι τι εντυπώσεις σας άφησε σε πρώτη φάση? 

Link to comment
Share on other sites

Νικο όλοι πιαστήκαμε αδιάβαστοι σε αυτό το θέμα.Μας ήρθε τετελεσμένο.Θα το παλέψουμε και αυτό.

(Το κτηματολόγιο του Αγίου είναι από το 2008 και έχει πάρα πολλά λάθη.Δυστυχώς με αυτά που ακούω για το επόμενο που λένε ότι θα ξεκινήσει το Νοέμβριο ώστε να ολοκληρωθεί σχεδόν ο Νομός μάλλον θα έχουμε πολύ μικρές βελτιώσεις.Είδωμεν.. σόρυ για το οφ τόπικ)

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 9:37 ΜΜ, Manolis gon said:

Νικο για δες τα  2 παραδειγματα  που εχουν δωσει μηπως βοηθανε καθολου

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_ΕΚΤΟΣ_ΣΧΕΔΙΟΥ GIA ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.dwg

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_ΕΝΤΟΣ_ΣΧΕΔΙΟΥ GIA ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.dwg

Συνάδελφοι προσοχή

Τα ανωτέρω "παραδείγματα" είναι, επιεικώς, απαράδεκτα για την περίπτωσή μας. Περιέχουν στοιχεία που όχι απλώς δεν χρειάζονται, αλλά υπάρχει κίνδυνος να μας μπερδέψουν.  Οι "εγκέφαλοι" που τα δημιούργησαν, έριξαν τα layers της ψ.υ. πάνω στα πρότυπα διαγράμματα για τις άδειες. Σκεφτείτε μόνο, ότι οι οδηγίες του Κτηματολογίου πουθενά δεν κάνουν διάκριση σε εντός-εκτός dxf. 

Διαβάστε προσεκτικά τις οδηγίες και τα παραδείγματα του Κτηματολογίου (pdf) και χρησιμοποιείστε μόνο το πρότυπο dxf με τα απαιτούμενα layers (ή φτιάξτε δικό σας). Το δε περιεχόμενο του dxf θα είναι ΜΟΝΟΝ ό,τι αναφέρεται στις ανωτέρω οδηγίες.Τίποτε άλλο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2018 at 8:11 ΠΜ, tetris said:

Στο αρχείο dxf χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ τα layers του πρότυπου

Στην περίπτωσή σου, τα layers που απαιτούνται είναι:

1 (ή και) 2

13 (ως συνδυασμός των ανωτέρω)

10 (αν υπάρχει πρόσωπο σε δρόμο)

15 (αν υπάρχουν κτίσματα) 

και προσοχή!!! τα κείμενα να είναι μορφής text

για βοήθειά σου (αλλά και των υπόλοιπων συναδέλφων) ανεβάζω μια πρόχειρη κωδικοποίηση (πάσα διόρθωση, δεκτή...)

LAYERS.docx

Στο dxf μπορείς να εχεις και τα δικά σου LAYERS  , BLOCK , TEXT κ.λπ.  δηλαδή το τοπογραφικό σου ακριβώς οπως το εχεις σχεδιάσει , αρκεί να εχεις και τα απαιτουμενα layers του κτηματολογίου που θα περιέχουν τις απαιτούμενες οντότητες για την κάθε περίπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.