Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε αγροτεμάχιο με περισσότερους του ενός ιδιοκτήτες διαιρετών τμημάτων, θα γίνει πώληση όλων των ιδιοκτητών σε έναν αγοραστή και πλέον θα το έχει ολόκληρο, αυτούσιο.

Πρέπει να καταχωρηθεί ξεχωριστό ΚΗΔ για το κάθε διαιρετό τμήμα ή αρκεί ένα που να δείχνει το συνολικό αγροτεμάχιο; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

24 λεπτά πριν, chris said:

Σε αγροτεμάχιο με περισσότερους του ενός ιδιοκτήτες διαιρετών τμημάτων, θα γίνει πώληση όλων των ιδιοκτητών σε έναν αγοραστή και πλέον θα το έχει ολόκληρο, αυτούσιο.

Πρέπει να καταχωρηθεί ξεχωριστό ΚΗΔ για το κάθε διαιρετό τμήμα ή αρκεί ένα που να δείχνει το συνολικό αγροτεμάχιο; 

Ενα ΚΗΔ για ολα. Το ΚΗΔ αντιστοιχει στο διάγραμμα . Το διάγραμμα μπορεί να περιέχει πολλά τμήματα.

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζητήθηκε να εκδοθεί ΚΗΔ για σύνταξη συμβολαίου Αγοραπωλησίας.

Από ένα συνολικό οικόπεδο με ΚΑΕΚ ( σε Λειτουργούν Κτηματολόγιο) αποσπάστηκαν 250 τ.μ. για να πωληθούν.

Τα όμορα οικόπεδα δεν θίγονταν από την κατάτμηση του αρχικού οικοπέδου.

Επιλέχθηκε ΔΓΜ για Πράξη με το σκεπτικό ότι θα πρέπει και το νέο οικόπεδο να λάβει κάποιο ΚΑΕΚ.

Η παραπάνω επιλογή στηρίχθηκε στην κάτωθι ερωταπάντηση :

6. Τι Υποκατηγορία επιλέγω στο πεδίο «Είδος Διαγράμματος»; Για ποιες περιπτώσεις;

Επιλέγετε κατηγορία «ΔΓΜ για πράξη» για να υποβάλλετε ηλεκτρονικά τα Διαγράμματα Γεωμετρικών
Μεταβολών (ΔΓΜ) τα οποία συνυποβάλλονται στο Κτηματολογικό Γραφείο με την αίτηση καταχώρησης
εγγραπτέας πράξης. Γενικότερα, αυτή η κατηγορία καλύπτει τις περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν
μεταβάλλονται τα περιμετρικά όρια των επηρεαζόμενων γεωτεμαχίων που αφορά το διάγραμμα, όπως
στην κατάτμηση, τη διόρθωση/τροποποίηση καθέτων , τη διόρθωση/τροποποίηση δουλείας, κ.α

Χθες, η Υποθηκοφύλακας ενημέρωσε την Συμβολαιογράφο ότι το συμβόλαιο ακυρώθηκε διότι δεν εκδόθηκε ΚΗΔ για τοπογραφικό αλλά ΚΗΔ για ΔΓΜ. Ανέφερε ότι ο μηχανικός του Κτηματολογίου δεν έβρισκε το ΚΗΔ του τοπογραφικού (από μέρους μου δόθηκε ΚΗΔ  ΔΓΜ για Πράξη).

Τελικά, από μέρους μου λειτούργησα λανθασμένα;

Έπρεπε να γίνει πρώτα ΚΗΔ τοπογραφικού και μετά ΚΗΔ ΔΓΜ για Πράξη;... και η παραπάνω ερωταπάντηση τί νόημα έχει για την δική μου κατάτμηση; Υπάρχει περίπτωση η Υποθηκοφύλακας να ερμηνεύει λανθασμένα την ερωταπάντηση 6;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη συμβολαιογραφική πράξη από την στιγμή που έγινε κατάτμηση πρέπει να προσαρτήθηκε Τοπογραφικό Διάγραμμα. Αυτό το Τοπογραφικό Διάγραμμα έπρεπε να έχει ΚΗΔ.

Όταν το συμβόλαιο πάει για καταχώριση στο Κτηματολόγιο, επειδή επιφέρει αλλαγή στα γεωμετρικά στοιχεία της Κτηματολογικής Βάσης, απαιτείτει η πρόσκομιση ΔΓΜ (για πράξη) επίσης με δικό του ΚΗΔ.

Έχω δει βέβαια, πως κάποιοι συνάδελφοι συντάσσουν 1 σχέδιο που είναι και Τοπογραφικό και ΔΓΜ μαζί.  Έχει δηλαδή την αποτύπωση, την δήλωση ν.651/77 κ.λ.π. και έχει και τα όρια του Κτηματολογίου και τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν.

Νομίζω πως είτε τα έχεις μαζί τα 2 σχέδια είτε χώρια είναι σωστό (δεν ξέρω αν κάνω λάθος εδώ). Πάντως χρειάζονται όλες αυτές οι  πληροροφίες είτε σε 1 σχέδιο είτε σε 2 ξεχωριστά και κάθε σχέδιο να έχει ΚΗΔ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

όταν μεταβιβάζεται κάθετη που έχει ήδη συσταθεί από παλαιότερα, (σύνταξη μόνο ΤΔ και όχι ΔΓΜ), χρειάζεται αυτή να απεικονιστεί στο διανυσματικό αρχείο, στο layer vst; Ή σε αυτό το layer βάζουμε μόνο τις νέες συστάσεις και τις τροποποιήσεις τους;

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι θα πρέπει  να εισαχθεί το περίγραμμα και στην περίπτωση της υφιστάμενης κάθετης. Αν θυμάμαι καλά και στο υπόδειγμα τοπογραφικού για εντός σχεδίου έχει και την περίπτωση της κάθετης.

Στις οδηγίες για το vst layer αναφέρεται ότι

 α/α 16 VST 
Περιλαμβάνει  τα  πολύγωνα  των  χώρων  αποκλειστικής  χρήσης,  όπως  αυτά περιγράφονται σε εγγραπτέα πράξη σύστασης χώρων αποκλειστικής χρήσης ή τα τροποποιημένα  όρια  των  χώρων  αποκλειστικής  χρήσης  σε  εγγραπτέα  πράξη τροποποίησης εγγραπτέων πράξεων και την αρίθμησή τους,  βάσει επιλογής του 
συντάκτη  μηχανικού.  Tο  layer  αυτό  απεικονίζεται  στο  ΤΔ  και  στο  ΔΓΜ εγγραπτέας πράξης.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.