Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Καμιά ιδέα γιατί στη θέαση μου βγάζει το text "Αγροτικός Δρόμος" (κίτρινα γράμματα) σε άκυρη θέση? Στο dxf, που είναι αποδεκτό, η θέση του text είναι κατά μήκος της κόκκινης γραμμής... 

θεση δρομου.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, V@silis said:

Καμιά ιδέα γιατί στη θέαση μου βγάζει το text "Αγροτικός Δρόμος" (κίτρινα γράμματα) σε άκυρη θέση? Στο dxf, που είναι αποδεκτό, η θέση του text είναι κατά μήκος της κόκκινης γραμμής... 

Άμα κάνεις zoom θα στο βγάλει σιγά σιγά στην κανονική θέση. Έτσι κ αλλιώς είναι αγκιστρωμένο εκεί που το έχεις και δε χρειάζεται να ανησυχείς. Έχω μιλήσει με τα κεντρικά της Κτηματολόγιο για αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θεωρώντας ότι είναι ένα ερώτημα που ενδιαφέρει πολύ κόσμο, το θέτω και δημοσίως και θα ήθελα από τους συναδέλφους που έχουν εμπειρία στο θέμα της ηλεκτρονικής υποβολής τοπογραφικών να μας πουν ποιο τοπογραφικό δίνουν στο συμβολαιογράφο για να γίνει το συμβόλαιο.

(α) το ψηφιακά υπογεγραμμένο (pdf) τοπογραφικό, το οποίο ανάρτησαν στο σύστημα και το σφραγίζουν επιπλέον  και  με την φυσική τους σφραγίδα και φυσική υπογραφή;

(β) ένα ίδιο pdf τοπογραφικό με αυτό που αναρτήθηκε στο σύστημα χωρίς να είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο, το οποίο υπογράφεται και σφραγίζεται (όπως θα έκαναν σε ένα τοπογραφικό πριν την ηλεκτρονική υποβολή);

 

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

Στον συμβολαιογράφο παραδίδω το αποδεικτικό υποβολής ηλεκτρονικού διαγράμματος του Κτηματολογίου μαζί με την εκτύπωση του dwg σχεδίου από το οποίο προέκυψε το pdf αφού προσθέσω την δήλωση:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ (άρθρο 3,παρ.4 Υ.Α. 27623/1752/ΦΕΚ 2216Β'/14-6-2018)
Το παρόν διάγραμμα υποβλήθηκε ηλεκτρονικά στον ψηφιακό Υποδοχέα του ΝΠΔΔ "Ελληνικό Κτηματολόγιο" και έλαβε μοναδικό Κωδικό Ηλεκτρονικού Διαγράμματος (ΚΗΔ) 123 / 09-03-2019

*** αυτό που δίνω στον συμβολαιογράφο έιναι hardcopy, οπότε δεν έχει κανένα νόημα να έχει ψηφιακή υπογραφή (προσωπικά το θεωρώ από αστείο έως παραποίηση εγγράφου το να αναγράφει ένα εκτυπωμένο σχέδιο σε χαρτί: "Digitally signed by ....:confused:" ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 25/10/2018 at 3:20 ΜΜ, thief7710 said:

Λοιπόν είχα εξελίξεις. Έκανα ερώτημα στο helpdesk και μου απάντησαν ότι πρέπει να επιλέξω ΕΝΑ απο τα ΚΑΕΚ που μου λέει και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι ενδεικτικό το ΚΑΕΚ αυτό που έχει σημασία είναι ο ΚΗΔ και η ημερομηνία. Οταν τους ειπα οτι δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά και οτι δεν μπορώ να αντιστοιχίσω στο γεωτεμάχιο μου το ΚΑΕΚ ενός άλλου χωραφιού μου είπαν οτι εγω υπογράφω το τοπογραφικό και φέρω ευθύνη για αυτό και οτι η βεβαίωση βγαίνει απο το σύστημα και της δεχόμαστε ως έχει.

Στη συνέχεια όμως μίλησα με την Υποθηκοφυλακα της περιοχής και την ρώτησα αν θα το μεταγράψει. Και φυσικά μου απάντησε οτι δεν μπορεί να μεταγράψει κάτι το οποίο θα γράφει πάνω το ΚΑΕΚ απο ενα αλλο γεωτεμάχιο ΑΛΛΟΥ ΟΤΑ.

Θεωρώ οτι δεν έχει γίνει πρόβλεψη απο την πλατφόρμα για περιπτώσεις όπου το τεμάχιο το οποίο αφορά το διάγραμμα δεν έχει ΚΑΕΚ αλλά έχουν τα όμορα του. Και μιλάμε για άπειρα γεωτεμάχια που βρίσκονται πάνω στο όριο κτηματογραφημένων και μη περιοχών.

Θα εχω και συνέχεια και θα σας ενημερώσω.

Καλησπέρα συνάδελφε,

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχεις κάτι νεότερο σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

πες μας λίγο πιο αναλυτικά τι γίνεται με το δικό σου, γιατί με το δικό του το λύσαμε κάπως αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, koukos21 said:

Καλησπέρα συνάδελφε,

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχεις κάτι νεότερο σχετικά;

Οχι κανένα νεότερο. Τότε είχα βάλει ημερομηνία Ιουνίου τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.