Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Πολύ σωστά αγαπητέ, ασχέτως αν πολλοί το αποφεύγουν αλλά ο διάολος έχει πολλά ποδαρια όπως λέει και ο λαός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα!

Εχω περιπτωση οικοπεδου οπου το οριο διανομης δεν συμπιπτει με το υλοποιημενο οριο.Η περιφραξη διαφερει απο το οριο διανομης 0,56 τμ απο την μια μερια και 0,18 απο την αλλη.Να βαλω στa bound_impl kai topo prop το οριο περιφραξης και στα dbound rym, dbound prop kai bound unimpl την διανομη?
Η επειδη ειναι μικρη η διαφορα να τα προσαρμοσω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ότι έχεις υποχρέωση να κάνεις. 

Όταν αγνοούμε διοικητικές πράξεις για να κάνουμε μπαλαμούτι θα έχει πρόβλημα:

1. Ο ιδιοκτήτης

2. Ο μηχανικός

3. Δεν διασφαλίζουμε την ασφάλεια συναλλαγών αγνοώντας διοικητικές πράξεις, ενώ μας έδωσε το δικαίωμα το ΤΕΕ να τις διασφαλίσουμε και έχουμε υποχρέωση όταν παίρνουμε μέρος σε μία δικαιοπραξία (με την ευθύνη της 651 και για την ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ -αφού αναφέρεις τα στοιχεία του ακινήτου ΑΒΓΔΑ κλπ- που πολλοί την θεωρούν copy paste), σφραγίζουμε με μπλε μελάνι ή όταν το στέλνουμε (ψηφιακά υπογεγραμμένο) σε βάση δεδομένων που θα μας ακολουθεί για πάντα

 

Edited by jojo
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, netmin909 said:

(Aν αυτό είναι δυνατόν) σύμφωνα με την οδηγια 1.1 της Κτηματολογιο.

Τι θα πει "αν είναι δυνατόν"? Και πώς διασφαλιζόμαστε?

Ή είναι υποχρεωτικό, ή δεν είναι. Την κολοκυθιά θα παίζουμε? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

να ξαναθυμίσω τον ν. 4602 που λέει για ΔΜΓ χωρίς πλαίσιο ΔΓΜ

και μία 1.1 υποχρέωση εδώ (ορισμένα άρθρα κλπ δεν έχουν θεσμοθετηθεί ή έχουν ακυρωθεί, αλλά η οδηγια,οδηγια):

http://www.ktimatologio.gr/sites/en/operativecadastre/Documents/Pages/301/MVdos7R2qAD5uAJy_EN/kd_odhgia_4.pdf

Link to comment
Share on other sites

 
Μετά και από σχετική ερώτηση στο τηλεφωνικό κέντρο 1015 προχώρησα στην σύνταξη ενός Τοπογραφικού Διαγράμματος για 2 γήπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη τα οποία έχουν τμηθεί από ένα μονοπάτι. Στο dxf της δήλωσης υπάρχουν δυο κλειστές polyline "TOPO_PROP", μία για κάθε γήπεδο. Μετά τον έλεγχο η ηλεκτρονική εφαρμογή του Κτηματολογίου δεν προχωράει στην ολοκλήρωση της δήλωσης διότι δεν βρίσκει κλειστή polyline "TOPO_PROP".
Έχει να προτείνει κανείς καμιά λύση για να μην σπάσω το ΤΔ μιας και το έχω τυπώσει και  παραδώσει στον πελάτη;
Link to comment
Share on other sites

1. Να δεις αν είναι closed, δε χρειάζεται να έχεις 2 ΤΔ

2. Τοπογραφικό πως έδωσες στον πελάτη; Τα πρότυπα/προδιαγραφές τα είδες τι γράφουν; 

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει όλα τα πρότυπα και έχω διαβάσει όλες τις προδιαγραφές. Το έδωσα πιο νωρίς για να μην χάνεται χρόνος με τον Συμβολαιογράφο

Link to comment
Share on other sites

Στη θέαση κατά την υποβολή τοπογραφικού διαγράμματος μου βγάζει το εξής μήνυμα:

"Προέκυψε σφάλμα στη ανάκτηση των Πολυγώνων των ακινήτων".

Δοκίμασα με άλλο browser, έσβησα cookies αλλά τζίφος. Καμία ιδέα. Έχει αναφερθεί ξανά το πρόβλημα αλλά χωρίς επίλυση.

Στον έλεγχο έχει περάσει μια χαρά, στη θέαση φαίνεται αλλά πατώντας αποδοχή μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

Edited by tirbouson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.