Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το free.

Νομίζω ότι μπορείς και να εισάγεις τα layers στο σχέδιό σου, αλλά δεν το έψαξα ακόμα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cuckas said:

jojo:

Καταλαβαίνω απόλυτα τη λογική πίσω από αυτό που λες και δεν διαφωνώ, αλλά...

Ως τελική ιδιοκτησία περιγράφω τη λύση της διανομής όπως την έκανα. Τα τοιχεία δε μου δημιουργούν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα έχω μόνο ένα τμηματάκι μήκους 5 μέτρων και πλάτους 0,60εκ που μπαίνει στο δικό μου 3μ² δηλαδή, τα οποία σε τεμάχιο 7000μ² δεν θεωρώ ότι αποτελούν πρόβλημα.

Δεν θέλω όμως να τροποιήσω το εμβαδό μου για να "αγκαλιάσω" αυτό το τμήμα, ούτε να αλλάξω το όριο του κληροτεμαχίου μου για να διορθώσω ως προς τοιχεία για μερικά εκατοστά επιπλέον. Και έχω πρόβλημα πως να το παρουσιάσω, αν λαμβάνει ως τελική ιδιοκτησία το TOPO_PROP κι αυτό συντίθεται όπως λέει από τα BOUND_IMPL και BOUND_UNIMPL δεν μπορώ να τα ταυτίσω!!!

Επίσης, αν έχει "μπει" ο γείτονας μέσα στη δική μας ιδιοκτησία, αυτό δεν είναι όριο (BOUND!!!).

Τη γνώμη σας παρακαλώ!!!

ακομη προσπαθω να καταλαβω τι λες, μπορεις να το κανεις ενα σκαριφημα η να ανεβασεις το αρχειο σε ανεξαρτητο συστημα συντεταγμενων?

Link to comment
Share on other sites

στη δοκιμή που έκανα (κατάτμηση γεωτεμαχίου σε δύο, σε περιοχή κτηματολογίου) μου έβγαλε τα εξής:

τι έχω κάνει λάθος?

Αποτελέσματα έλεγχου DXF.pdf

αποτελεσμα 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, tetris said:

στη δοκιμή που έκανα (κατάτμηση γεωτεμαχίου σε δύο, σε περιοχή κτηματολογίου) μου έβγαλε τα εξής:

τι έχω κάνει λάθος?

Αποτελέσματα έλεγχου DXF.pdf

αποτελεσμα 2.jpg

Στην εφαρμογή στην καρτέλα "Στοιχεία Γεωτεμαχίων" πρέπει να επεξεργαστείς τα στοιχεία και να βάλεις διεύθυνση, Ο.Τ. και ό,τι άλλο απαιτείται.

Υ.Γ.: Δεν φταίει το dxf

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω, ότι ήρθε η εποχή των υλοποιημένων ορίων. ( όπως έχω συζητήσει και με προσωπικά με πολλούς συναδέλφους)

καιρος να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ted78 said:

Εγώ συνεχίζω να κάνω το τοπογραφικό με τον Τέκτωνα, μετά το κάνω dxf και έπειτα χρησιμοποιώ το draftsight. Εισάγω το σχέδιο στο πρότυπο αρχείο dxf του κτηματολογίου και χρησιμοποιώ τα layers που χρειάζονται, ανάλογα με την περίπτωση.

Στο πρώτο που ανέβασα, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Αυτό είχα και εγώ στο μυαλό μου (έχω το draftsight, δεν το έχω προσπαθήσει) αλλά μου φαίνεται μπελάς αν το σχέδιο είναι μεγάλο! Φαντάζομαι θα βγάλουν κάποιο add-on του Τέκτωνα γιατί έτσι είναι χρονοβόρο.

Edited by voodoochile
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ted78 said:

Στην εφαρμογή στην καρτέλα "Στοιχεία Γεωτεμαχίων" πρέπει να επεξεργαστείς τα στοιχεία και να βάλεις διεύθυνση, Ο.Τ. και ό,τι άλλο απαιτείται.

Υ.Γ.: Δεν φταίει το dxf

Το έκανα, και είναι εντάξει

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.