Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Γειά σας Ο 4495 Λέει το εξής όταν υπάρχει άδεια:

5. Δεν απαιτείται το ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις εξής περιπτώσεις:α) για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι την έναρξη ισχύος του ν. 4178/2013 έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιώνή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.

8. Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που καταρτίζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχουν ως αντικείμενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών
ιδιοκτησιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3741/1929(Α΄ 4) και του ν.δ. 1024/1971 (Α΄232), προσαρτώνται αντίγραφα των σχεδίων της οικοδομικής άδειας του κτιρίου.

Εγώ το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι δεν απαιτείται τοπογραφικό και προσαρτάται της αδείας στο συμβόλαιο.

Edited by Pavlos33
χρώμα γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό αναφέρεται στο τοπογραφικό για την βεβαίωση. Ακόμη και σε περιπτώσεις εξαιρέσεων ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει τοπογραφικό για να υπογράψει ο μηχανικός τις δηλώσεις του (Ν 651) και Ν 1337 και για τις δασικές διατάξεις. Το τοπογραφικό της άδειας θα αναρτηθεί και στο κτηματολόγιο αφού γίνεται πράξη.

 

Link to comment
Share on other sites

τα εντός σχεδίου είναι εκτός δασικής ανάρτησης αυτό ισχύει για τα εκτός σχεδίου.κτηματολόγιο υπάρχει και δεν γίνεται μεταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έγραψα γενικώς. Το γνωρίζω ότι τα εντός Ρ.Σ βρίσκονται εκτός περιοχής ανάρτησης. Για τα εκτός οικισμού και εκτός σχεδίου ακίνητα που βρίσκονται σε περιοχές ανάρτησης ή μερικής κύρωσης δασικού χάρτη, επιβάλλεται η δήλωση για το ότι δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει διατάξεις. Τώρα, για το θέμα της ηλεκτρονικής υποβολής διαγράμματος στο Κτηματολόγιο θεωρώ ότι η συμβολαιογράφος έχει δίκιο που το ζητάει καθώς κάνει εγραπτέα πράξη και από ότι κατάλαβα το τοπογραφικό έχει ημερομηνία σύνταξης μετά τον 7/2018, οπότε πρέπει να μνημονεύσει τον Κ.Η.Δ στο συμβόλαιο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δύο ερωτήσεις:

1) Σε περιοχή που βρίσκεται σε εξέλιξη η κτηματογραφηση, τι βάζουμε στο layer PST_KAEK?

2) Τοπογραφικό διάγραμμα μου προσκομιστηκε σε δικαστική διαμάχη για αναγνώριση ορίων. Όταν μελλοντικά βγει τελεσίδικη απόφαση περί νομης και κατοχής, θα χρειαστεί και ψηφιακή υπογραφή/ΚΗΔ για να μεταγραφει η απόφαση? 

Link to comment
Share on other sites

1. Τίποτε. Από τη στιγμή που δεν μπορούμε να πάρουμε κτηματογραφικό διάγραμμα, δεν υπάρχουν κτηματολογικά στοιχεία για καταχώριση

2. Ψηφιακή υπογραφή χρειάζεται για κάθε διάγραμμα με ημερομηνία σύνταξης μετά τον Ιούνιο 2018

Link to comment
Share on other sites

Οικόπεδο με τμήμα ρυμοτομούμενο πωλείται και συντάσσεται το ΤΔ δείχνοντας περίγραμμα οικοπέδου διαφορετικό από το πολύγωνο του Κτηματολογίου (PST ΚΑΕΚ) μαζί με το υπο παραχώρηση τμήμα...Το συμβόλαιο υπογράφεται και έρχεται τώρα απο το ΚΓ εντολή να γίνει ΔΓΜ.. Η οδηγία μου αναφέρει να δείξω το αρχικό πολύγωνο στο TOPO_PROP..Ποιο θεωρείται αρχικό τώρα???

Η οδηγία, στο TOPO_PROP_new μου ζητάει να δείξω το τελικό πολύγωνο..Δλδ?? Το συνολικό εννοεί μαζί με το ρυμοτομούμενο???

Έχει κάποιος εμπειρία σε αυτά τα ''ηλεκτρονικά''?

Ευχαριστώ..

 

Παραθέτω και ένα απόσπασμα για κατανόηση, όπως είχε υποβληθεί στο e-ktima..

apospasma.pdf

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Θέμα που σκεφτόμουν βάσει ενός τοπογραφικού που έκανα (και ευτυχώς δεν είναι ακόμα για συμβόλαια).

Πως ανεβάζεις Ιδιοκτησία, όπου μέσα της βρίσκεται σαν όαση μία έτερη-ξένη ιδιοκτησία; Έχει συμβεί σε κανέναν? Μία σκέψη που έκανα είναι να συνεχίσω την polyline TOPO_PROP εσωτερικά του γεωτεμαχίου και αφού ολοκληρώσω την εσωτερική όαση, τότε να κλείσω την polyline στο εξωτερικό μέρος με επικάλυψη της γραμμής.

Η ιδιοκτησία μάλιστα που μέτρησα έχει 2 ξένες ιδιοκτησίες μέσα της...

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω τα layer πρέπει να τα βάζουμε ίδιο χρώμα με αυτά πού έχει στο παράδειγμα του κτηματολογίου η θέλουν μόνο την οντότητα και μπορούμε να τα βάλουμε ότι χρώμα θέλουμε εμείς? Γιατί έχω πρόβλημα στην εκτύπωση φαίνονται πολύ άχνα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μια τεχνική ερώτηση.Σε τοπογραφικό διάγραμμα που πρέπει να υποβάλλω,η μια πλευρά του οικοπέδου (και η ρυμοτομική δηλαδή) είναι καμπύλη.Έχω κάνει πολλές προσπάθειες να το ανεβάσω,αλλά δεν τα έχω καταφέρει.Με arc δεν επιτρέπει ,και ας την περνάω ολόκληρη σε polyline.Έπειτα δοκίμασα να σπάσω την arc σε πολλά μικρά σημεία και να τα μετατρέψω σε lines ,και έπειτα να τα ενώσω σε polyline.Έχει αντιμετωπίσει καποιος συνάδερφος το ίδιο πρόβλημα?Τι έχετε να προτείνετε σε τέτοια περίπτωση?Πώς πρέπει να σχεδιαστεί αυτή η καμπύλη ?Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη ,γιατί έχω χάσει  5 ώρες και δε βγάζω άκρη...Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.