Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

6 ώρες πριν, Giannis Psihogios said:

 

Στέγαστρο στην πρόσοψη του σπιτιού με κεραμοσκεπή. Στηρίζεται από τη μία στην πρόσοψη του σπιτιού και από την απέναντι πλευρά σε ξύλινα υποστηλώματα. Θα το ονομάσω ημιυπαίθριο χώρο, γιατί βάσει ορισμών αυτό θεωρώ πως είναι το σωστό (αν και συνάδελφοι με έχουν 'πρήξει΄ πως η συγκεκριμένη κατασκευή είναι στέγαστρο, και όχι ημιυπαίθριος).

Βάσει ΝΟΚ θα μπορούσες να το αναγράψεις ως στέγαστρο, αλλά δεν έχουμε περίπτωση νέας άδειας. Οπότε έχουμε υφιστάμενο προ ΝΟΚ και προσωπικά Η.Χ θα το έγραφα. Ειδικά δε αν πήγαινε για τακτοποίηση θα ήταν το πιο σωστό. Για την ένταξη στο bld συμφωνώ με το συνάδελφο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ανατέθηκε, προς εφαρμογή μίας παλαιάς πράξης τακτοποίησης, να συντάξω ένα τοπογραφικό διάγραμμα για την προσκύρωση εδαφικού τμήματος απο το ακίνητο Α στο ακίνητο Β. Το εμβαδόν του προσκυρούμενου τμήματος είναι 2.0 τ.μ.

Θεωρώ ότι ουσιαστικά έχω να συντάξω 2 διαγράμματα

α) Ένα τοπογραφικό το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για το συμβόλαιο, σύμφωνα με τις γνωστές προδιαγραφές.

β) Ένα διάγραμμα εγγραπτέας πράξης το οποίο θα κατατεθεί στο Κτηματολόγιο για ενημέρωση της χωρικής του βάσης.

Το διάγραμμα εγγραπτέας πράξης, ουσιαστικά θα είναι και διάγραμμα χωρικής μεταβολής.

Διαβάζοντας τα εγχειρίδια και μελετώντας τα πρότυπα διαγράμματα του φορέα καταλήγω ότι:

α) Στο διάγραμμα εγγραπτέας πραξης  ουσιαστικά κόβω πάνω στα υπάρχοντα ΚΑΕΚ το εδαφικό τμήμα που με ενδιαφέρει, αλλά εμφανίζω και το topo_prop που προκύπτει απο την αποτύπωση και την εφαρμογή της πράξης. Προφανώς  αυτά τα δύο δεν θα ταυτίζονται.

Ως topo_prop περιγράφω το ακίνητο Α, το ακίνητο Β ή την προσκύρωση?  Εντολέας μου είναι το ακίνητο Β.

Μία σκέψη είναι να κόψω μόνο την προσκύρωση δημιουργώντας νέο  ΚΑΕΚ και στην συνέχεια να την μεταβιβάσω στο ακίνητο Β. 

Ποια η γνώμη σας?

 

 

 

 

Προσκύρωση Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Από το δικό μου διάβασμα νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τα εξής :

α) Για την ενημέρωση της βάσης του Εθνικού Κτηματολογίου:

1.περνάς στο layer PST_KAEK τα δύο επηρεαζόμενα γεωτεμάχια από τα κτηματογραφικά διαγράμματα που θα πάρεις από το κτηματολογικό γραφείο

2. περνάς την polyline της μεταβολής στο LINE_XM (τρεις κορυφές βλέπω να έχει η ανοικτή polyline)

3. περνάς τα δύο νέα κλειστά πολύγωνα που δημιουργούνται στo layer DGM_PROP_FINAL

 εννοείται ότι η εξωτερική περίμετρος και η συνολική επιφάνεια των πολυγώνων στα βήματα 1 και 3 ταυτίζονται απόλυτα.

β) Για την ενημέρωση του διαγράμματος σύμφωνα με τις δικές σου μετρήσεις:

1. περνάς τα όρια υλοποιημένα ή μη στα κατάλληλα layers των δύο γεωτεμαχίων 

2. περνάς τα όρια των δύο γεωτεμαχίων όπως προκύπτουν από υλοποιημένα ή μη όρια στο TOPO_PROP

3. τέλος περνάς τα όρια των δύο γεωτεμαχίων όπως θα προκύψουν μετά την προσκύρωση στο TOPO_PROP_NEW.

 

 

 

 

Edited by MONOS
Link to comment
Share on other sites

Exω την εξης απορια που μου προεκυψε:

Σε τοπογραφικο οπου εχει μπει ο ΚΗΔ και εγινε αρχικη μεταβιβαση,προκειται να μεταβιβαστει εκ νεου. Θα πρεπει να ξαναεκδοσω νεο ΚΗΔ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιηθεί το ίδιο τοπογραφικό για το νέο συμβόλαιο δεν υπάρχει λόγος έκδοσης νέου ΚΗΔ. Αν όμως σου ζητηθεί κάποια επικαιροποίηση από το συμβολαιγράφο (πχ αλλαγή ονόματος εργοδότη/ιδιοκτήτη, νέα ημερομηνία σύνταξης), τότε ναι νομίζω ότι πρέπει να κάνεις τον κόπο να εκδώσεις νέο ΚΗΔ.

Link to comment
Share on other sites

Για  ακίνητο σε περιοχή που λειτουργεί πλέον κτηματολόγιο , το οποίο λόγω αμέλειας ιδιοκτήτη ΔΕΝ δηλώθηκε και τελικά ποδόθηκε στο όμορό του θα ακολουθηθεί η δικαστική διαδικασία.

Διαδικαστικά και σε σχέση με τα ψηφιακά τοπογραφικά τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ?

Στο δικαστήριο θα πάει ένα έντυπο τοπογραφικό.

Πρέπει να ακολουθεί το πρότυπο του τοπογραφικού γεωμετρικής μεταβολής  ?

Με το ψηφιακό τι κάνουμε ? Το υποβάλλουμε αφού πρώτα ολοκληρωθεί η δικαστική διαδικασία ?

Πρέπει να είναι αντίγραφο αυτού που χρησιμοποιήθηκε  στο δικαστήριο ή άλλο ?

Η μήπως δεν χρειάζεται εφ΄όσον θα πρόκειται για δικαστική απόφαση ?

Link to comment
Share on other sites

( μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33).

συνάδερφοι έκανα χαζομάρα και κατά την υποβολή ηλεκτρονικού διαγράμματος, στη θέση του pdf εικόνας έβαλα όπως και στο zip φάκελο το pdf με το hashcode του dxf. ( ωωω ναι)  οπότε  ΄τώρα έχω ένα  πολύ ωραίο αποδεικτικό με τον hashcode και όχι εικόνα.

ΕΆΝ αγνοήσω την συγκεκριμένη υποβολή  , κάνω νέα εγγραφή  με τα ίδια αρχεία τα οποία λέω να ονομάσω πλέον με παράμετρο v002 και πάρω νέο ΚΗΔ τον οποίο θα δώσω στη συμβολαιογράφο πιστεύετε θα έχω θέμα? Απ ότι ξέρω ανάκληση δε γίνεται 

 

Ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

νέα υποβολή με το τοπογραφικό αυτή τη φορά. Λήψη νέου ΚΗΔ και νέου αποδεικτικού  το οποίο θα δώσεις στη συμβολαιογράφο για το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.