Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 30/10/2019 at 1:49 ΜΜ, avgoust said:

Για  ακίνητο σε περιοχή που λειτουργεί πλέον κτηματολόγιο , το οποίο λόγω αμέλειας ιδιοκτήτη ΔΕΝ δηλώθηκε και τελικά ποδόθηκε στο όμορό του θα ακολουθηθεί η δικαστική διαδικασία.
.....

Πρόκειται για αναγνώριση ιδιοκτήτη, οπότε δεν χρειάζεται ψ.υ.

Το διάγραμμα που υποβάλλεται στο δικαστήριο ταυτίζεται με αυτό του Κτηματολογίου (στοιχεία από το κτηματογραφικό διάγραμμα)

Σε πρώτη φάση, αναγνωρίζεται ο νέος δικαιούχος και η απόφαση καταχωρίζεται στο Κτηματολόγιο

Σε επόμενη φάση, γίνονται οι γεωμ. μεταβολές. Εκεί, θα χρειαστεί ψ.υ. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 17/10/2019 at 8:10 ΠΜ, netmin909 said:

Μου ανατέθηκε, προς εφαρμογή μίας παλαιάς πράξης τακτοποίησης, να συντάξω ένα τοπογραφικό διάγραμμα για την προσκύρωση εδαφικού τμήματος απο το ακίνητο Α στο ακίνητο Β. Το εμβαδόν του προσκυρούμενου τμήματος είναι 2.0 τ.μ.

Θεωρώ ότι ουσιαστικά έχω να συντάξω 2 διαγράμματα

α) Ένα τοπογραφικό το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για το συμβόλαιο, σύμφωνα με τις γνωστές προδιαγραφές.

β) Ένα διάγραμμα εγγραπτέας πράξης το οποίο θα κατατεθεί στο Κτηματολόγιο για ενημέρωση της χωρικής του βάσης.

Το διάγραμμα εγγραπτέας πράξης, ουσιαστικά θα είναι και διάγραμμα χωρικής μεταβολής.

Διαβάζοντας τα εγχειρίδια και μελετώντας τα πρότυπα διαγράμματα του φορέα καταλήγω ότι:

α) Στο διάγραμμα εγγραπτέας πραξης  ουσιαστικά κόβω πάνω στα υπάρχοντα ΚΑΕΚ το εδαφικό τμήμα που με ενδιαφέρει, αλλά εμφανίζω και το topo_prop που προκύπτει απο την αποτύπωση και την εφαρμογή της πράξης. Προφανώς  αυτά τα δύο δεν θα ταυτίζονται.

Ως topo_prop περιγράφω το ακίνητο Α, το ακίνητο Β ή την προσκύρωση?  Εντολέας μου είναι το ακίνητο Β.

Μία σκέψη είναι να κόψω μόνο την προσκύρωση δημιουργώντας νέο  ΚΑΕΚ και στην συνέχεια να την μεταβιβάσω στο ακίνητο Β. 

Ποια η γνώμη σας?

 

 

 

 

Προσκύρωση Model (1).pdf 16 kB · 10 downloads

Σε συνέχεια του παραπάνω ερωτήματος νομίζω ότι σαν πρότυπο διάγραμμα πρέπει να χρησιμοποιήσω το ΔΓΜ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ και όχι το ΔΓΜ Χωρικής Μεταβολής. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω περίπτωση οικοπέδου εντός σχεδίου που τμήμα του ρυμοτομείται και θα παραχωρηθεί σε κοινή χρήση για να εκθοδεί οικοδομική άδεια στο οικόπεδο με συμβολαιογραφική πράξη. Έχω τις εξής απορίες:

1.) Στο ηλεκτρονικό σύστημα του Κτηματολογίου θα το περάσω ως τοπογραφικό διάγραμμα ή ως διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών?

2.) Το τμήμα που ρυμοτομείται σε ποιο Layer θα το βάλω?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

διάγραμμα γεωμετρικής μεταβολής γιατί πρέπει να γίνει;

Τοπογραφικό διάγραμμα θα γίνει και λογικά θα πρέπει να εντάξεις το παραχωρούμενο σε κοινή χρήση τμήμα στο TOPO_PROP_NEW και με ένα ακόμη πολύγωνο στο ίδιο layer για το οικόπεδο που απομένει. Τα υπόλοιπα topo_prop (αρχική ιδιοκτησία) , BOUND_IMPL ή BOUND_UNIMPL κατά τα γνωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησα τη διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής τοπογραφικού διαγράμματος στο Κτηματολόγιο για να χρησιμοποιηθεί σε συμβολαιογραφική πράξη, κι έχω φτάσει μέχρι την κατάσταση "Αποδεκτό Αρχείο ". Η σύνταξη του τοπογραφικού διαγράμματος και η διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής του στο Κτηματολόγιο για το συγκεκριμένο ακίνητο θα γίνει τελικά από άλλο μηχανικό. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα (νομικής φύσεως) αν η δική μου δήλωση δεν ολοκληρωθεί και παραμείνει στην κατάσταση "Αποδεκτό Αρχείο"?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, έχω μια περίπτωση ΔΓΜ που συνορεύει με δρόμο στον οποίο έχει αποδοθεί ΚΑΕΚ. Το γεωτεμάχιο αίτησης ανταλλάσει εδαφικά τμήματα με τον εν λόγω αγροτικό δρόμο. Κατά την ηλεκτρονική υποβολή του αρχείου dxf  μου βγάζει το μήνυμα "τα όρια του PST_KAEK δεν ταυτίζονται με τα όρια του DGM_PROP_FINAL" και το πρόβλημα εντοπίζεται στο όριο με τον δρόμο που εγώ τον έχω βάλει ως ROAD με ανοιχτή γραμμική οντότητα ενώ απο ότι καταλαβαίνω, το σύστημα το θέλει σαν κλειστή γραμμική οντότητα με layers PST_KAEK και DGM_PROP_FINAL σαν συνορεύον εμπλεκόμενο ΚΑΕΚ. Είναι όντως έτσι? Ρωτάω γιατί ο δρόμος είναι πολύ μεγάλος σε μήκος και αριθμό σημείων. Χρειάζεται να απεικονιστεί όλη του η έκταση, ενώ συνορεύει με το γεωτεμάχιο αίτησης μόνο για λίγα μέτρα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.