Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Οχι, μου δινει ενδεικτικα καποιες συντατγμενες και για τις δυο πλευρες του δρομου, γι'αυτο λεω πως θα γινει, με ανοιχτό σχήμα το σύστημα βγάζει το dxf μη αποδεκτο

Scan(1).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να υποθέσω ότι το δικό σου είναι το 06 και ότι θα κάνεις ΔΓΜ διόρθωσης, στο οποίο η διόρθωση ορίων θα επηρεάζει και το δρόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, προσπάθησα και με ανοιχτό σχήμα στον δρόμο με μόνο τα layer BOUND_IMPL,  PST_KAEK, LINE_XM και TOPO_PROP_NEW γίνεται αποδεκτό το dxf αλλά στην θέαση μου βγάζει "Προέκυψε σφάλμα στη ανάκτηση των Πολυγώνων των ακινήτων". 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ανέβαζες ένα σκίτσο τι διορθώσεις θέλεις να κάνεις μήπως βρεθεί μία λύση ;

Edited by MONOS
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, MK-ATM said:

Ακριβώς, προσπάθησα και με ανοιχτό σχήμα στον δρόμο με μόνο τα layer BOUND_IMPL,  PST_KAEK, LINE_XM και TOPO_PROP_NEW γίνεται αποδεκτό το dxf αλλά στην θέαση μου βγάζει "Προέκυψε σφάλμα στη ανάκτηση των Πολυγώνων των ακινήτων". 

Χωρίς να είμαι σίγουρος πιστεύω και εγώ ότι ο δρόμος μπορεί να είναι ανοικτό σχήμα. Μπορείς να ρωτήσεις με email στο helpdesk, θυμάμαι ότι αυτό είχαν απαντήσει σε παλαιότερη ίδια περίπτωση συναδέλφου.

Αυτό που εγώ θέλω να προσθέσω είναι ότι, πλέον, με τη λειτουργία "αναφοράς σύγκρισης", η εφαρμογή σου εξάγει σε μορφή shape file το σύνολο των πολυγώνων που επηρεάζονται από το σχήμα που εισάγεις. Επομένως μπορείς να δοκιμάσεις να λύσεις το πρόβλημά σου με το συνολικό πολύγωνο του δρόμου και να μας πεις αν έπιασε 😀

Link to comment
Share on other sites

Οκ συναδελφοι, το έκανα όπως σας είπα με ανοιχτό σχήμα στον δρόμο και χρησιμοποίησα τα layers BOUND_IMPL,  PST_KAEK, LINE_XM, ΑREA_D και TOPO_PROP_NEW και σημερα έγινε κανονικά αποδεκτό από το σύστημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

εχω συντάξει ενα ΔΓΜ στο οποίο εκτος απο τις διαφορές που υπάρχουν σε αποκοπτόμενα και διεκδικούμενα τμήματα με όμορες ιδιοκτησίες, αντιμετοπίζω πρόβλημα με ενα όμορο ΚΑΕΚ το οποίο φαίνεται ως ιδιοκτησία φυσικού προσώπου αλλα στη πραγματικότητα είναι δρόμος σύμφωνα με την πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού. Για να γίνει αγωγή για διόρθωση των ορίων και για να δηλώσω ότι είναι σύμφωνο με την εφαρμογή αναφοράς θα πρέπει τα εμβαδά της εφαρμογής με το σχέδιο να συμπίπτουν.

Ερώτημα 1: Πρέπει να δείξω οτι το αποκοπτόμενο τμήμα παει στο ΚΑΕΚ ιδιοκτήτη ή ύστερα απο αιτιολόγηση μπορώ να πω ότι παει στο ΚΑΕΚ του δρόμου και ας προκύπτει διαφορά με τα τετραγωνικά της εφαρμογής αναφοράς?

Ερώτημα 2: στο κτηματογραφικό απόσπασμα δεν μου δίνονται όλες οι συντεταγμένες του δρόμου που ειναι 25000μ2 για να μπορέσω να κλείσω το πολύγωνο και να ταιριάζουν οι πίνακες. Μπορώ να το κλείσω σε ενα τυχαίο σημείο?

Ερώτημα 3: Μήπως πρέπει να συνταχθούν 2 διαφορετικά ΔΓΜ ενα για τον πελάτη μου και ενα για το ΚΑΕΚ που δεν έχει περάσει στο δρόμο? (Η δικηγόρος μου λέει να κάνω ΔΓΜ συννένωσης στο καεκ που το παίρνει ο δρόμος με τον υπόλοιπο δρόμο και ενα ΔΓΜ διόρθωσης ορίων για τον πελάτη)

Τι είναι εφικτό απο ολα αυτα? όλα? τίποτα?

συννημένο κτηματογραφικό απόσπασμα (ΚΑΕΚ 480420101010 είναι του πελάτη μου και το ΚΑΕΚ 480420101006 είναι δρόμος σύμφωνα με την πράξη προσκύρωσης και αναλογισμού)

Ευχαριστώ

kthmatologio page 11.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καταχωρώ ενα τ/δ που ειναι σε περιοχή κτηματογράφησης. Βάζω το layer pst_kaek με κλειστο polyline το εμβαδον του καεκ και text το ονομα του kai moy βγαζει μη αποδεκτο καθως αυτο το layer θέλει text. Βγάζω το polyline και αφηνω το text και μου λεει αποδεκτο όμως δεν έχει polyline!!!!
Εσεις στο ΚΑΕΚ βάζετε και το polyline ή μόνο τον άριθμο???

Να σημειώσω πως είναι τ/δ για μεταβίβαση και οχι ΔΓΜ

Link to comment
Share on other sites

Στο υπόδειγμα για εντός σχεδίου στο PST_KAEK έχει με closed polyline το περίγραμμα και εντός του περιγράμματος, στο ίδιο layer έχει τον αριθμό με text.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το PST_KAEK συμπληρώνεται σε περιοχές που λειτουργεί κτηματολόγιο και τα στοιχεία τα παίρνεις από το κτηματογραφικό διάγραμμα. Το λέω αυτό γιατί γράφεις ότι είσαι σε περιοχή κτηματογράφησης, οπότε αν είναι έτσι δεν έχεις λειτουργούν κτηματολόγιο και δεν συμπληρώνεις καθόλου το συγκεκριμένο layer.

Τώρα αν είσαι σε περιοχή λειτουργούντος κτηματολογίου και το pst_kaek το έχεις κατεβάσει με τη μορφή dxf από το κτηματολόγιο με τον κωδικό του κτηματογραφικού διαγράμματος, έχω κατ΄επανάληψη παρατηρήσει ότι τον αριθμό του ΚΑΕΚ μέσα στο polyline δεν τον αναγνωρίζει κατά την ανάρτηση και σου εμφανίζει το μήνυμα ότι δεν υπάρχει κείμενο και δεν γίνεται αποδεκτό. Τότε ξαναγράφεις εντός του πολυγώνου του PST_KAEK με απλό dtext τον αριθμό του ΚΑΕΚ και διαγράφεις το παλιό και στο παίρνει κανονικά. 

Edited by MONOS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.