Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Η υπόθεσή μου έχει παγώσει αφενός μεν λόγω του ιού, αφετέρου δε λόγω διαφωνίας με τον ιδιοκτήτη (της "νησίδας").  

Θεωρώ ότι την αίτηση για διόρθωση (άρα και την εξουσιοδότηση σε μένα) πρέπει να την κάνει ο ιδιοκτήτης του μεγάλου, ενώ ο δικός μου επιμένει να την κάνει αυτός.

Στην περίπτωσή σου τώρα. Θεωρώ ότι θα πρέπει τα δύο όμορα ΚΑΕΚ να ζητήσουν ΔΓΜ. Να αποδοθούν 2 ΚΑΕΚ, και στη συνέχεια τα 2 να πάρουν ενιαίο ΚΑΕΚ.

Για πιο σίγουρα όμως, θα επικοινωνήσεις (αν καταφέρεις...) με το Κτηματολόγιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην περίπτωση μου το Δημόσιο δεν έχει καμία όρεξη να ασχοληθεί. Η αλήθεια είναι μέσα σε αυτά τα καεκ υπάρχουν αρκετές μικροϊδιοκτησίες που δεν δηλώθηκαν στην ώρα τους με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί το μπλέξιμο.

μαλιστα όταν κοινοποιήσαμε την πρώτη φορά είπε ότι δεν έχει δικαιώματα στην έκταση.

θεωρω κάπως άδικο να εξαρτάται η ιδιοκτησία του πελάτη σου από κάποιον τρίτο που του αποδόθηκε μεγαλύτερη έκταση.

Αν δηλαδή δεν συναινέσει θα χάσει ο άλλος την ιδιοκτησία του?

Ο δικηγόρος προτείνει κάτι, με βάση το τοπογραφικό μας, και ο δικαστής αποφασίζει τι θα γίνει.


 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

υποβάλλω dxf και μου πετάει αυτό το μήνυμα χωρίς να λέει που ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Έχω υποβάλλει πολλά στο παρελθον χωρίς να έχω πρόβλημα.

Απλό τοπογραφικό είναι με TOPO_PROP και BOUND_IMPL layers μονο.

Μήπως έχει πρόβλημα η σελίδα του κτηματολογίου;

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν επαναληπτικό έλεγχο μήπως δεν έχεις σώσει σε dxf. Επίσης να μην έχεις δημιουργήσει υποφακέλους στο zip αρχείο κλπ. Ένα ένα όλα από την αρχή ώστε να διαπιστώσεις με σιγουριά ότι το λάθος δεν οφείλεται σε δικές σου ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2018 at 6:20 ΜΜ, jojo said:

Σας χαιρετώ και ελπίζω να είστε όλοι καλά. Μπορεί να σας φανεί λίγο αστεία η ερώτησή μου αλλά συγχωρέστε με γιατί είναι το πρώτο τοπογραφικό που έχω υποβάλει   Έχω ένα θέμα σχετικά με ένα τοπογραφικό διάγραμμα αγροτεμαχίου που έχω αναρτήσει πρόσφατα και μετά από έλεγχο δικηγόρου προέκυψε ένα απαλλοτριωμένο τμήμα εντός του αγρού (ένας πυλώνας ρεύματος 8*8) τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση για να γίνει διόρθωση γιατί προφανώς τοπογραφικό εκ νέου δεν μπορώ να υποβάλλω για το ίδιο αγροτεμάχιο αφαιρώντας το απαλλοτριωμένο τμήμα. και τι layer χρησιμοποιώ;  Ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα δεδομένα που προέκυψαν αλλάζει όλη η φύση του διαγράμματός σου, οπότε εννοείται ότι μπορείς να υποβάλεις νέο τοπογραφικό στο σύστημα, το οποίο θα πάρει νέο ΚΗΔ. Το παλιό διάγραμμα το ξεχνάς, θα έχει εκδοθεί απλά ένας ΚΗΔ που δεν θα προσαρτηθεί σε κανένα συμβόλαιο.

Η νέα σου έκταση δεν περιλαμβάνει το τετράγωνο αυτό της απαλλοτρίωσης. Οπότε στο περίγραμμα εκείνο κατά τη γνώμη μου έχεις επιπροσθέτως και το layer DBOUND_APAL. Θα δεις όμως αναλυτικά τις οδηγίες για αυτό.

Επίσης, και πάρα πολύ σημαντικά:

1. Το τετράγωνο του πυλώνα θα πρέπει να έχει θέση και προσανατολισμό σύμφωνα με την πραγματική θέση του πυλώνα, όπως θα τον αποτυπώσεις εσύ. Μην πάρεις τα Χ,Υ έτοιμα από τον ΑΔΜΗΕ διότι κάποιες φορές έχουν σφάλμα κάποιων μέτρων. Εκεί λοιπόν έχεις απώλεια κυριότητας λόγω της απαλλοτρίωσης. Θα πρέπει κανονικά να αναγράψεις και το αντίστοιχο ΦΕΚ που θα βρεις από τον ΑΔΜΗΕ (Αγίας Άννης, Ρέντη, Αθήνα).

2. Λόγω της διέλευσης ρεύματος έχεις και δουλεία διελεύσεως πλάτους 40-50μ ανάλογα με τα kVOLT της γραμμής. Εκεί έχεις περιορισμό δόμησης ή και συνήθως πλήρη απαγόρευσή της. Αυτό θα το εξετάσεις προσεκτικά καθώς μπορεί να σου καθιστά μη οικοδομήσιμο το αγροτεμάχιο. Τέλος, κατά τη γνώμη μου, και για τη δουλεία αυτή θα πρέπει να υποβάλεις το αντίστοιχο layer (EAS) και το ΦΕΚ σε text (είναι το ίδιο ΦΕΚ με την απαλλοτρίωση του πυλώνα γενικά).

 

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  συνάδελφοι.

Σε οικόπεδο με 2 κάθετες ιδιοκτησίες συστήνεται με δικαστική απόφαση δουλεία διόδου υπέρ της μιας κάθετης σε βάρος της άλλης. Από το Κτηματολόγιο ζητείται Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών για την καταχώριση της δικαστικής απόφασης.

Το εμβαδό στη Κτηματολογική Βάση, το εμβαδόν του οικοπέδου βάσει σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας και το μετρημένο από εμένα εμβαδό διαφέρουν όλα μεταξύ τους (οι διαφορές είναι πολύ μικρές της τάξης του 0.5%).

Ερώτηση 1η: Στο Διάγραμμα Μεταβολών που θα κατατεθεί στο Κτηματολόγιο πρέπει να δείξω το layer TOPO_PROP; Αν το δείξω όπως ακριβώς το αποτύπωσα, τουτέστιν διαφορετικό από το PST_KAEK θα υπάρξει πρόβλημα; Διευκρίνιζω ότι δεν τίθεται θέμα γεωμετρικής μεταβολής για την διόρθωση των ορίων, οι διαφορές είναι ελάχιστες και άνευ σημασίας.

Ερώτηση 2η: Αν δείξω το TOPO_PROP κανονικά, πρέπει να ταυτίζονται τα layer EAS και EAS_FINAL ή το ένα μπορεί να ταιριάζει με το TOPO_PROP και το άλλο με το PST_KAEK;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. 1. To Topo_Prop είναι υποχρεωτικό σε κάθε διάγραμμα είτε τοπογραφικό είτε ΔΓΜ. Πρέπει να το δείξεις όπως το αποτύπωσες και ας είναι διαφορετικό από το PST_KAEK, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. 2. Σωστά το γράφεις το EAS θα κλείνει στο topo_prop ενώ το EAS_FINAL θα κλείνει στο PST_KAEK. Το ένα είναι η αποτύπωση σου και το άλλο η ενημέρωση της χωρικής βάσης του ΕΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

Τοπογραφικό του 2017, σε περιοχή με κτηματολόγιο, δεν ειναι "δεκτό" από την συμβολαιογράφο, επειδή:

1. Πρέπει να συμπεριλάβω την ανάρτηση κυρωμένων δασικών χαρτών στην περιοχή, το έτος 2019.

2. Θέλει ανάρτηση στο κτηματολόγιο, δλ. ΚΗΔ. Οπότε ουσιαστικά απαιτείται νέο τοπογραφικό με τα νέα καθορισμένα layers.

Όμως το 2017 δεν υπήρχε απαίτηση ούτε για ΚΗΔ, ούτε για κυρωμένους χάρτες που δεν υπήρχαν, ούτε για τα νέα layers.

Παρακαλώ για την γνώμη σας, για το αν υποχρεούμαι να τα κάνω όλα αυτά ή όχι. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.