Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

On 11/6/2020 at 7:54 ΜΜ, giorgosv said:

Οικόπεδο σε κυρωμένη πράξη εφαρμογής αποτελεί τμήμα μεγαλύτερης έκτασης και ο ιδιοκτήτης θα κάνει δικαστική αναγνώριση για να το ανεξαρτητοποιήσει.

Η αρχική ιδιοκτησία έχει και ρυμοτομούμενο τμήμα το οποίο στο κτηματολογικό διάγραμμα πέφτει μέσα στο δρόμο όπως είναι λογικό.

Θα γίνει τοπογραφικό που περιγράφει την αρχική ιδιοκτησία, το ρυμοτομούμενο και την τελική ιδιοκτησία μετά την ρυμοτόμηση.

Στο ΔΓΜ πρέπει να εμφανίσω μόνο την τελική ιδιοκτησία η οποία θα είναι στο επίπεδο TOPO_PROP και στο DGM_FINAL; Το ρυμοτομούμενο δεν εμφανίζεται πουθενά; Το αναφέρουμε στις παρατηρήσεις; Προφανώς μας ενδιαφέρει να αναγνωριστεί η αρχική ιδιοκτησία ώστε να ληφθεί υπόψιν στις εισφορές σε γη και χρήμα.

Αν η π.ε. έχει μεταγραφεί, εμφανίζεις μόνο το απομένον. Το ρυμοτομούμενο έχει περιέλθει στην κυριότητα του Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gdermen  Μήπως με την αναβάθμιση των windows οι default γραμμές του autocad δεν είναι πια LWPolyline, αλλά σκέτα Polylines;

Δοκίμασε την εντολή CONVERTPOLY, πρέπει να είναι επιλεγμένο το light ή την εντολή PLINETYPE πρέπει να είναι επιλεγμένο το 2

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 2007dxf το εσωνα. δοκίμασα και τις εντολές του πολυτεχνίτη αλλα και πριν light k 2 ήταν. Μέχρι και νέο ΚΗΔ πήρα μπας και αλλα μπα.

Έστειλα μμα Αθήνα με τα 2 αρχεία να δω τι φταίει. Μπορεί μεσα στην τρομερή κούραση της δουλειάς να κάνω καμιά άλλη πατάτα εγώ. Αμα βρω άκρη θα ενημερώσω μέσω του αρχικού μου nick name Geo-Engineer μια που ανέκτησα τους κωδ. μου. Καλή Κυριακή. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Αναρτώ ένα ΔΓΜ για δικόγραφο, και ενώ στη θέαση φαίνονται όλα μια χαρά και στη θέση τους, μετά στην αναφορά εφαρμογής μου πετάει το εξής κουφό: "Η θεματική ενότητα δεν εμπίπτει σε περιοχή Κτηματολογίου"!!!!!

Σας έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο;

Edited by angusmacgyver
Link to comment
Share on other sites

Αν την κάνεις αύριο το πρωί τη διαδικασία όλα θα είναι τέλεια. Βραδυνές ώρες και μη εργάσιμες ημέρες έχω διαπιστώσει ότι η αναφορά εφαρμογής δεν λειτουργεί.

 

On 13/6/2020 at 7:10 ΜΜ, curzondax said:

@gdermen Βεβαιώσου ότι δεν το έσωσες ως v2018 DXF. Μόνο 2004 έως 2013 δέχεται.

dxf 2000, όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει. Δεν μου έχει κολλήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, MONOS said:

Αν την κάνεις αύριο το πρωί τη διαδικασία όλα θα είναι τέλεια. Βραδυνές ώρες και μη εργάσιμες ημέρες έχω διαπιστώσει ότι η αναφορά εφαρμογής δεν λειτουργεί.

Λες να μη φταίει η Κτηματολόγιο και να κόβει τσάρκες το οικόπεδο τέτοιες ώρες και να επιστρέφει ξημερώματα;  χαχα

Θα δοκιμάσω και το πρωί να δω αν λειτουργεί! Thanks!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, MONOS said:

dxf 2000, όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει. Δεν μου έχει κολλήσει ποτέ.

Στις προδιαγραφές λένε "από 2004 και πάνω". Τραβηγμένη η δήλωσή τους όταν δεν ξέρεις τι θα συμβεί στο μέλλον και το v2018 ήδη δεν το δέχεται.

Φαντάζομαι αν το v2000 λειτουργεί μοιάζει με το 04 αλλά για να λένε 04 ίσως σπανίως κάποιο από τα layers/features να θέλει 04.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

ο gdermen ειμαι παραπάνω. Προς ενημέρωση συναδέλφων. Το σφάλμα ήταν πως εκ παραδρομής άλλαξα μόνο στα 4 από τα 6 κυκλάκια των ορίων μου από topo_prop που τα είχα σε άλλο layer. Τα έβαλα όλα σε layer text κ έτρεξε. Κάηκα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βολεύει να κάνουμε "αποστείρωση" πριν τα ανεβάσουμε, αφού μάλλον μόνο τη διανυσματική (ή άλλη στα layer) πληροφορία θα χρησιμοποιήσει το σύστημα και τα υπόλοιπα στο pdf εικόνας. Π.χ. Save As (με FILEDIA 1) ->Tools-> Options -> DXF->select objects-> και επιλέγονται μόνο εκείνα που πρέπει.

Edited by curzondax
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.