Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι όταν συντάσσω ΤΔΓΜ για εκουσία πράξη με σκοπό να πάρει την ιδιοκτησία του που αναφέρεται ως αγνώστου ιδιοκτήτη, εφόσον είμαι μέσα στην ανοχή του εμβαδού του 10% μπορώ να δυντάξω το ΤΓΔΜ και επί της ουσίας να βάλω το dgm_prop_final όπως είναι το pst_kaek?
Δλδ να μην μπω στην διαδικασία πάρε δώσε τον τριγύρω ΚΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού δεν έχεις χωρική μεταβολή, τι ΤΔΓΜ θα συντάξεις;

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον δικηγόρο και το κτηματολόγιο ποιά διαδικασία θα ακολουθήσει.

Έχω αντίστοιχη περίπτωση και περιμένω ακόμα νέα απο τον δικηγόρο. Πάντως ΤΔΓΜ δεν έκανα αφού θα αναγνωρίσει το ΚΑΕΚ ως έχει.

Το μονο που παρέδωσα είναι τοπογραφικό διάγραμμα που ανέφερα ότι εμπίπτει στο ΚΑΕΚ τάδε και είναι εντός ανοχής ως προς το εμβαδό, τη θέση και το σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

 

1 ώρα πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι όταν συντάσσω ΤΔΓΜ για εκουσία πράξη με σκοπό να πάρει την ιδιοκτησία του που αναφέρεται ως αγνώστου ιδιοκτήτη, εφόσον είμαι μέσα στην ανοχή του εμβαδού του 10% μπορώ να δυντάξω το ΤΓΔΜ και επί της ουσίας να βάλω το dgm_prop_final όπως είναι το pst_kaek?
Δλδ να μην μπω στην διαδικασία πάρε δώσε τον τριγύρω ΚΑΕΚ.

1 ώρα πριν, giorgosv said:

Αφού δεν έχεις χωρική μεταβολή, τι ΤΔΓΜ θα συντάξεις;

Πρέπει να συνεννοηθείς με τον δικηγόρο και το κτηματολόγιο ποιά διαδικασία θα ακολουθήσει.

Προφανώς εννοεί ότι θα κάνει κάποιο ΔΓΜ-Εγγραπτέας πράξης και αναρωτιέται αν θα χρειαστεί να κάνει ταυτόχρονα ΔΓΜ-Διόρθωσης ορίων.

Εγώ, εκτός από το εμβαδόν, ελέγχω πάντα και και τη συμβατότητα θέσης (άσχετα αν δεν έχει θεσμοθετηθεί ακόμη) και ανάλογα συμβουλεύω Δικηγόρο και πελάτη. 

Προφανώς θα γίνει σε συνεννόηση με το Δικηγόρο, ο οποίος κατά τη γνώμη μου με ένα προσχέδιο ίσως μπορεί να πάρει και την άποψη του Υπεύθυνου Μηχανικού του Κτηματολογίου ή Υποθηκοφύλακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η οικοδομική γραμμή όταν δεν ταυτίζεται με την ρυμοτομική (προκήπιο), πρέπει να φαίνεται στο Layer DBound_RYM ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται να φαίνεται. Το Κτηματολόγιο δεν το νοιάζει η πρασιά (ΟΓ), αλλά το ιδιοκτησιακό (ΡΓ).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, MONOS said:

Όχι δεν χρειάζεται να φαίνεται. Το Κτηματολόγιο δεν το νοιάζει η πρασιά (ΟΓ), αλλά το ιδιοκτησιακό (ΡΓ).

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας. Σε εκτός σχεδίου περιοχή, χωρίς διανομές ή κάτι αντίστοιχο, που ισχύουν οι κλασσικοί νόμοι της εκτός σχεδίου δόμησης, πρέπει να γίνει ΤΔΓΜ, για ένα γεωτεμάχιο από το οποίο περνάει ένας χωματόδρομος ( που εξυπηρετεί τα ελαιοκτήματα της περιοχής) , ο οποίος δεν έχει αναγνωρισθεί, ούτε απαλλοτριωθεί, ούτε φαίνεται σε παλαιότερο συμβόλαιο. Αν βασιστώ στο σκεπτικό ότι για κάθε γεωτεμάχιο αντιστοιχεί ένα συμβόλαιο, τότε το TOPO_PROP θα πρέπει να περικλύει όλο το γεωτεμάχιο μαζί με το δρόμο. Το πρόβλημα που με απασχολεί, είναι τι να τον δείξω τον δρόμο που έχει πάρει και καεκ δημοσίου; Να το βάλω μέσα στο AREA_D; Να του περάσω από πάνω και ένα EAS και ας μην αναφέρεται στο συμβόλαιο; Αν το έκανα τοπογραφικό θα το έγραφα "οδος εξυπηρέτησης παροδιων" σα δουλεία. Μου είχε κάποτε πει ένας ότι αυτοί οι δρόμοι δεν θα απαλλοτριωθούν αλλά θα αναγνωρισθούν με το καθεστώς της αυτοδίκαιης κατάτμησης γεωτεμαχίου. Αλλά με αυτό τον τρόπο, χωρίς να έχει ο ιδιοκτήτης ένα χαρτί στα χέρια του, που να γράφει ότι το κομμάτι που πέρνει ο δρόμος ήταν μέρος του γεωτεμαχίου του, πως θα αποδείξει ότι το κομμάτι γης που είναι στην απέναντι πλευρά του δρόμου, είναι και αυτό μέσα στο συμβόλαιο που έχει στα χέρια του;

Link to comment
Share on other sites

πώς περιγραφεται στο συμβολαιο?

Στο  κτηματολογιο  τι  δηλωσε?

Εψαξες αν ο δρομος αυτος εμφανιζεται  πουθενα αλλού σε εγγραφα του Δημου?

"Αν το έκανα τοπογραφικό θα το έγραφα "οδος εξυπηρέτησης παροδιων" σα δουλεία."

Αυτο ειναι το σωστό

"Μου είχε κάποτε πει ένας ότι αυτοί οι δρόμοι δεν θα απαλλοτριωθούν αλλά θα αναγνωρισθούν με το καθεστώς της αυτοδίκαιης κατάτμησης γεωτεμαχίου."

Προσφατα ξεκινησαν να κανουν τα...βαφτισια σε δρομους, με το τελευταιο χωροταξικο, αλλα δεν φαινεται να το προχωρησαν τελικα.

Για μενα, εχεις "ενα" γηπεδο και πρεπει να ζητησεις διορθωση στο ΕΚ

[έπρεπε ηδη να εχει υποβληθει σχετικη ενσταση με την πρωτη αναρτηση...]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.