Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Ενδεχομένως να μην έχει ξανακάνει την διαδικασία υποβολής. Μήπως ο συνάδελφος εννοεί τη βεβαίωση μέσω του συστήματος Η.Τ. κτιρίων;

Ο πελάτης δεν έχει πρόσβαση στις υπηρεσίες μηχανικού του κτηματολογίου. Απλώς θα ζητήσεις από τον τοπογράφο το ψηφιακό αρχείο, το υποβληθέν pdf και το αποδεικτικό υποβολής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι συνάδελφε, δεν θα γίνει Ηλεκτρονική Ταυτότητα, ένα τοπογραφικό είναι για συμβολαιογραφική πράξη.

Από ότι κατάλαβα έμπλεξα με ''σοβαρό επαγγελματία''...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, alej said:

Επίσης, μετά την υποβολή, πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση; Εννοώ ως πελάτης θα μπορώ να έχω πρόσβαση στο τοπογραφικό και να κατεβάζω;

Ως ιδιώτης δεν έχεις πρόσβαση. Ως μηχανικός, σε ακίνητο που έχει υποβληθεί μπορείς να κατεβάσεις το διανυσματικό αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, [email protected] said:

Ως ιδιώτης δεν έχεις πρόσβαση. Ως μηχανικός, σε ακίνητο που έχει υποβληθεί μπορείς να κατεβάσεις το διανυσματικό αρχείο.

Κατανοητό και ευχαριστώ. Τα (ψηφιακό αρχείο, το υποβληθέν pdf και το αποδεικτικό υποβολής) όμως πρέπει να μου τα δώσει όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σωστά;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, [email protected] said:

Ως μηχανικός, σε ακίνητο που έχει υποβληθεί μπορείς να κατεβάσεις το διανυσματικό αρχείο.

Zavi, εννοείς τα δικά μας μόνο ή και άλλων;
(πρόσφατα έμαθα ότι υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα στο e-άδειες, εδώ)

@alej τα έχεις πληρώσει όλα αυτά, οπότε ναι.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alej said:

Κατανοητό και ευχαριστώ. Τα (ψηφιακό αρχείο, το υποβληθέν pdf και το αποδεικτικό υποβολής) όμως πρέπει να μου τα δώσει όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σωστά;

Ίσως δυσκολευτεί λίγο στο να σου το δώσει σε ηλεκτρονική μορφή, φοβούμενος το πού θα το προωθήσεις εσύ στη συνέχεια, π.χ. σε άλλο μηχανικό, ο οποίος ίσως το "αντιγράψει", δίχως να αποτυπώσει ο ίδιος (κακό δικό του βέβαια) και επικαρπωθεί την εργασία του πρώτου. Έχω προσέξει αρκετοί μηχανικοί θεωρούν την ηλεκτρονική μορφή τοπογραφικού "πνευματικό δικαίωμα", και διστάζουν να το μοιραστούν, αν θα έπρεπε ή όχι, είναι θέμα άλλης συζήτησης.

Υ.Γ. Αν κατάλαβα καλά, σου ζήτησε χρήματα για παράβολο ΤΕΕ για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, SuperMegaPan said:

Ίσως δυσκολευτεί λίγο στο να σου το δώσει σε ηλεκτρονική μορφή, φοβούμενος το πού θα το προωθήσεις εσύ στη συνέχεια, π.χ. σε άλλο μηχανικό, ο οποίος ίσως το "αντιγράψει", δίχως να αποτυπώσει ο ίδιος (κακό δικό του βέβαια) και επικαρπωθεί την εργασία του πρώτου. Έχω προσέξει αρκετοί μηχανικοί θεωρούν την ηλεκτρονική μορφή τοπογραφικού "πνευματικό δικαίωμα", και διστάζουν να το μοιραστούν, αν θα έπρεπε ή όχι, είναι θέμα άλλης συζήτησης.

Υ.Γ. Αν κατάλαβα καλά, σου ζήτησε χρήματα για παράβολο ΤΕΕ για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού;

1. Ναι, πολύ κατάλαβες. Ζητάει χρήματα για παράβολο ΤΕΕ για την ηλεκτρονική υποβολή... Για καταγγελία στο ΤΕΕ είναι η φάση.

2. Το Τοπογραφικό έτσι κι αλλιώς το έχει δώσει και σε cad μορφή.

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 9:48 ΠΜ, alej said:

Από ότι κατάλαβα έμπλεξα με ''σοβαρό επαγγελματία''...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Καλημέρα.

 

Σε συνέχεια του θέματος, μπορει και ο συνάδελφος να ειναι όντως αρκετά σοβαρος. Χωρίς ειρωνία, ειλικρινά το λέω.

 

Μπορεί να ζητάει παράβολο για το Κτηματολόγιο προκειμένου να του χορηγήσουν απόσπασμα του διαγράμματος, που αναφέρει τις συντεταγμένες της κτηματογράφησης για το ακίνητο ενδιαφέροντος. Έγγραφο που 9 στους 10 ιδιώτες ΔΕΝ προσκομίζουν και για να τελειώσει η δουλειά αυθημερόν μπαίνει με το πτηνό ο,τι προκύπτει γραφικά και στο περίπου.

 

Επομένως καλό είναι να μην προτρέχουμε, αν όντως συμβαίνει αυτό στην περίπτωσή σου ο συνάδελφος είναι σωστός επαγγελματίας.

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή είναι υπό κτηματογράφηση και ΔΕΝ ανέφερε κάτι τέτοιο. Δεν το ζήτησε καν γιατί μπορεί να το είχαμε και να μην χρειαστεί να το κάνει.

Κατανοώ αυτό που λες, είμαι γενικά καλόπιστος αλλά απαιτώ να μου λένε την αλήθεια και να με ενημερώνουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2018 at 1:38 ΜΜ, epappa said:

Μαικ, οπως το περιγράφεις πρόκειται για παραχώρηση τμήματος αρα περίγραμμα το τελικό οικόπεδο με topo_prop.

Γιατι οχι το αρχικο οικοπεδο με topo prop και το οικοπεδο μετα την παραχώρηση με topo prop new? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.