Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Σε φάση προανάρτησης-υποβολής αιτημάτων επανεξέτασης. Δε με ενδιαφέρει αυτό αλλά το διαδικαστικό με τον ΚΗΔ για το αν μπορώ στο ίδιο διάγραμμα των τριών γεωτεμαχίων να υποβάλω (και να σχεδιάσω βεβαίως) μόνο για το ένα γεωτεμάχιο τις Polylines στο topo_prop κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον ΚΗΔ υποβάλλεις ότι θες, αυτό μόνο τα layer του καταλαβαίνει, κατά τα άλλα και ζωγραφιές μπορείς να έχεις στο dxf.

Εφόσον δεν λειτουργεί ακόμα κτηματολόγιο, άρα μιλάμε για 2 βάσεις γεωχωρικών δεδομένων, βάλτα και τα 3 στο topo_prop ώστε να πατήσει η εγγραφή πάνω από την προηγούμενη και όταν έρθει η ώρα να επικρατήσει η τελευταία (ελπίζω). Αυτό υποθέτοντας ότι είχες κάνει κηδ με την προηγούμενη κατάσταση. Αν όχι βάλε μόνο το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι για τα ακίνητα αυτά δεν υπάρχει προηγούμενη υποβολή και ως εκ τούτου, δεν υπάρχει σχετικό τοπογραφικό που να έχει λάβει ΚΗΔ στο πρόσφατο παρελθόν. Προτείνεις να βάλω κάθε γεωτεμάχιο και ένα topo_prop. Οκ αυτό γίνεται. Το ερώτημα είναι αν είναι σωστό να καταχωρηθεί μόνο ένα topo_prop (για το γεωτεμάχιο ενδιαφέροντος), ενώ στο σχέδιο θα απεικονίζονται και τα υπόλοιπα όμορα γεωτεμάχια του ίδιου ιδιοκτήτη όπως αναφέρω στην αρχική δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως και να το κάνεις νομίζω θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα, ως προς τα επίμαχα όρια, ειδικά εφόσον δεν υπάρχει προηγούμενος ΚΗΔ.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδερφοι,

έχω μια περίπτωση που με προβληματίζει. Γήπεδο εντός ζώνης οικισμού προ του 1923, το οποίο δια τεμάχισε - άρα κατάτμησε - το Δευτερεύον Επαρχιακό οδικό δίκτυο, τώρα πρέπει να πωληθεί και αναγκαστικά πρέπει να φαίνονται στο ίδιο τοπογραφικό και τα δυο τμήματα του. Τα περιγράφω σαν δυο ανεξάρτητα γήπεδα - άρα 2 ΚΗΔ- ή σαν δυο τμήματα του ιδίου γηπέδου - άρα 1 ΚΗΔ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ο ΚΗΔ, αφορά το διάγραμμα και μόνο αυτό. Συνεπώς ένας ΚΗΔ θα εκδοθεί για τα παρουσιαζόμενα ως 2 αυτοτελή γήπεδα στο ίδιο τοπογραφικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα.

Συνάδελφοι, σε περίπτωση κατάτμησης γηπέδου τι εννοεί στην επισυναπτόμενη ο ποιητής ; Η κατάτμηση γίνεται στα όρια του κτηματολογίου ή στα όρια που δείχνω εγώ στο τοπογραφικό ;

InkedScreenshot_1_LI.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το Κτηματολόγιο στα όρια του κτηματολογίου, για τον τίτλο στα όρια του τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Θα χρειαστώ τις απόψεις σας για το πρώτο μου ΔΓΜ.

Έχω το οικόπεδο 4 που παίρνει δουλεία από τα οικόπεδα 1,2,3 με απόφαση δικαστηρίου. Η απόφαση είναι πολύ παλιά και θέλω τώρα να την περάσω στο κτηματολόγιο.

Το ερώτημα μου είναι το εξής. Στο ΔΓΜ ζητάει και τα layres BOUND_IMPL και TOPO_PROP.

Με μέτρηση το όρια του οικοπέδου μου είναι διαφορετικά από αυτά που δείχνει το κτηματολόγιο. Θα το δείξω στο ΔΓΜ το TOPO_PROP της πραγματικής αποτύπωσης? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

εικόνα_2021-11-25_110555.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.