Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί νωρίτερα το ερώτημά μου (έχω διαβάσει μερικές σελίδες αλλά δεν μου έχει δωθεί απάντηση).

Σε περιοχή λειτουργούντος κτηματολογίου, πρόκειται να πραγματοποιηθεί κατάτμηση οικοπέδου. Έχω προετοιμάσει ένα ΤΔ και ένα ΔΓΜ που μου ζητήθηκαν από το συμβολαιογράφο για τα οποία θέλει 2 ΚΗΔ (ένα το κάθε διάγραμμα - το ένα για συμβολαιογραφική πράξη/αγοραπωλησία και το ΔΓΜ για την εγγραπτέα πράξη προκειμένου το τμήμα προς πώληση να λάβει καινούριο ΚΑΕΚ και να ανεναωθεί η επιφάνεια του προς κατάτμηση οικοπέδου).

Έχω χρησιμοποιήσει τα layers σύμφωνα με το εγχειρίδιο για την υποβολή διαγραμμάτων - όλα οκ έως εδώ.  Το σημείο στο οποίο έχω αμφιβολίες είναι το εξής: Στο ΤΔ οι πίνακες με τις συν/νες αφορούν τις κορυφές του οικοπέδου (και της κατάτμησης) όπως προέκυψαν από τις επίγειες καταμετρήσεις μου. Αντίστοιχα στο ΔΓΜ έχω δημιουργήσει πίνακες με τις κορυφές του οικοπέδου (και κατάτμησης) όπου αυτές τέμνουν τα όρια του κτηματολογίου (PST KAEK). Δηλαδή στο ΔΓΜ δεν έχω δημιουργήσει επιπλέον πίνακες με τις κορυφές του οικοπέδου των μετρήσεων μου - Είναι αυτό σωστό? Ή σε κάποιο από τα δύο διαγράμματα πρέπει να έχω πίνακες κορυφών και και επίγειων καταμετρήσεων και κτηματολογίου?

Ελπίζω να μην περιέπλεξα την ερώτηση και να είναι σαφής!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο Τοπογραφικό τα δικά σου

στο ΔΓΜ τα του κτηματολογίου αφού ελέγξεις την συμβατότητα έστω και αν όπως σωστά έχει γραφεί δεν υπάρχουν θεσμοθετημένες αποκλίσεις αλλά ακολουθώντας τα στοιχειώδη και προφανή

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε.

Το παρακάτω δεν αφορά ψηφιακή υποβολή αλλά δεν ήξερα που να το θέσω..

Στην εκτύπωση του ΤΔ, χρειάζεται να απεικονίζεται και το PST_KAEK?(Στη ψηφιακή υποβολή σίγουρα χρειάζεται)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να ρωτήσω, για τοπογραφικό που έχει δημιουργηθεί για δήλωση στο Κτηματολόγιο, απαιτείται η εκδοση ΚΗΔ;;;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Alex Spanidis said:

Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να ρωτήσω, για τοπογραφικό που έχει δημιουργηθεί για δήλωση στο Κτηματολόγιο, απαιτείται η εκδοση ΚΗΔ;;;

Όχι, μόνο σε μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

@Alex Spanidis Γι αυτά που ρωτάς υπάρχει νομοθεσία. Διάβασε για να μην χάνεσαι. Ορθώς έχει απαντήσει ο συνάδελφος καθώς ΚΗΔ απαιτείται σε κάθε τοπογραφικό με ημερομηνία σύνταξης μετά την 16/7/2018  που προσαρτάται σε εγγραπτέα πράξη (και τοπογραφικά δ.γ.μ για δικόγραφα). Δες συνοπτικά εδώ

Το τοπογραφικό για δήλωση ιδιοκτησίας στο κτηματολόγιο δεν αφορά εγγραπτέα πράξη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ξανά, αλλά τι κάνουμε στην περίπτωση που έχουμε έρκερ, και το BLD βγαίνει εκτός TOPO_PROP & BOUND_IMPL?

Link to comment
Share on other sites

Το μέλημά σου θα πρέπει να εστιάζεται στο οικόπεδο. Για μένα όλα αυτά είναι περιττά στοιχεία για το κτηματολόγιο. Προσωπικά σου προτείνω να ασχολείσαι με το περίγραμμα του κτιρίου που "πατάει" στο έδαφος, διότι αν το πας έτσι θα πρέπει να σκέφτεσαι περιπτώσεις στεγάστρων, εξωστών κλπ. Ειδικά τώρα στην περίπτωση που έχεις έρκερ εκτός ορίων οικοπέδου, ασυζητητί θα βάλεις το περίγραμμα όπως το αναφέρω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.