Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομή σε κάθετη ιδιοκτησία: προσθήκη ή νέα οικοδομή;


Recommended Posts

Έχω καταθέσει αίτηση για έκδοση οικοδομικής άδειας, πενταόροφης οικοδομής, σε ακίνητο που είναι τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας. Η νέα οικοδομή θα ανεγερθεί σε επαφή με το όριο της καθέτου. Ταυτόχρονα στο άλλο τμήμα της καθέτου και σε επαφή με το κοινό όριο υπάρχει παλαιά ισόγεια οικία (του 50' -60'). Οι δύο οικοδομές, παλαιά και νέα, είναι στατικά και λειτουργικά ανεξάρτητες μεταξύ τους. Η οικοδομική άδεια είναι "Νέας" οικοδομής ή είναι "Προσθήκης" ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποτελεί ένα καλό ερώτημα...Με την έννοια του οικοπέδου όπου έχουν συσταθεί κάθετες ιδιοκτησίες σαν ενιαία οντότητα, πιστεύω πως πρόκειται για προσθήκη. Κάποιος συνάδελφος με ανάλογη περίπτωση που να έχει εκδόσει οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μας πολεοδομία τα περνάνε πάντα σαν νέες οικοδομές όταν πρόκειται για ανεξάρτητο κτήριο, άσχετα με το εάν υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία ή όχι.

Σε επαφή με υπάρχον δεν έχω εκδώσει άδεια, αλλά νομίζω πως ισχύει το ίδιο (για την εδώ πολεοδομία πάντα).

Άλλωστε η έννοια της προσαύξησης στην αμοιβή προσθήκης έχει να κάνει με την επιπλέον προσπάθεια που καταβάλει ο μελετητής για να αποδώσει ένα αρμονικό και λειτουργικό σύνολο. Κάτι που στην περίπτωσή σου δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα να ρώτησω εάν έχουμε μια μονοκατοικία που είναι σε κατασκευή και θέλω να κάνω

άλλη μία καινούργια δίπλα απο αυτή , αυτο θέλει καινούργια άδεια ή πιάνει σαν προσθήκη κατ'έπέκταση ?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που είναι λειτουργικώς ανεξάρτητα πιστεύω πως η νέα άδεια θα είναι και αυτή ανεξάρτητη από αυτήν της υπάρχουσας οικοδομής.

Αν όμως επικοινωνούν οι εσωτερικοί τους χώροι και οι λειτουργίες της μίας εξαρτώνται από αυτές της άλλης κατοικίας τότε πας σε προσθήκη κατ επέκταση (ακόμα και εάν είναι στατικώς ανεξάρτητες και με αντισ. αρμό οι δύο κατασκευές)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεία σας! Είμαι νέος στο forum και σχετικά νέος μηχανικός. Μου ανατέθηκέ η έκδοση οικοδομικής άδειας διορόφου οικοδομής με πιλοτι σε τμήμα οικοιπέδου στο οποίο έχει συσταθεί επιμέρους κάθετη συνιδιοκτησία(2 τμήματα) . Στο άλλο τμήμα της κάθετης ιδιοκτησίας έχει ήδη ανεγερθεί απο το 1982 παρόμοια οικοδομή της οποίας το ένα τμήμα είναι σε επαφή με το κοινό όριο της καθέτου και το άλλο σε απόσταση μεγαλύτερη του Δ από αυτήν. Εγώ την νέα μου οικοδομή μπόρω να την τοποθετήσω εξολοκλήρου και σε όλο το πλάτος της σε επαφή με το κοινό όριο της καθέτου ή μπορω να κολλήσω μόνο στο τμήμα που κόλλησε και αυτός και στο υπόλοιπο να αφήσω Δ; Πρόκειται για προσθήκη ή για νέα οικοδομή; Στην πολεοδομία που ρώτησα οι απόψεις ποικίλουν; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον από την σύσταση της καθέτου δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός, ναι μπορείς να κτίσεις σε επαφή με το κοινό όριο σε όσο πλάτος θέλεις.

Το πρόβλημα θα υπήρχε αν ο συνιδιοκτήτης έκτιζε σε απόσταση μικρότερη από Δ από το κοινό όριο π.χ. 1,00 μ.

Γι' αυτό έχω γράψει και παλιότερα ότι σε μία σύσταση καθέτου πρέπει να προσδιορίζεται και η θέση των μελλοντικών κτισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Το οικόπεδο στο οποίο έχει συσταθεί κάθετη, αντιμετωπίζεται ως ενιαίο, πολεοδομικά, και επομένως, το όριο της κάθετης δεν αποτελεί όριο μεταξύ δύο αυτοτελών οικοπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Το οικόπεδο στο οποίο έχει συσταθεί κάθετη, αντιμετωπίζεται ως ενιαίο, πολεοδομικά, και επομένως, το όριο της κάθετης δεν αποτελεί όριο μεταξύ δύο αυτοτελών οικοπέδων.

 

Συμφωνώ, όμως μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα όπως περιγράφονται παρακάτω.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=42674#post42674

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όμως μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα όπως περιγράφονται παρακάτω.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=42674#post42674

Επανέρχοντας συμπληρωματικά στο παραπάνω ερώτημα μου θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει σημασια το ότι η οικοδομή που υπάρχει στο άλλο τμήμα της συνιδιοκτησίας είναι προ του 85 απο το 1982 , γιατι ακούστηκε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.