Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομή σε κάθετη ιδιοκτησία: προσθήκη ή νέα οικοδομή;


Recommended Posts

αν η κάλυψη της περιοχής είναι μικρή και το οικόπεδο μικρό  δεν σου συμφέρουν οι 2 κάθετες γιατί ναι μεν αφαιρούνται τα 2 κλιμ/σια από το συντ δόμησης αλλά δεν αφαιρούνται από την κάλυψη

Αντίθετα αν η κάλυψη είναι μεγάλη σε συμφέρουν οι 2 κάθετες γιατί θα αφαιρέσεις τα εμβαδά των 2 κλιμ/σίων ενώ με την οριζόντια θα αφαιρούνταν μόνο το ένα

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολυ σωστα τα περι καλυψης και κλιμακοστασιων.

Πλην το ερωτημα ηταν το εξης

έχω ένα οικόπεδο με σύσταση δύο καθέτων 50-50. Πρόκειται να εκδώσω άδεια για μία μεζονέτα στην κάθε κάθετη (το αγοράσανε δύο αδέλφια). Λογικά μπορώ να βγάλω μόνο μια άδεια, όπου η κάθε κάθετη θα έχει τα δικά της ποσοστά δόμησης, σωστά; [σωστα]

Η ερώτηση είναι αν μπορώ να έχω κάποια κοινά σημεία, πχ κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο προς τον μελλοντικό τρίτο όροφο ή κοινό υπόγειο. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

[επι αυτου η απαντηση ειναι , οχι]

καλημερα Βασιλη

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη .. δεν διαφωνώ με το όχι στα κοινόχρηστα, το έβαλα σαν γενική μεθοδολογία για Σ.Κ.Ι ή όχι

Αλλά μια και μου δίνεις την αφορμή θέλω να σε ρωτήσω το εξής

Μπορώ στη σύσταση καθέτων να προβλέψω ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ κάθετο και σ΄αυτήν να κάνω το κοινό κλιμακοστάσιο των άλλων 2 π.χ καθέτων ή όχι?

 

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να συστησεις τριτη καθετη, αλλά  αυτη δεν θα ειναι αχτιστη,  οπως δεχομαστε επι αχτιστων κοινοχρηστων καθετων

  αλλά θα ειναι κτισμα "κοινοχρηστο"

πλην ομως,  ως κτισμα επι ξεχωριστης  καθετου, δεν μπορει να "εξυπηρετει πολεοδομικα" τις δυο διπλανες...

ουτε μπορω να αποδεχτω, ουτε πολεοδομικα ούτε εμπραγματως,  σαν κοινοχρηστο δυο καθετων ενα κλιμακοστασιο, δλδ  αναμεσα τους μια σκαλα

Εξ αλλου τι κερδιζει να κανει δυο καθετες με κοινο κλιμακοστασιο

οταν μπορει να εχει δυο οικοδομες με κοινη εισοδο και κοινο κλιμακοστασιο, σαν ανεξαρτητες ΟΙ...

[όπως ειχα προαναφερει στην πρωτη απαντηση]

Αν θες να κανεις μια οικοδομη, για λιγωτερα εξοδα ανοικοδομησης, μπορεις να καταργησεις την καθετη...δες αν υπαρχουν εξοδα...νομιζω πως δεν υπαρχουν, οπότε βγαζετε μια αδεια για μια οικοδομη αποτελουμενη απο δυο  ΟΙ , κοινη εισοδο/σκαλα/ κλπ.

κλασσικη ανοικοδομηση, με διανομη προ πασης ανεγερσης.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

αν η κάλυψη της περιοχής είναι μικρή και το οικόπεδο μικρό  δεν σου συμφέρουν οι 2 κάθετες γιατί ναι μεν αφαιρούνται τα 2 κλιμ/σια από το συντ δόμησης αλλά δεν αφαιρούνται από την κάλυψη

Αντίθετα αν η κάλυψη είναι μεγάλη σε συμφέρουν οι 2 κάθετες γιατί θα αφαιρέσεις τα εμβαδά των 2 κλιμ/σίων ενώ με την οριζόντια θα αφαιρούνταν μόνο το ένα

 

 

εδτ

νομιζω οτι, πλεον οσων εγω ειπα,

θα πρεπει ο συναδλεφος να δει προσεκτικα τις λυσεις που δινεις με τις παραπανω οδηγιες.

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαρριστώ όλους που ασχοληθήκατε! Στην πραγματικότητα, επειδή δεν εξνατλείται τώρα ο ΣΔ, ήθελαν ο μελλοντικός γ'  όροφος να τον έχουν μισό-μισό. Εμ σαμπού εμ κοντίσιονερ δηλαδή 😁

Εφόσον όμως έχουν γίνει δύο ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ συμβόλαια αγοράς, ένα για την κάθε κάθετη, θα βγούν και δύο ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ άδειες που δεν είναι δυνατόν να μπλέκονται κάθετες και οριζόντιες μαζί. Εκεί κατέληξα δηλαδή.

Όσον αφορά σε κάλυψη και δόμηση, είναι από τις περιοχές που η δόμηση εξαντλείται πολύ πριν την κάλυψη, οπότε δεν έχω θέμα με τα 2 ΚΧ κλιμ/σια.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αδόμητο οικόπεδο πρόκειται να κατασκευαστεί κτίσμα. Είναι 3 συνιδιοκτήτες που θέλουν να το χωρίσουν, όμως χάνεται το πρόσωπο και έτσι δεν μπορούν να βγουν 3 άρτια και οικοδομήσιμα. Σκέφτονται την περίπτωση της κάθετης.

Επειδή δεν το έχω ξαναντιμετωπίσει και έχω τον ένα από τους 3 ιδιοκτήτες, χωρίζουν πρώτα σε κάθετες συμβολαιογραφικά και ορίζετιαι το ποσοστό του καθενός. (στην προκειμένη 1/3 ο καθένας). 

Στην άδεια το οικόπεδο στον έλεγχο από την ΥΔΟΜ, θα φαίνεται ενιαίο το οικόπεδο και τα επιτρεπόμενα θα είναι με το εμβαδό ολόκληρου του οικοπέδου;

Πρακτικά στη μελέτη μου (αν πάρει συμβολαιογραφικά ο καθένας 1/3) να υπολογίζω επιτρεπόμενη κάλυψη δόμηση όγκο κλπ επιτρεπόμενο * 1/3 ;

Link to comment
Share on other sites

"ναι" σε ολα

βαλε ενα σκαριφημα να δουμε εάν  χωριζονται στα "τρια", με δικη του διελευση το καθε ενα προς τον δρομο

ή μηπως θα χρειαστει  να δημιουργηθει καποιο κοινοχρηστο τμημα προς διελευση..

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 12:31 ΜΜ, dimitris GM said:

"ναι" σε ολα

βαλε ενα σκαριφημα να δουμε εάν  χωριζονται στα "τρια", με δικη του διελευση το καθε ενα προς τον δρομο

ή μηπως θα χρειαστει  να δημιουργηθει καποιο κοινοχρηστο τμημα προς διελευση..

 

Συνολικό εμβαδό Ε=4.986,00 τ.μ.

Μόνο από Βορρά υπάρχει δρόμος. Ανατολικά, Δυτικά και Νότια γειτονικά οικόπεδα.

Πρόκειται για επέκταση οικισμού <2000

Υπάρχει απόφαση Νομάρχη που ορίζει όρους δόμησης για τα οικόπεδα του συγκεκριμένου οικισμού με σχέδιο. Το συγκεκριμένο ήταν αγροτεμάχιο που μπήκε εντός σχεδίου μεταγενέστερα της παραπάνω απόφασης. Στου όρους δόμησης Νομάρχη δεν γράφει κάτι για πρόσωπο άρα λογικά πάμε με τους γενικούς των <2000 δηλ 15,0μ για Ε=4986,00

temaxio.png

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

αρα,

η α καθετη θα εχει δικη της εισοδο/προσωπο.

χρειαζεσαι μια λωριδα, με προσωπο τον δρομο και το αλλο "προσωπο" θα παταει στην γ

προς εξυπηρετηση/διελευσης  της β και γ

συννενοησου με τον συμβ/φο

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.