Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιοι αυταπασχολούμενοι (μηχανικοί, δικηγόροι κλπ) δικαιούνται επίδομα ανεργίας


Engineer

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Είναι εντυπωσιακό πως 14 μέρες μετά την κυκλοφορία του ΦΕΚ (25/7) στον εφκα της πόλης μου (επαρχιακή πόλη στην Ήπειρο) αλλά και στον τοπικό ΟΑΕΔ οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν τίποτα για το θέμα. Όχι δεν γνωρίζουν ποια είναι τα δικαιολογητικά πχ αλλά απολύτως τίποτα.  Στον δε ΕΦΚΑ τους υπέδειξα το ΦΕΚ εγώ , να το κατεβάσουν και να το διαβάσουν. Προφανώς είχαν σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούν: φεισμπουκ, τηλεφωνάκι και κλιματιστικό στους 20 βαθμούς. Γενικώς όποιος μαθαίνει νεότερα ας ενημερώνει και τους υπόλοιπους.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μετά την έκδοση κάθε ΦΕΚ ακολουθεί εγκύκλιος της υπηρεσίας να εφαρμόσουν το ΦΕΚ!

Και μόλις φτάσει το περιστέρι με την εγκύκλιο και το ΦΕΚ, και αν στο ΦΒ οι φίλοι είναι τακτοποιημένοι..., μπορεί να το διαβάσουν και να το εφαρμόσουν!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Στον ΟΑΕΔ Αγ. Παρασκευής δέχτηκαν χειρόγραφη αίτηση η οποία πρωτοκολλήθηκε με συνημμένα δικαιολογητικά κανονικά. Ωστόσο, επειδή δεν υπάρχουν οδηγίες προς την Υπηρεσία, η αίτηση θεωρείται οτι είναι υπό επεξεργασία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

λίγες περισσότερες πληροφορίες από την εμπειρία μου σήμερα στον ΕΦΚΑ Θεσσαλονίκης εδώ σχετικώς με την αίτηση προς ΕΦΚΑ και την ηλεκτρονική διαδικασία της ιστοσελίδας του ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω κάνει διακοπή επαγγέλματος από το 2012,  αλλά συνεχίζω να πληρώνω τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ/ ΕΦΚΑ,  και αναγκαστικά τις εισφορές υπερ ΟΑΕΔ.

Απορρίφθηκε η αίτησή μου για επίδομα ανεργίας λόγω του:

δβ. Μη υπαγωγή στην υποχρεωτική ή προαιρετική ασφάλιση του ΕΦΚΑ ή άλλου φορέα κύριας ασφάλισης της ημεδαπής ή της αλλοδαπής.

Και ερωτώ ,αν ξέρει κάποιος:

1.      Είναι προαιρετική η ασφάλισή μας στο ΤΣΜΕΔΕ/ ΕΦΚΑ και μπορεί να διακοπεί?

2.      Αν είναι δυνατόν να  διακοπεί η ασφάλιση ,πως θα είχε κάποιος μηχανικός την βεβαίωση εισφορών υπέρ ΟΑΕΔ?  (την οποία μου έστειλε το ΤΣΜΕΔΕ σε 3 μήνες και ο ΕΦΚΑ σε 8 μήνες) ?

3.      Γνωρίζετε αν εχει πάρει κανένας ελεύθερος επαγγελματίας επίδομα ανεργίας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.