Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγροποιήσεις καμινάδας ενεργειακού τζακιού


simi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Για να μην ανοίγω νέο νήμα προσπάθησα να βρω κάτι αντίστοιχο  αλλά δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει ετσι συνεχίζω γράφοντας στο παρόν νήμα,
Είμαι σε οικοδομή στον 4ο όροφο έχοντας ενεργειακό τζάκι, η οικοδομή είναι 5οροφη και η καμινάδα χτίστη βγαίνει άλλα 3,5 μέτρα σε ύψος, τα τελευταία 70cm της καμινάδα είναι η μεταλλική σωλήνα και το καπέλο.
το πρόβλημα μου είναι οτι τρέχουν "ζουμιά" από την καμινάδα.
Έφερα τον άνθρωπο που μου έβαλε το τζάκι και μου είπε ότι θα πρέπει να κόψουμε τον σωλήνα που είναι εκτός του χτισίματος, παραθέτω και μια φώτο,.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με ενημερώσετε το τι πρέπει να κάνω.

IMG_20180718_200251.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η υγροποίηση των καυσαερίων γίνεται στο εσωτερικό της καμινάδας και μάλλον θα δημιουργούσαν πρόβλημα σε κάποιο χαμηλότερο σημείο όπου και θα καταστάλαζε το υγρό.

Αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία έχω την εντύπωση ότι είναι περισσότερο αποτέλεσμα της σκουριάς που έχει εξωτερικά η καμινάδα (και καπνιά από το "καπέλο") που "ξεπλένονται" από την βροχή και ίσως την νυχτερινή υγρασία.

Ας δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, genesis said:

Η υγροποίηση των καυσαερίων γίνεται στο εσωτερικό της καμινάδας και μάλλον θα δημιουργούσαν πρόβλημα σε κάποιο χαμηλότερο σημείο όπου και θα καταστάλαζε το υγρό.

Αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία έχω την εντύπωση ότι είναι περισσότερο αποτέλεσμα της σκουριάς που έχει εξωτερικά η καμινάδα (και καπνιά από το "καπέλο") που "ξεπλένονται" από την βροχή και ίσως την νυχτερινή υγρασία.

Ας δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, να το αφήσω έτσι η χρειάζεται να το κάνω κάτι? Αν ναι τι πρέπει να το κάνω?

Edited by simi
Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσεις τελείως το μεταλλικό κομμάτι πάνω από το χτιστό, εκτιμώ ότι θα μειωθεί το πρόβλημα αλλά και πάλι θα ξεπλένεται η καπνιά από το καπέλο.

Μία άλλη ιδέα θα ήταν να αντικαταστήσεις το κομμάτι αυτό με ανοξείδωτο ώστε να μην σκουριάζει εύκολα.

Εφόσον χρησιμοποιείς το τζάκι συχνά, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι για να εξαφανίσεις εντελώς το πρόβλημα γιατί καπνιά στο καπέλο και στο πάνω μέρος της καμινάδας θα υπάρχει πάντα...

Να υπενθυμίσω ότι δεν είμαι ειδικός.... Απλά έχω και εγώ ενεργειακό τζάκι και έχω δει / αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, genesis said:

Αν αφαιρέσεις τελείως το μεταλλικό κομμάτι πάνω από το χτιστό, εκτιμώ ότι θα μειωθεί το πρόβλημα αλλά και πάλι θα ξεπλένεται η καπνιά από το καπέλο.

Μία άλλη ιδέα θα ήταν να αντικαταστήσεις το κομμάτι αυτό με ανοξείδωτο ώστε να μην σκουριάζει εύκολα.

Εφόσον χρησιμοποιείς το τζάκι συχνά, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι για να εξαφανίσεις εντελώς το πρόβλημα γιατί καπνιά στο καπέλο και στο πάνω μέρος της καμινάδας θα υπάρχει πάντα...

Να υπενθυμίσω ότι δεν είμαι ειδικός.... Απλά έχω και εγώ ενεργειακό τζάκι και έχω δει / αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα.

Το τζάκι όπως έγραψα είναι ενεργειακό και δουλεύει καθημερινά όλο τον χειμώνα καταναλώνοντας περί τα 8 m3 ξύλα δρυς και οξιά όλα ξερά. 

Ο τζακάς μου λέει να κόψουμε την σωλήνα όπως είπες και εσύ αλλά θα έρθει στην ίδια ευθεία με τη διπλανή καμινάδα., μπορεί τώρα να μην δουλεύει το τζάκι της διπλανής καμινάδας αλλά αν αποφασίσει να το λειτουργήσει μάλλον θα έχουμε θέμα έτσι δεν είναι?

Αν αντικαταστήσω το κομμάτι που εξέχει με ανοξείδωτο σίγουρα θα είναι καλύτερα, εδώ τώρα να ρωτήσω

 1) αν είναι με διπλά τυχώματα το κομμάτι που θα αντικαταστήσω  θα είναι καλύτερα?

2) το καπέλο που βλέπετε είναι καλό ? αν όχι κάποια πρόταση τι καπέλο να βάλω?

Edited by simi
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, simi said:

....μπορεί τώρα να μην δουλεύει το τζάκι της διπλανής καμινάδας αλλά αν αποφασίσει να το λειτουργήσει μάλλον θα έχουμε θέμα έτσι δεν είναι?

Δεν γνωρίζω.

1. Για τόσο μικρό μήκος δεν νομίζω ότι έχει σημασία.

2. Αν είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα και δεν υπάρχει πρόβλημα κυρίως τις ημέρες με πολύ αέρα, μην το αλλάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, genesis said:

Δεν γνωρίζω.

1. Για τόσο μικρό μήκος δεν νομίζω ότι έχει σημασία.

2. Αν είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα και δεν υπάρχει πρόβλημα κυρίως τις ημέρες με πολύ αέρα, μην το αλλάξεις. 

Οκ σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό του μεταλλικού στη ταράτσα, αυτό που φαίνεται και στην φώτο που ανέβασα.

Εσωτερικά δεν φαίνεται κάτι.

Edited by simi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.