Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προμηθευτής - Ανάδοχος


Recommended Posts

On 10/8/2018 at 7:17 ΜΜ, qwert said:

Κανεις προσθήκη ΚΑΔ στην εφορία και γίνεσαι και προμηθευτής. Οπότε μπορεις να τιμολογίσεις έργο μαζί με υλικά.

Καλησπέρα. Νομίζω πως για να γίνεις προμηθευτής πρέπει να προσθέσεις ΚΑΔ εμπορίας, που συνεπάγεται, υποθέτω, φορολογικό μηχανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν προβλέπουν κάτι διαφορετικό τα ΕΛΠ για την περίπτωση τιμολόγησης υπηρεσίας και υλικών (όπως πολύ παλαιότερα με τον ΚΒΣ..προ ΚΦΑΣ), κατά την γνώμη μου θα κοπεί είτε τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (αν η τιμολόγηση γίνει σε εταιρεία, ελ. επαγγελματία, κλπ) είτε απόδειξη λιανικών συναλλαγών για παροχή υπηρεσιών (αν η τιμολόγηση γίνει σε ιδιώτη) και τα υλικά θα αντιμετωπισθούν ως εμπορεύματα (αγορά-πώληση), διότι στην ουσία τα τελευταία τα εμπορεύεται ο μηχανικός. Στο ίδιο φορολογικό στοιχείο θα τιμολογηθούν ξεχωριστά η υπηρεσία και ξεχωριστά τα υλικά. 
Επειδή αν πας να δηλώσεις ΚΑΔ εμπορίας (αν θυμάμαι καλά) θα ζητηθεί αποθήκη, αυτό μπορεί να παρακαμφθεί δηλώνοντας στο μητρώο ότι πραγματοποιούνται αποκλειστικά τριγωνικές συναλλαγές λόγω μη ύπαρξης αποθήκης (αφού πρακτικά ο μηχανικός δεν αποθηκεύει αλλά ο έμπορος τα τιμολογεί στο ΑΦΜ του μηχανικού και τα στέλνει κατευθείαν στο έργο). Στην περίπτωση του ΤΠΥ από την μία έτσι κι αλλιώς δεν απαιτείται φορολογικός μηχανισμός και από την άλλη η συναλλαγή λαμβάνει χώρα εκτός της έδρας. Ανάλογα στην ΑΛΣ η συναλλαγή επειδή πραγματοποιείται εκτός της εγκατάστασης δεν απαιτείται φορολογικός μηχανισμός.
Στην τελική μια ερώτηση (με την ιδιαιτερότητα του ότι ο μηχανικός δεν αποθηκεύει τα υλικά κλπ κλπ) σε λογιστή ή στην ΔΟΥ θα λύσει το θέμα...προκειμένου να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να λύσω κάποιες απορίες μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από εργολαβίες:

Δηλώνομαι ως ανάδοχος για ένα έργο θερμομόνωσης. Σύμφωνα με τον λογιστή μου δεν χρειάζεται κάποιος νέος ΚΑΔ και απλά κόβω ΤΠΥ ή ΑΠΥ όπου τιμολογώ υλικά και εργασία με παρακράτηση 3% (εργολαβικός φόρος).

1) Για να είναι ορθή φορολογικά η συναλλαγή θα πρέπει να κόψουν σε εμένα τιμολόγιο τόσο αυτός που θα κάνει την εργασία όσο και αυτός που θα μου προμηθεύσει τα υλικά σωστά?  Όσον αφορά στο τιμολόγιο της εργασίας θα υπάρχει και πάλι παρακράτηση φόρου 3%?

2) Είναι υποχρεωτικό να γίνουν και κάποια ιδιωτικά συμφωνητικά μεταξύ του αναδόχου και του ιδιοκτήτη καθώς και του αναδόχου και των υπεργολάβων (για υλικά και εργασία)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 26/11/2018 at 7:58 ΜΜ, ba2323 said:

Επαναφέρω το θέμα για να λύσω κάποιες απορίες μιας και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από εργολαβίες:

Δηλώνομαι ως ανάδοχος για ένα έργο θερμομόνωσης. Σύμφωνα με τον λογιστή μου δεν χρειάζεται κάποιος νέος ΚΑΔ και απλά κόβω ΤΠΥ ή ΑΠΥ όπου τιμολογώ υλικά και εργασία με παρακράτηση 3% (εργολαβικός φόρος).

1) Για να είναι ορθή φορολογικά η συναλλαγή θα πρέπει να κόψουν σε εμένα τιμολόγιο τόσο αυτός που θα κάνει την εργασία όσο και αυτός που θα μου προμηθεύσει τα υλικά σωστά?  Όσον αφορά στο τιμολόγιο της εργασίας θα υπάρχει και πάλι παρακράτηση φόρου 3%?

2) Είναι υποχρεωτικό να γίνουν και κάποια ιδιωτικά συμφωνητικά μεταξύ του αναδόχου και του ιδιοκτήτη καθώς και του αναδόχου και των υπεργολάβων (για υλικά και εργασία)?

Οσον αφορα στο 3%,  αυτο δεν απαιτειται οταν τιμολογεις προς ιδιωτη που δεν περναει το παραστατικο σε φορολογικα βιβλια. Δλδ 3% μονο προς εταιρειες και ατομικη επιχειρηση. Τωρα σχετικά με το ειδος του παραστατικού που γίνεται δεκτο προς το εξοικονομω (γιατι εχω κ εγω το ιδιο θεμα, δλδ εχω αναλαβει κατασκευη σε πελατες εξοικονομω) μαλλον πρεπει ναναι ειτε ΑΠΥ, ειτε ΤΙΜ τεχνικών έργων. Αλλα σε αυτη την περιπτωση τιμολογω ξεχωριστα εργασια και ξεχωριστά υλικά στο ιδιο παραστατικο?Και πως κατανεμω το ποσο?Δλδ αν θελω να τιμολογησω π.χ. κουφωματα με τιμη εστω 300ε/μ2 (τιμη προγραμματος), λεω, ας πουμε, 240ε/μ2 υλικα και 60ε/μ2 εργασια?

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω εάν σε αίτηση που βρίσκεται στο σταδιο 7γ με προκαταβολή δανείου χωρίς να εχει γίνει μεχρι στιγμής εκταμίευση χρειαστεί να γίνει αλλάγή προμηθευτή, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί?

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 18/12/2018 at 1:18 ΜΜ, ntziallas said:

Ηθελα να ρωτήσω εάν σε αίτηση που βρίσκεται στο σταδιο 7γ με προκαταβολή δανείου χωρίς να εχει γίνει μεχρι στιγμής εκταμίευση χρειαστεί να γίνει αλλάγή προμηθευτή, τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί?

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

 

Αλλαγή προμηθευτή στο ΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.