Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν διάθεση Ευρωκωδίκων & Προσαρτημάτων τους


 
Georgios Anamateros

Recommended Posts

4 ώρες πριν, georgios_m said:

Με τι το συγκρίνεις το κόστος τους και σου φαίνεται μεγάλο;

To συγκρίνω με την δωρεάν δίαθεση των ελληνικών κανονισμών  και με το επίσης δωρεάν και νόμιμο έντυπο υλικό που έχω στη διάθεση μου για να εργάζομαι (βιβλία κλπ) και δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί πρέπει να δώσω 1000 ευρώ για 10 pdf για τα οποία όπως αναφέρει ο συνάδελφος pirsogiannis κάποιοι εργάστηκαν και πληρώθηκαν για να γραφτούν (με τα λεφτά μας, όχι του Bill Gates, όχι του Νιάρχου, όχι του Elon Mask κλπ). Γιατί κερδοσκοπεί ο ΕΛΟΤ;

Εσύ με τι το συγκρίνεις και δεν σου φαίνεται μεγάλο;

 

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το συγκρίνω με τα λεφτά που θα αποδώσουν σαν επένδυση. Όπως κερδοσκοπεί ο ΕΛΟΤ, έτσι θα κερδοσκοπήσουμε κι εμείς χρεώνοντας αντίστοιχα τους επόμενους.

 

 

  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Το συγκρίνω με τα λεφτά που θα αποδώσουν σαν επένδυση. Όπως κερδοσκοπεί ο ΕΛΟΤ, έτσι θα κερδοσκοπήσουμε κι εμείς χρεώνοντας αντίστοιχα τους επόμενους.

 

 

Σου εύχομαι καλή κερδοσκοπία

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που πουλάνε τους ευρωκώδικες έχουν στο μυαλό τους την αξία όλης της παραγόμενης επένδυσης.

Αν πχ το κτίριο σου αξίζει ένα εκατομμύριο, ε θα φύγει ένα χιλιάρικο και στους ευρωκώδικες.

Και σκέψου ότι φεύγει μια φορά. Δε θα τους ξαναπληρώσεις για το επόμενο.

Επειδή απευθύνονται και σε εταιρείες αυτά, το κόστος καθορίζεται από τις δικές τους δυνατότητες.

Edited by georgios_m
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, georgios_m said:

Αυτοί που πουλάνε τους ευρωκώδικες έχουν στο μυαλό τους την αξία όλης της παραγόμενης επένδυσης.

Αν πχ το κτίριο σου αξίζει ένα εκατομμύριο, ε θα φύγει ένα χιλιάρικο και στους ευρωκώδικες..

Δηλαδή ένα ισόγειο από μπετόν που θα κοστίσει εκατό χιλιάρικα, εκεί τους ec θα τους πουλήσουν εκατό ευρώ? επίσης τί είναι αυτό με το κτίριο του εκατομμυρίου? ολίγον τί ελίτ? κανονιστικά κείμενα για λίγους?

εδιτ: επίσης στο ότι δεν θα τους πληρώσει κανείς ξανά θα κράταγα μικρό καλάθι. σε συζήτηση δημόσια με καθηγητή-τρια που συμμετείχε στην συγγραφή των δικών μας κειμένων, και με πλούσια βιβλιογραφία στον τομέα του/της, όταν ερωτήθη για το βιβλίο του/της, είπε "μέχρι το 2020 θα ισχύει  μετά θα ξαναλλάξουν..."(οι κανονισμοί συμπληρώνω εγώ).

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, trellovoskos said:

To συγκρίνω με την δωρεάν δίαθεση των ελληνικών κανονισμών  και με το επίσης δωρεάν και νόμιμο έντυπο υλικό που έχω στη διάθεση μου για να εργάζομαι (βιβλία κλπ) και δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί πρέπει να δώσω 1000 ευρώ για 10 pdf για τα οποία όπως αναφέρει ο συνάδελφος pirsogiannis κάποιοι εργάστηκαν και πληρώθηκαν για να γραφτούν (με τα λεφτά μας, όχι του Bill Gates, όχι του Νιάρχου, όχι του Elon Mask κλπ). Γιατί κερδοσκοπεί ο ΕΛΟΤ;

Εσύ με τι το συγκρίνεις και δεν σου φαίνεται μεγάλο;

 

Συνάδελφε δεν είναι 10 pdf όπως είπες. Μόνο ο ΕΝ 1993 αποτελείται από 20 μέρη ! 

  • ΕΝ 1993-1-1
  • ΕΝ 1993-1-2
  • ΕΝ 1993-1-3
  • ΕΝ 1993-1-4
  • ΕΝ 1993-1-5
  • ΕΝ 1993-1-6
  • ΕΝ 1993-1-7
  • ΕΝ 1993-1-8
  • ΕΝ 1993-1-9
  • ΕΝ 1993-1-10
  • ΕΝ 1993-1-11
  • ΕΝ 1993-1-12
  • ΕΝ 1993-2
  • ΕΝ 1993-3-1
  • ΕΝ 1993-3-2
  • ΕΝ 1993-4-1
  • ΕΝ 1993-4-2
  • ΕΝ 1993-4-3
  • ΕΝ 1993-5
  • ΕΝ 1993-6

Δεν έχει σχέση με τον αστείο ελληνικό κανονισμό κάποιων σελίδων. Η Ελλάδα ποτέ δεν είχε δικούς της κανονισμούς. Θα μου πεις γιατί ?

Γιατί δεν είχε ποτέ βιομηχανία για να παραχθεί έρευνα και παραγωγή.

Το ποσό είναι γελοίο σε σχέση με το συνολικό έργο και την έρευνα που έχει πραγματοποιηθεί για να έχουμε αυτούς τους κανονισμούς. 
Είναι σαν να λέμε στους νομικούς πάρτε τα βιβλία σας δωρεάν. Μόνο που δεν είναι έτσι. Όλοι οι νομικοί έχουν ξοδέψει πολλά περισσότερα χρήματα. 

Edited by Steelman
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Steelman said:

Συνάδελφε δεν είναι 10 pdf όπως είπες. Μόνο ο ΕΝ 1993 αποτελείται από 20 μέρη ! 

Δεν έχει σχέση με τον αστείο ελληνικό κανονισμό κάποιων σελίδων. Η Ελλάδα ποτέ δεν είχε δικούς της κανονισμούς. Θα μου πεις γιατί ?

Γιατί δεν είχε ποτέ βιομηχανία για να παραχθεί έρευνα και παραγωγή.

Το ποσό είναι γελοίο σε σχέση με το συνολικό έργο και την έρευνα που έχει πραγματοποιηθεί για να έχουμε αυτούς τους κανονισμούς. 
Είναι σαν να λέμε στους νομικούς πάρτε τα βιβλία σας δωρεάν. Μόνο που δεν είναι έτσι. Όλοι οι νομικοί έχουν ξοδέψει πολλά περισσότερα χρήματα. 

Συνάδελφε οι Ευρωκώδικες είναι 10. Μπορείς να κάνεις τον καθένα απο αυτούς όσα μέρη θες. Πάλι 10 θα είναι.

Οι ελληνικοί κανονισμοί ΕΑΚ/ΕΚΩΣ δεν είναι τόσο αστείοι όσο νομίζεις. Οι ομοιότητες τους με τους Ευρωκώδικες είναι πολλές.

Η έρευνα για να συνταχθεί ένας κανονισμός δεν αμφισβητείται. Εγώ έθιξα το θέμα της κερδοσκοπίας του ΕΛΟΤ και την ανυπαρξίας στήριξης απο το ΤΕΕ.

Αν αρχίσω να απαριθμώ προιόντα έρευνας που θα έπρεπε να πληρώνουμε αλλά είναι δωρεάν ή η τιμή τους είναι λογική η λίστα δεν θα έχει τελειωμό.

Οι νομικοί δεν είναι υποχρεωμένοι να αγοράζουν βιβλία. Η νομοθεσία/εγκύκλιοι κλπ είναι δωρεάν και μπορούν να τη βρουν. Τα αγοράζουν για να μπορούν να την έχουν συγκεντρωμένη και να την διαβάζουν απο χαρτί ή έχουν συνδρομές σε βάσεις δεδομένων που τα έχουν όλα συγκεντρωμένα.

Εμείς δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια.  Η σύγκριση είναι άστοχη.

Στη χώρα που οι στατικές μελέτες έχουν αμοιβή 5 ευρώ το m2,  και με όσα δεινά περνάει ο κλάδος, οι κανονισμοί δεν νοείται να είναι επι πληρωμή και πόσο μάλλον 1000 ευρώ για pdf. Μπορείς αν θέλεις να εισηγηθείς στο ΤΕΕ να πληρώνουμε και για τον ΚΤΣ2016. Προιόν έρευνας είναι και αυτός. Και ο ΝΟΚ επιστημονικό έργο είναι. Γιατί να είναι δωρεάν;

Ειχα ρωτήσει πριν απο καιρό ποιος έχει αγοράσει τους Ευρωκώδικες. Δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση.

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, Ευρωκώδικες τζάμπα δεν έχει. Αν είναι έτσι, να σου δίνουν και το software τζάμπα και το plotter και παει λέγοντας.

Τους ελληνικούς κανονισμούς τους γνωρίζω πολύ καλα. Ο ΕΚΩΣ είναι αντιγραφή του γερμανικού, για όλα τα άλλα από σιδηρές μέχρι γεωτεχνικά δεν είχαμε ποτέ κανονισμούς σαν χώρα γιατί δεν είχαμε ποτέ βιομηχανία.

Δεν είναι συνάδελφε 10 απλά pdf όπως το θέτεις. Εδώ μιλάμε για χρόνια έρευνας και χιλιάδες σελίδες. Το ΤΕΕ συνάδλεφε είναι ένα κλειστό group από δημόσιους υπαλλήλους. Νομίζεις αυτοί κόπτονται για τους ιδιώτες μηχανικούς ?

Οι κανονισμοί θα είναι με πληρωμή συνάδελφε. Δεν είμαστε πρωην ΕΣΣΔ. Εγώ έχω όλους τους Ευρωκώδικες, νόμιμα εννοείται, 137.87€/μήνα

 

 

Edited by Steelman
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Steelman said:

Συνάδελφε, Ευρωκώδικες τζάμπα δεν έχει. Αν είναι έτσι, να σου δίνουν και το software τζάμπα και το plotter και παει λέγοντας.

Δεν είναι συνάδελφε 10 απλά pdf όπως το θέτεις. Εδώ μιλάμε για χρόνια έρευνας και χιλιάδες σελίδες. 

Οι κανονισμοί θα είναι με πληρωμή συνάδελφε. Δεν είμαστε πρωην ΕΣΣΔ. Εγώ έχω όλους τους Ευρωκώδικες, νόμιμα εννοείται.

Αν μου λεγες ότι δουλεύεις στον ΕΛΟΤ θα σε πίστευα.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, είναι δυνατόν να μιλάμε για το αστείο ποσό των Eυρωκωδίκων ?

Είσαι ελεύθερος επαγγλεματίας συνάδελφε. Σαν μελετητής πρέπει το γραφείο να είναι εξοπολισμένο με το software και την κατάλληλη βιβλιογραφία. Δεν αναφέρομαι σε plotter. γραφεία κ.τ.λ.

Aν δεν μπορείς συνάδελφε να έχεις το απαραίτητο χρηματικό ποσό να ξεκινήσεις σαν ελ. επαγγελματίας τότε μην ξεκινάς. Η βιβλιογραφία είναι μετά το software το σημανιτκότερο για έναν μηχανικό μελετητή. Αν δεν έχεις τα χρήματα όπως είπα τότε το αφήνεις. 

 

  • Upvote 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.