Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν διάθεση Ευρωκωδίκων & Προσαρτημάτων τους


 
Georgios Anamateros

Recommended Posts

33 λεπτά πριν, zenmechanics said:

Επίσης ένα άλλο θέμα που τίθεται είναι με τι διαδικασία κατέληξε η συγγραφή/διάθεση των ευρωκωδίκων σε συγκεκριμένο φορέα υλοποίησης και με τι κόστος.

Αυτό έχει τεθεί σαν ερώτημα εδώ και καμιά 10αριά ποστ(ς)😃, αλλά απάντηση δεν παίρνουμε. Και απάντηση δεν θα δωθεί γιατί πιστεύω κανείς δεν θα την ξέρει. Αντιθέτως ακούμε για πλότερ και λογισμικά, τώρα πώς συνδέεται η αριθμομηχανή (το λογισμικό αυτό είναι, άμα εσύ θέλεις να υπολογίσεις την περίσφιξη του στύλου με το χέρι ή να βρεις τους 100 συνδυασμούς της δυναμικής ανάλυσης με το χέρι κανείς δεν στο απαγορεύει) με τους ec δεν το κατανοώ. Αδυνατούμε να κατανοήσουμε την διαφορά του "αγοράζω κάτι για να γίνω πιο γρήγορος (από τον ραμπιτογράφο πήγα στην αμμωνία και μετά στο πλότερ) και πιο αποδοτικός στην δουλειά μου" με το "σε υποχρεώνω να αγοράσεις τον νόμο που θα εφαρμόσεις". Κι εγώ για να κάνω την απαραίτητη διευκρίνηση, είμαι από αυτούς που δέχομαι να υπάρχει αντίτιμο γιατί σέβομαι τον ερευνητή, απλά θέλω να είναι υπό καθεστώς ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ και όχι απλά να μετακυλίσω το κόστος στον κακομοίρη που θα πέσει στα χέρια μου...Αυτά δεν πρέπει καν να λέγονται...Άραγε πώς ταιριάζει το "μην ανοίγετε γραφεία αν δεν έχετε λεφτά" με το "θα μετακυλήσεις το κόστος στον κακομοίρη που θα του φτιάξεις το σπίτι"? Άμα είσαι businessman είσαι παντού ε?😁😁  Κάτι ακόμα: βλέπω αντιμετωπίζονται οι ec σαν την παρθενογέννεση. Δηλαδή δεν βρήκατε σημεία στους ec που υπήρχαν στο din? ή στους αμερικάνικους κανονισμούς? τί πιστεύετε δηλαδή ότι γράφτηκαν σε πλάκα και κατέβηκαν από το βουνό? η έρευνα πάντα έτσι δεν προχωρούσε ή κάνω λάθος ? αλλά είπαμε η λέξη διαφάνεια, μάλλον είναι άγνωστη...τέλος, επειδή πολλά λέγονται για την φτωχή την ελλαδίτσα που ποτέ δεν είχε κανονισμούς, εγώ θα πω : από τον τάσσιο -μηχανική της τοιχοποιίας, έρευνα για φέρουσα από 60's, έρευνα για ενισχύσεις ω/σ από 80's - έως την κ.καραντώνη σήμερα, το μονόροφο του ρουσσόπουλου και  πόσους άλλους με έρευνα και πειράματα ε κάτι κάναμε και εμείς οι φτωχοί συγγενείς....εδώ βρήκα πρόσφατα αυτό, που το διναν τσάμπα στους φοιτητές να μάθουν το "σκυροκονίαμα" (τρομερό πραγματικά!!) , τί να πούμε εμείς σήμερα?😃 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Steelman said:

....

Αν πάλι δεν θέλετε να δώσετε χρήματα τότε μην ανοίγετε γραφείο. Μην το κουράζουμε το θέμα.

Κι εγώ που νόμιζα πως οικονομία της αγοράς σημαίνει να προχωράει ο ικανότερος, μάλλον έκανα λάθος...

αλλά, αντιλαμβάνομαι τη θέση σου

επειδή πλήρωσες (και πληρώνεις) για να τους αποκτήσεις, θεωρείς λάθος την (από εδώ και πέρα) δωρεάν διάθεσή τους

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

απάντηση δεν δίνεται διότι το ψάξιμο αυτό θέλει χρόνο και αγγίζει τον όγκο εργασίας διδακτορικής διατριβής. διαφάνεια πάντως υπάρχει σίγουρα.

η κοστολόγηση είναι αντίστοιχη με την κοστολόγηση κάθε έργου, εθνικού, ευρωπαϊκού ή διεθνούς οργανισμού (πχ WHO, FAO κλπ). αν αμφισβητείς τον ευρωκώδικα, αμφισβητείς τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν αγγίζει τον όγκο διδακτορικής διατριβής τί στον κόρακα διαφάνεια είναι αυτή? στην εποχή της διαύγεια δεν είμαστε? Πώς δηλαδή για τις ανθοστήλες των δημάρχων των 100ευρώ ανεβαίνει έγγραφο και για τους ec που κόστισαν μύρια τίποτα? πάντως με το τελευταίο 

αν αμφισβητείς τον ευρωκώδικα, αμφισβητείς τα πάντα.

 
με αποτελείωσες!😃😊  φιλικά πάντα!😁😁 
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο τεράστιος όγκος και η δυσκολία να βρεις άκρη είναι αποτέλεσμα της πολλής διαύγειας! 

ναι, αμφισβητείς όλο το οικοδόμημα των ευρωπαϊκών προγραμμάτων και των μελετών δημοσίων έργων. όλα υπερκοστολογημένα θα σου φανούν. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Κι εγώ που νόμιζα πως οικονομία της αγοράς σημαίνει να προχωράει ο ικανότερος, μάλλον έκανα λάθος...

αλλά, αντιλαμβάνομαι τη θέση σου

επειδή πλήρωσες (και πληρώνεις) για να τους αποκτήσεις, θεωρείς λάθος την (από εδώ και πέρα) δωρεάν διάθεσή τους

Συνάδελφε μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως λειτουργεί στην πράξη η οικονομία. Αν εγώ έχω 2 διδακτορικά αλλά δεν έχω χρήματα θα αναγκαστώ να δουλέψω υπάλληλος. Αν ένας άλλος συνάδελφος απλά με το πτυχίο του έχει χρήματα θα με προσλάβει σαν υπάλληλο στο γραφείο του. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

Συνάδελφε το τι νομίζεις εσύ ή εγώ δεν έχει σημασία. Αν δεν πληρώσεις δεν έχει Ευρωκώδικες. Μην το κουράζουμε το θέμα. Εγώ συνάδελφε πληρώνω για τις υπηρεσίες που προσφέρω και μου προσφέρουν (λογισμικό, κανονισμούς,  βιβλιογραφία, plotter κ.τ.λ.)

Eσύ συνάδελφε αν επιθυμείς άνοιξε ένα γραφείο (αφού αποκτήσεις τους Ευρκώδικες δωρεάν) και πρόσφερε τις υπηρεσίες σου δωρεάν. Δεν σημαίνει ότι όλοι πρέπει να κάνουμε το ίδιο. 

Edited by Steelman
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν θέλεις (ή δεν μπορείς) να καταλάβεις δες, κατ' αναλογίαν, το εξής:

Το κράτος σε υποχρεώνει να πληρώνεις δίδακτρα για την εκπαίδευση που έχει θεσμοθετήσει ως υποχρεωτική. 

Σου φαίνεται λογικό? 

και γα την ιστορία

γραφείο έχω εδώ και 40 χρόνια, και εταιρεία εδώ και 22

έχω "γράψει" χιλιόμετρα σχεδίων στο χέρι και ατέλειωτες ώρες υπολογισμών, πριν βγουν τα "θαυματουργά" μηχανήματα και λογισμικά

τα οποία απέκτησα (νόμιμα) στη συνέχεια, προκειμένου να κάνω τη δουλειά μου πιο γρήγορα και με περισσότερη ασφάλεια

αυτό όμως δεν μου δίνει το δικαίωμα να κοιτάζω τους νεότερους αφ' υψηλού ή να το παίζω τιμητής των πάντων

αντιθέτως, η γνώση και η εμπειρία όλων αυτών των χρόνων, με αποτρέπει από ηλίθιες συμπεριφορές 

αυτά...

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2020 at 9:00 ΜΜ, Steelman said:

Συνάδελφε χωρίς λογισμικό δεν μπορεί να γίνει μελέτη. Και δεν είναι προαιρετικό αλλά υποχρεωτικό. Και χωρίς κανονισμό το ίδιο.

Αν δεν θέλετε να τα αγοράσετε (λογισμικό και κανονισμό) τότε η κουβέντα είνα χωρίς νόημα.

Αν πάλι δεν θέλετε να δώσετε χρήματα τότε μην ανοίγετε γραφείο. Μην το κουράζουμε το θέμα.

 

Το λογισμικό το φτιάχνεις και μόνος σου, δεν το αγοράζεις απαραίτητα. Τους κανονισμούς όχι, είναι υποχρέωση του κράτους, τόσο απλά.

 

  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, tetris said:

αντιθέτως, η γνώση και η εμπειρία όλων αυτών των χρόνων, με αποτρέπει από ηλίθιες συμπεριφορές 

Συνάδελφε άλλο δείχνεις όμως.

Και για να τελειώνω με το θέμα. Δεν πληρώνεις, δεν έχεις Ευθρωκώδικες. 

4 ώρες πριν, tetris said:

πριν βγουν τα "θαυματουργά" μηχανήματα και λογισμικά

Αυτά τα μηχανήματα διευκολύνουν το έργο μας και είναι καλό που τα έχουμε σήμερα. Αλλιώς να μην έχουμε ούτε καν κουμπιουτεράκια και να κάνουμε τις πράξεις με τις χάντρες.

14 λεπτά πριν, Alexios said:

Το λογισμικό το φτιάχνεις και μόνος σου, δεν το αγοράζεις απαραίτητα. Τους κανονισμούς όχι, είναι υποχρέωση του κράτους, τόσο απλά.

Πάλι θα πληρώσεις για licence του λογισμικού. Και άντε φτιάξε εσύ λογισμικό για χωρική ανάλυση και δυναμική ανάλυση σε μια μέρα με FEM (ράβδοι, πλάκες, μητρώα δυσκαμψίας, φορτίσεις,  αλγόριθμοι επίλυσης κ.τ.λ.) και αν δουλεύει σωστά γιατί θα θέλει και πιστοποίηση ότι δουλεύει σωστά, δηλαδή θα πληρώσεις πάλι χρήματα και μάλιστα παραπάνω από ότι έχει σήμερα ένα στατικό πρόγραμμα. Συνάδελφοι σοβαρευτείτε. 

Γιατί είναι υποχρέωση του κράτους ? Από που πηγάζει αυτό ? Το ξαναλέω δεν είμαστε πρώην EΣΣΔ δεν ζούμε σε εκείνες τις εποχές.

Δεν θέλετε να πληρώσετε ? Δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν έχετε τον κανονισμό. 

Edited by Steelman
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε πάρα πολύ σοβαροί, για σένα δεν ξέρω.

Το λογισμικό άμα έχεις όρεξη και γνώσεις το φτιάχνεις. Αλλιώς δεν έχει νόημα ούτε τον EC να αγοράσεις ούτε τίποτα, δίνεις τα στατικά "φατούρα" όπως κάνει η μεγάλη πλειοψηφία και τελειώνεις. Η υποχρέωση του κράτους είναι αυτονόητη, δεν απαιτείται περαιτέρω εξήγηση, τα υπόλοιπα αποτελούν παραφιλολογίες.

  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.