Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν διάθεση Ευρωκωδίκων & Προσαρτημάτων τους


 
Georgios Anamateros

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Πῆρα τηλέφωνο τὸν ΕΛΟΤ γιὰ νὰ μάθω ποῦ ἔχει ἀνηρτημένη τὴν πλήρη σειρὰ τῶν Εὐρωκωδίκων μετὰ τῶν Ἐθνικῶν Προσαρτημάτων τους καὶ ἔμαθα μετ' ἐκπλήξεως ὅτι ἡ τιμὴ ἀγορᾶς τους ὑπερβαίνει τὰ 900 εὐρώ (τὸ νούμερο μὲ σόκαρε τόσο, ποὺ δὲν ζήτησα διευκρινίσεις σχετικῶς μὲ τὸ ἂν αὐτὸ ἀφορᾶ στὴν ἠλεκτρονικὴ ἢ σὲ τυχὸν φυσικὴ μορφή).

Πρώτη ἐρώτησις: ὑπάρχουν πουθενὰ ἀνηρτημένοι δωρεὰν γιὰ νὰ τοὺς κατεβάσω; (Μιλῶ πάντα γιὰ τὴν πλήρη σειρὰ ποὺ ἀναφέρεται στὸ ΦΕΚ 1457Β-2014). 

Δεύτερη ἐρώτησις (τίθεται αὐτομάτως στὴν περίπτωσι ποὺ μοῦ πῆτε ὅτι καὶ νὰ ὑπάρχουν ἀνηρτημένοι κάπου δωρεάν, αὐτὸ θὰ γίνεται παρανόμως): δὲν εἶμαι φαντάζομαι ὁ μόνος ποὺ θεωρεῖ αἰσχρὸ τὸ νὰ μὴν ἔχῃ μιὰ Πολιτεία δωρεὰν στὴν διάθεσι τοῦ Μηχανικοῦ τὰ ἐργαλεῖα μὲ τὰ ὁποῖα πρέπει νὰ κάνῃ τὴν οἱανδήποτε στατικὴ μελέτη, ἔτσι δὲν εἶναι;

Καὶ μιὰ ὑποερώτησις τῆς δευτέρας ἐρωτήσεως: Ἔχει κάνει ἢ κάνει τίποτε τὸ ΤΕΕ ἐπ' αὐτοῦ;

Μὲ ἐκτίμησιν, Γεώργιος Θ. Αναματερός

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι και όχι.

Απ' όσο γνωρίζω σε καμμιά χώρα δεν γίνεται δωρεάν διανομή, τουλάχιστον νόμιμα. Αυτό που γίνεται, είναι να βγαίνουν εκδόσεις με παραδείγματα εφαρμογής τα οποία συνήθως είναι δωρεάν. Στο τεε έχω βρει αρκετές.

Η έκδοση που σας είπαν είναι για έναν υπολογιστή χωρίς δυνατότητα εκτύπωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Georgios Anamateros said:

Πῆρα τηλέφωνο τὸν ΕΛΟΤ γιὰ νὰ μάθω ποῦ ἔχει ἀνηρτημένη τὴν πλήρη σειρὰ τῶν Εὐρωκωδίκων μετὰ τῶν Ἐθνικῶν Προσαρτημάτων τους καὶ ἔμαθα μετ' ἐκπλήξεως ὅτι ἡ τιμὴ ἀγορᾶς τους ὑπερβαίνει τὰ 900 εὐρώ (τὸ νούμερο μὲ σόκαρε τόσο, ποὺ δὲν ζήτησα διευκρινίσεις σχετικῶς μὲ τὸ ἂν αὐτὸ ἀφορᾶ στὴν ἠλεκτρονικὴ ἢ σὲ τυχὸν φυσικὴ μορφή).

Επειδή μετέχω στη συγγραφή των βρετανικών προτύπων θα σου απαντήσω με μία ερώτηση: 

  • Οι επιστήμονες που γράφουν τους κώδικες δαπανώντας πολλές ώρες δουλειάς, 
  • μετέχοντας σε επιτροπές,
  • μετέχοντας σε καθημερινά / εβδομαδιαία meetings,
  • ταξιδεύοντας από τις χώρες τους (σε ό,τι να ναι ώρες) για να βρεθούν σε άλλες χώρες και να συνεδριάσουν ως α) υπο-ομάδες και β) ως ομάδες (TC250),
  • οι άνθρωποι που στήνουν υπολογιστικά μοντέλα και κάνουν δοκιμές για να καταλήξουν σε συντελεστές,
  • οι άνθρωποι που κάνουν τα σχέδια,  
  • οι project managers,
  • οι κομπιουτεράδες που στήνουν τις διαδραστικές πλατφόρμες όπου γράφουμε όλοι μαζί τους κανονισμούς,
  • αυτοί που θα τους ελέγξουν,
  • αυτοί που θα τους διορθώσουν και αυτοί που θα τους ξαναελέγξουν,
  • οι διορθωτές κειμένων,
  • τα λοιπά έξοδα (μετακινήσεων, γραφείων, λογισμικών, κλπ κλπ), 
  • ο κόπος, το άγχος, το στρες, τα τηλέφωνα, τα πηγαινέλα, 

δεν αξίζουν ούτε 900 ευρώ;

Γιατί σε σόκαρε τόσο το νούμερο; Με βάση αυτούς δεν θα κάνεις τις μελέτες σου για τις οποία θα πληρωθείς; 

 

Τα κυρίως κείμενα μπορείς να τα βρεις πολύ εύκολα επειδή μερικές χώρες τα δίνουν δωρεάν / επειδή υπάρχουν σε ιστότοπους πανεπιστημίων για τους φοιτητές. ( ψάξε στο google).

Edited by Earl
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Earl said:

Επειδή μετέχω στη συγγραφή των βρετανικών προτύπων θα σου απαντήσω με μία ερώτηση: 

  • Οι επιστήμονες που γράφουν τους κώδικες δαπανώντας πολλές ώρες δουλειάς, 
  • μετέχοντας σε επιτροπές,
  • μετέχοντας σε καθημερινά / εβδομαδιαία meetings,
  • ταξιδεύοντας από τις χώρες τους (σε ό,τι να ναι ώρες) για να βρεθούν σε άλλες χώρες και να συνεδριάσουν ως α) υπο-ομάδες και β) ως ομάδες (TC250),
  • οι άνθρωποι που στήνουν υπολογιστικά μοντέλα και κάνουν δοκιμές για να καταλήξουν σε συντελεστές,
  • οι άνθρωποι που κάνουν τα σχέδια,  
  • οι project managers,
  • οι κομπιουτεράδες που στήνουν τις διαδραστικές πλατφόρμες όπου γράφουμε όλοι μαζί τους κανονισμούς,
  • αυτοί που θα τους ελέγξουν,
  • αυτοί που θα τους διορθώσουν και αυτοί που θα τους ξαναελέγξουν,
  • οι διορθωτές κειμένων,
  • τα λοιπά έξοδα (μετακινήσεων, γραφείων, λογισμικών, κλπ κλπ), 
  • ο κόπος, το άγχος, το στρες, τα τηλέφωνα, τα πηγαινέλα, 

δεν αξίζουν ούτε 900 ευρώ;

Γιατί σε σόκαρε τόσο το νούμερο; Με βάση αυτούς δεν θα κάνεις τις μελέτες σου για τις οποία θα πληρωθείς; 

 

Τα κυρίως κείμενα μπορείς να τα βρεις πολύ εύκολα επειδή μερικές χώρες τα δίνουν δωρεάν / επειδή υπάρχουν σε ιστότοπους πανεπιστημίων για τους φοιτητές. ( ψάξε στο google).

Ἀγαπητὲ συνάδελφε 'Earl'

Σὲ εὐχαριστῶ γιὰ τὴν ἀπάντησί σου καὶ ἐλπίζω νὰ μὴν φαντάζεσαι ὅτι ἀπέναντί σου ἔχεις κάποιον ἀδαῆ.

Ὡς πρὸς τὸ θέμα τῆς ἀμοιβῆς ἑνὸς εὐσυνειδήτου καὶ καλοῦ μηχανικοῦ, ἐπίτρεψέ μου νὰ σοῦ πῶ ὅτι ἔχω καὶ γὼ μιὰ σχετικὴ εὐαισθησία σὰν τὴν δική σου. Εἶμαι ἕνας ἀπὸ τοὺς δύο πραγματογνώμονες ποὺ συνέταξαν γιὰ λογαριασμὸ τῆς Οἰκονομικῆς Εἰσαγγελίας τοῦ ΣΔΟΕ τὴν ἐκτίμησι τῆς ἐμπορικῆς ἀξίας τοῦ ΜΠΕΑ, καὶ τοὺς ὁποίους ἡ Πολιτεία ἀποφάσισε νὰ ἀμείψῃ μὲ τὸ 'ὑπέρογκον' ποσὸν τῶν 3.000 εὐρώ (συμπεριλαμβανομένου τοῦ ΦΠΑ). Ἔχω ἤδη κινήσει τὶς διαδικασίες στὰ Δικαστήρια γιὰ νὰ δικαιωθῶ. 

Συμφωνῶ λοιπὸν μαζί σου ὅτι πρέπει νὰ πληρωθοῦν οἱ συντάκτες τῶν Εὐρωκωδίκων καὶ τῶν Παρατημάτων τους. Ὅμως καθὼς τυχαίνει καὶ ἔχω ὑπάρξει Ὑπότροφος τῆς ΕΕ στὴν Σεισμικὴ Μηχανική, συνεργαζόμενος μὲ τὸν Paolo Emilio Pinto, τὸν Giorgio Monti καὶ τὸν Paolo Franchin, τὴν Ema Coelho καὶ τὸν Cansado Carvalho, τὸν Artur Pinto, τὸν Andre Plumier καὶ ἄλλους ποὺ προφανῶς τὰ ὀνόματά τους δὲν θὰ σοῦ εἶναι ἄγνωστα, εἶχα ἀπὸ χρόνια τὴν ἐντύπωσι ὅτι οἱ συντάκτες τῶν Εὐρωκωδίκων ἦσαν ἄνθρωποι ποὺ πληρώνονταν γιὰ τὴν δουλειά τους ἀπὸ Πανεπιστημιακὰ καὶ ἄλλα Ἐρευνητικὰ Ἱδρύματα, καθὼς καὶ ἀπὸ funds τῆς ΕΕ (γιὰ τὰ ὁποῖα πληρώνουν οἱ φορολογούμενοι τῆς ΕΕ)... Μοῦ προξενεῖ πολὺ μεγάλην ἐντύπωσιν λοιπὸν ἡ παρέμβασίς σου. Ἂν μπορῇς διαφώτισέ με, ἴσως καὶ νὰ ἔχω μείνει πίσω. Ἐσὺ δὲν δουλεύεις γιὰ κάποιο Ἐρευνητικὸ Ἵδρυμα; Ἄμισθος ἐξωτερικὸς συνεργάτης εἶσαι τῆς ΕΕ ἢ τῆς Ἀγγλικῆς Κυβερνήσεως τέλος πάντων, ποὺ κάνει τὸ ἐπιστημονικὸ ἔργο του περιμένοντας νὰ πάρῃ ποσοστὰ ἐπὶ τῶν πωλήσεων τῶν Εὐρωκωδίκων; Αὐτὸ δὲν τὸ καταλαβαίνω καλά.

Μὲ ἐκτίμησι, Γ. Ἀναματερός

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zazeng said:

Όχι, όχι και όχι.

Απ' όσο γνωρίζω σε καμμιά χώρα δεν γίνεται δωρεάν διανομή, τουλάχιστον νόμιμα. Αυτό που γίνεται, είναι να βγαίνουν εκδόσεις με παραδείγματα εφαρμογής τα οποία συνήθως είναι δωρεάν. Στο τεε έχω βρει αρκετές.

Η έκδοση που σας είπαν είναι για έναν υπολογιστή χωρίς δυνατότητα εκτύπωσης.

Σὲ εὐχαριστῶ συνάδελφε 'zazeng' γιὰ τὴν ἀπάντησί σου.

Ἡ πληροφόρησις γιὰ τὸ ὅτι εἶναι πανευρωπαϊκὸν τὸ φαινόμενο, μὲ κάνει νὰ κατανοῶ τὸ μέγεθος τοῦ προβλήματος. 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Georgios Anamateros said:

εἶχα ἀπὸ χρόνια τὴν ἐντύπωσι ὅτι οἱ συντάκτες τῶν Εὐρωκωδίκων ἦσαν ἄνθρωποι ποὺ πληρώνονταν γιὰ τὴν δουλειά τους ἀπὸ Πανεπιστημιακὰ καὶ ἄλλα Ἐρευνητικὰ Ἱδρύματα, καθὼς καὶ ἀπὸ funds τῆς ΕΕ (γιὰ τὰ ὁποῖα πληρώνουν οἱ φορολογούμενοι τῆς ΕΕ)...

Οι άνθρωποι με τους οποίους συνεργάζομαι, πληρώνονται από τις μελετητικές εταιρείες που εργάζονται. Η συγγραφή και εξέλιξη των προτύπων είναι ένα project όπως και τα υπόλοιπα. Εδώ πέρα πχ, το βρετανικό δημόσιο προκηρύσσει αυτό το project το οποίο μοιράζονται διάφορες μεγάλες εταιρείες και η κάθε μία αναλαμβάνει τη βελτίωση συγκεκριμένων προτύπων.

1 ώρα πριν, Georgios Anamateros said:

Ἐσὺ δὲν δουλεύεις γιὰ κάποιο Ἐρευνητικὸ Ἵδρυμα; Ἄμισθος ἐξωτερικὸς συνεργάτης εἶσαι τῆς ΕΕ ἢ τῆς Ἀγγλικῆς Κυβερνήσεως τέλος πάντων, ποὺ κάνει τὸ ἐπιστημονικὸ ἔργο του περιμένοντας νὰ πάρῃ ποσοστὰ ἐπὶ τῶν πωλήσεων τῶν Εὐρωκωδίκων; Αὐτὸ δὲν τὸ καταλαβαίνω καλά.

Είμαι εργαζόμενος σε μία από αυτές και πέρα από τις γέφυρές μου, γράφω και τα πρότυπα. Πέρα από τη συνεργασία μου με τους ανθρώπους του δημοσίου που δουλεύουμε ως ομάδα για συγκεκριμένα standards, δεν έχω καμία σχέση με το δημόσιο. Εδώ το δουλεύω αμισθί  και το περιμένω να πληρωθώ κάποτε, ΔΕΝ υπάρχει / ΔΕΝ νοείται. 

57 λεπτά πριν, Georgios Anamateros said:

Ἡ πληροφόρησις γιὰ τὸ ὅτι εἶναι πανευρωπαϊκὸν τὸ φαινόμενο, μὲ κάνει νὰ κατανοῶ τὸ μέγεθος τοῦ προβλήματος. 

Το πρόβλημα είναι δυστυχώς στην Ελλάδα όταν έχουν πάει οι δουλειές και οι αμοιβές εκεί που έχουν πάει κ. Γ. Ἀναματερέ

36 λεπτά πριν, Georgios Anamateros said:

Paolo Emilio Pinto, τὸν Giorgio Monti καὶ τὸν Paolo Franchin, τὴν Ema Coelho καὶ τὸν Cansado Carvalho, τὸν Artur Pinto, τὸν Andre Plumier καὶ ἄλλους ποὺ προφανῶς τὰ ὀνόματά τους δὲν θὰ σοῦ εἶναι ἄγνωστα,

Τα ονόματά τους μου είναι άγνωστα μιας και δεν έχω καμία σχέση με τη σεισμική μηχανική. Ασχολούμαι με τις δράσεις σε γέφυρες. :) 

Κατά τα άλλα, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Καλό σας βράδυ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Earl said:

Οι άνθρωποι με τους οποίους συνεργάζομαι, πληρώνονται από τις μελετητικές εταιρείες που εργάζονται. Η συγγραφή και εξέλιξη των προτύπων είναι ένα project όπως και τα υπόλοιπα. Εδώ πέρα πχ, το βρετανικό δημόσιο προκηρύσσει αυτό το project το οποίο μοιράζονται διάφορες μεγάλες εταιρείες και η κάθε μία αναλαμβάνει τη βελτίωση συγκεκριμένων προτύπων.

Είμαι εργαζόμενος σε μία από αυτές και πέρα από τις γέφυρές μου, γράφω και τα πρότυπα. Πέρα από τη συνεργασία μου με τους ανθρώπους του δημοσίου που δουλεύουμε ως ομάδα για συγκεκριμένα standards, δεν έχω καμία σχέση με το δημόσιο. Εδώ το δουλεύω αμισθί  και το περιμένω να πληρωθώ κάποτε, ΔΕΝ υπάρχει / ΔΕΝ νοείται. 

Το πρόβλημα είναι δυστυχώς στην Ελλάδα όταν έχουν πάει οι δουλειές και οι αμοιβές εκεί που έχουν πάει κ. Γ. Ἀναματερέ.

Κατά τα άλλα, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Καλό σας βράδυ. 

Χμμμ... Συγγνώμη ποὺ θὰ ἐπιμείνω, ἀλλὰ ἂν λοιπὸν ἐσεῖς 'Earl' πληρώνεσθε κανονικῶς ἀπὸ τὴν ἑταιρεία σας γιὰ νὰ κάνετε μεταξὺ τῶν ἄλλων καὶ τὸ ἔργο τῶν Εὐρωκωδίκων, ἀδυνατῶ νὰ καταλάβω γιατὶ συνεχίζετε καὶ ὑπερασπίζεσθε τὴν θέσι (ἀπὸ ὅ,τι καταλαβαίνω) ὅτι πρέπει ἕνας ἰδιώτης μηχανικὸς νὰ πληρώσῃ εἴτε ἐδῶ, εἴτε στὴν Ἀγγλία, εἴτε ὁπουδήποτε ἀλλοῦ στὴν Εὐρώπη τὸ οἱοδήποτε ποσὸ γιὰ νὰ τοὺς ἀποκτήσῃ (μικρὸ ἢ μεγάλο γιὰ τὰ δεδομένα τῆς χώρας του). Ἐκτὸς κι ἂν ὄχι ἐσεῖς, ἀλλὰ ἡ Ἑταιρεία γιὰ τὴν ὁποίαν ἐργάζεσθε, πληρώνεται μὲ ποσοστὰ ἐπὶ τῆς πωλήσεως τῶν Εὐρωκωδίκων καὶ θέλετε νὰ ὑπερασπισθῆτε τὸ δίκιο της. Ἔ, τότε νὰ πάω πάσσο, νὰ ὑποθέσω ὅτι εἶσθε τρόπον τινὰ ἕνας πιστὸς ὑπηρέτης τοῦ ἀφεντικοῦ του, ok. Ἂν ὅμως οὔτε κι αὐτὸ συμβαίνει (καὶ ἡ Ἑταιρεία σας πληρώνεται κανονικῶς ἀπὸ τὴν Ἀγγλικὴ Κυβέρνησι σὰν ἐργολάβος μιᾶς συγκεκριμένης δουλειᾶς -- ἄρα ἀπὸ τὰ χρήματα τῶν φορολογουμένων τοῦ United Kingdom), τὸ μόνο ποὺ μπορῶ νὰ ὑποθέσω πλέον γιὰ νὰ κατανοήσω τὴν στάσι σας, εἶναι ὅτι εἶσθε ἕνας πραγματικὸς Κόμης ('Earl'), μὲ τίτλο εὐγενείας κανονικὸν δηλαδή, καὶ ὑπερασπίζεσθε σθεναρῶς τὰ συμφέροντα τῆς τάξεώς σας ἔναντι τῶν πληβείων.

Good morning to you Sir, οὔτε ἐγὼ ἔχω πλέον νὰ προσθέσω κάτι ἄλλο.

Edited by Georgios Anamateros
correction
  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Georgios Anamateros said:

τὸ μόνο ποὺ μπορῶ νὰ ὑποθέσω πλέον γιὰ νὰ κατανοήσω τὴν στάσι σας, εἶναι ὅτι εἶσθε ἕνας πραγματικὸς Κόμης ('Earl'), μὲ τίτλο εὐγενείας κανονικὸν δηλαδή, καὶ ὑπερασπίζεσθε τὰ συμφέροντα τῆς τάξεώς σας.

Με βάση τη λογική σου έτσι λοιπόν, και τα βιβλία να είναι δωρεάν, και τα λογισμικά, και οι μηχανικοί να εργάζονται δωρεάν.

Γράφεις μία ερώτηση στο φόρουμ. Το πρώτο σου μήνυμα για την ακρίβεια. Σου γράφω μία απάντηση με βάση τη δική μου λογική. Δεν ξέρω πόσοι άλλοι στο michanikos.gr ασχολούνται με τη συγγραφή των προτύπων. Πιστεύω όχι πολλοί. Σου γράφω και 2-3 πράγματα για το τι περιλαμβάνει η διαδικασία της συγγραφής των Ευρωκωδίκων (εδώ θα μπορούσες να ρωτήσεις πράγματα προκειμένου το νήμα να γίνει αρκετά ενδιαφέρον πιστεύω - αλλά δεν το κάνεις). Σου γράφω και που μπορείς να βρεις τα κείμενα (με πλάγιο τρόπο). 

Αλλά απ' ότι φαίνεται ο μοναδικός σου σκοπός είναι να ειρωνεύεσαι αυτούς που σου απαντάνε. Λυπάμαι επειδή...

17 ώρες πριν, Georgios Anamateros said:

 Ὅμως καθὼς τυχαίνει καὶ ἔχω ὑπάρξει Ὑπότροφος τῆς ΕΕ στὴν Σεισμικὴ Μηχανική, συνεργαζόμενος μὲ τὸν Paolo Emilio Pinto, τὸν Giorgio Monti καὶ τὸν Paolo Franchin, τὴν Ema Coelho καὶ τὸν Cansado Carvalho, τὸν Artur Pinto, τὸν Andre Plumier...

...δεν το περίμενα από έναν πολυτονιστή Υπότροφο της ΕΕ. :) 

Καλό σας απόγευμα κύριε.

Edited by Earl
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Earl said:

Με βάση τη λογική σου έτσι λοιπόν, και τα βιβλία να είναι δωρεάν, και τα λογισμικά, και οι μηχανικοί να εργάζονται δωρεάν.

Γράφεις μία ερώτηση στο φόρουμ. Το πρώτο σου μήνυμα για την ακρίβεια. Σου γράφω μία απάντηση με βάση τη δική μου λογική. Δεν ξέρω πόσοι άλλοι στο michanikos.gr ασχολούνται με τη συγγραφή των προτύπων. Πιστεύω όχι πολλοί. Σου γράφω και 2-3 πράγματα για το τι περιλαμβάνει η διαδικασία της συγγραφής των Ευρωκωδίκων (εδώ θα μπορούσες να ρωτήσεις πράγματα προκειμένου το νήμα να γίνει αρκετά ενδιαφέρον πιστεύω - αλλά δεν το κάνεις). Σου γράφω και που μπορείς να βρεις τα κείμενα (με πλάγιο τρόπο). 

Αλλά απ' ότι φαίνεται ο μοναδικός σου σκοπός είναι να ειρωνεύεσαι αυτούς που σου απαντάνε. Λυπάμαι επειδή...

...δεν το περίμενα από έναν πολυτονιστή Υπότροφο της ΕΕ. :) 

Καλό σας απόγευμα κύριε.

Ἒ μὰ ἂν δὲν τὸ περίμενες ἀπὸ τὸν πολυτονιστὴ Ὑπότροφο τῆς ΕΕ, ἀπὸ ποιὸν θὰ τὸ περίμενες; :)

Ἡ καλοπροαίρετος εἰρωνεία εἶναι ἕνας πολὺ ὡραῖος τρόπος ἀντιπαραθέσεως. Δὲν βλέπω νὰ διαφωνῇς μὲ αὐτὸ 'Earl'. Ἰδιαιτέρως ἂν δύο ἄνθρωποι βλέπουν ὅτι δὲν μπορεῖ νὰ ὑπάρξῃ συμφωνία ἐπὶ ἑνὸς θέματος λόγῳ τῶν διαφορετικῶν τους κοσμοθεωριῶν καὶ πεποιθήσεων. (Θὰ ἔπρεπε νὰ σοῦ ἔχει ἤδη γίνει κατανοητὸ ὅτι δὲν εἶμαι τόσο ἄσχετος μὲ τὰ τῆς συντάξεως τοῦ Εὐρωκώδικος ὅσο συνεχίζεις καὶ νομίζεις καὶ ὅτι ἀλλοῦ ἔγκειται ἡ διαφωνία μας).

Ἀμέλησα νὰ σὲ εὐχαριστήσω γιὰ τὶς ὑποδείξεις σου ὡς πρὸς τὸ ποῦ μπορῶ νὰ βρῶ τὰ κείμενα καὶ τὸ κάνω τώρα.

Regards

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Georgios Anamateros said:

Ἡ καλοπροαίρετος εἰρωνεία εἶναι ἕνας πολὺ ὡραῖος τρόπος ἀντιπαραθέσεως.

Αφού είναι καλοπροαίρετος, τότε εδώ συμφωνούμε. "Arguing with a Structural Engineer is like wrestling with a pig in mud. After a while you realise that they like it.."

Kind Regards,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.