Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δωρεάν διάθεση Ευρωκωδίκων & Προσαρτημάτων τους


 
Georgios Anamateros

Recommended Posts

  • 1 month later...
On 27/7/2018 at 1:52 ΜΜ, nik said:

Οι κανονισμοί δεν είναι νόμοι ή εγκύκλιοι. Υπάρχει κάνα ΦΕΚ με Ευρωκώδικες που στο κρύβει το κράτος ή στο χρεώνει ?! Μάλλον δεν ξέρεις τι γράφεις, έχεις ζαλιστεί από τους πολλούς τόνους. Δεν είναι υποχρεωμένος ο φορολογούμενος να σου πληρώνει τους κανονισμούς σου για να δουλέψεις. Υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα του CEN. Δεν μπορεί το κράτος να τους δημοσιεύσει! Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις. Είναι κανονισμοί - ιδιωτική πνευματική ιδιοκτησία του CEN. ΌΧΙ νόμοι - ΦΕΚ ! 

 

Παρακαλώ για κοσμιότερη διατύπωση, χωρίς προσωπικές προσβολές.
AlexisPap

Συνάδελφε βοήθησέ με να καταλάβω. Αφού δεν είναι νόμοι τότε δεν είναι υποχρεωτικοί. 

Εκτός αν παίζουμε την κολοκυθιά, ότι δηλαδή δεν είναι νόμοι, δεν υπάρχουν σε φεκ, αλλά υπάρχει φεκ που σε υποχρεώνει να τους εφαρμόσεις. 

Ε τότε ας βάλουμε όλη τη νομοθεσία εκτός φεκ, να γίνουν πρότυπα, όλα, τα πάντα, και να υπάρχουν ανά καιρούς φεκ που να επιβάλλουν τα πρότυπα. 

Και αν είναι πνευματική ιδιοκτησία τότε στην τελική σαν πελάτης δεν θέλω να ψωνίσω από εκεί, θα πάρω ινδικού κανονισμούς εεεεε πρότυπα γιατί μου αρέσει και το bolywood. Εγώ μένω δίπλα στην Τουρκία, θα πάρω και τουρκικούς, έχει πέσει και η λίρα και δίνουν δώρο και ναργιλέ παρακαλώ. Στα τρία πρότυπα αλλά τρία δωρεάν και 1,5 λίτρο αναψυκτικό. 

Δέχομαι να πληρώσω οτιδήποτε αρκεί να μην υπάρχει μονοπώλιο και να υπάρχει ελεύθερη αγορά, αλλά όχι και νόμους εεεεε πρότυπα ρε φίλε. 

Α ξέχασα βγήκαν πρότυπα για τους χειρουργούς και κοστίζουν αλλά εμένα ο γιατρός μου τους βρήκε στο ίντερνετ και αντί για τη χολή μου έκοψε την ψ_λή. Τα πρωτόκολλα που ακολουθούν οι χειρουργοί, που αντί για εργαστήρια και δοκίμια πέθαναν άνθρωποι μέχρι να βρούνε τη βέλτιστη διαδικασία είναι πνευματική ιδιοκτησία και τα αγοράζουμε; 

Συγγνώμη κιόλας, στο τέλος θα μας βάζουν και κανένα δαχ...λο στον.... όταν τους αγοράζουμε γιατί αυτοί που τους έγραψαν πηδ...καν στη δουλειά. Αν η εταιρεία που τους έγραψε είναι ιδιωτική, προφανώς ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ, και είναι απόφαση της ΕΕ αυτό, τότε οποίο κράτος θέλει να εφαρμόσεις αυτά τα πρότυπα ας τα αγοράζει και να βγάζει σε ΦΕΚ ή να τα διανέμει δωρεάν χέρι με χέρι σε βραδιά χωρίς φεγγάρι (λόγω copyright) στους έχοντες δικαίωμα υπογραφής στατικών μελετών σε αυτό το κράτος. Ψιλοβρωμάει η δουλειά συνάδελφοι. Γνωρίζει κάποιος να μας πει πόσο πληρώθηκε ο CEN για αυτή τη δουλειά; Έγινε δημοπρασία και πήρε τη δουλειά ο CEN? Ποιος είναι ο CEN τελικά; 

Δεν είναι θέμα κόστους, είναι θέμα ασφάλειας και ότι δεν μπορείς να απαιτείς να εφαρμόζεται κάτι, το οποίο κάτι δεν το ξέρεις αλλά πρέπει να το αγοράσεις για να δεις τι είναι, και αν το αγοράσεις εσύ δεν μπορείς να μου το δώσεις να κάνω τη δουλειά μου εγώ (αυτό σε απάντηση για τον εξοπλισμό των ηλεκτρολόγων και των τοπογράφων). Φαντάζεστε να παίρναμε GPS αλλά να απαγορευόταν να τυπώσουμε τα αποτελέσματα και να το δανείσουμε σε συνάδελφο; (ψιτ συνάδελφε δώσε GPS για το σκ, σου δίνω ευρωκωδικα 8, μερος 1... και πού σαι; όχι πολλά tag του τύπου #ευτυχισμένος_διαβάζει_ευρωκώδικα_στην_περιοχή_κακομοιρογραφείο, να μας τρέχουνε πάλι στην ασφάλεια). 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Η εξέλιξη της τεχνολογίας μπορεί να κάνει μέχρι και τα σκεπάρνια να λειτουργούν με προσωπική, ετήσια licence. Το ότι συνέβη πρώτα στους Ευρωκώδικες είναι τυχαίο και σχετίζεται με τη φύση του προϊόντος. Όταν μπορέσει να γίνει και στα σκεπάρνια, θα γίνει.

Κι εγώ θα προτιμούσα να ήταν τζάμπα αλλά δες το σαν ένα ακόμα υποχρεωτικό έξοδο για τη λειτουργία της επιχείρησής σου. Και τους συγγραφείς σαν ένα ακόμα παρακλάδι του δημοσίου. Εφόσον δε διαμαρτύρεσαι για όλα τα άλλα που πληρώνεις, γιατί σε ενοχλεί ειδικά αυτό; Στην τελική το να υπάρχουν μερικά τέτοια υποχρεωτικά έξοδα προστατεύει και τους κατ' αποκλειστικότητα ασχολούμενους με τα στατικά από τους ευκαιριακούς. Ούτε βέβαια είναι και κανένα τρομερό ποσό τα 900 ευρώ. Άσε που μπορείς κάλλιστα αντί να δανειστείς το λογισμικό να "δανειστείς" ολόκληρο το χώρο που είναι εγκατεστημένο και να δουλέψεις εκεί ή καλύτερα να μοιραστείς με τον ιδιοκτήτη του την εργολαβία: αυτός τα στατικά - εσύ κάτι άλλο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Charlie said:

 

Εκτός αν παίζουμε την κολοκυθιά, ότι δηλαδή δεν είναι νόμοι, δεν υπάρχουν σε φεκ, αλλά υπάρχει φεκ που σε υποχρεώνει να τους εφαρμόσεις. 

Ε τότε ας βάλουμε όλη τη νομοθεσία εκτός φεκ, να γίνουν πρότυπα, όλα, τα πάντα, και να υπάρχουν ανά καιρούς φεκ που να επιβάλλουν τα πρότυπα. 

Και αν είναι πνευματική ιδιοκτησία τότε στην τελική σαν πελάτης δεν θέλω να ψωνίσω από εκεί, θα πάρω ινδικούς κανονισμούς εεεεε πρότυπα γιατί μου αρέσει και το bolywood. Εγώ μένω δίπλα στην Τουρκία, θα πάρω και τουρκικούς, έχει πέσει και η λίρα και δίνουν δώρο και ναργιλέ παρακαλώ. Στα τρία πρότυπα αλλά τρία δωρεάν και 1,5 λίτρο αναψυκτικό. 

Δέχομαι να πληρώσω οτιδήποτε αρκεί να μην υπάρχει μονοπώλιο και να υπάρχει ελεύθερη αγορά, αλλά όχι και νόμους εεεεε πρότυπα ρε φίλε. 

Α ξέχασα βγήκαν πρότυπα για τους χειρουργούς και κοστίζουν αλλά εμένα ο γιατρός μου τους βρήκε στο ίντερνετ και αντί για τη χολή μου έκοψε την ψ_λή. Τα πρωτόκολλα που ακολουθούν οι χειρουργοί, που αντί για εργαστήρια και δοκίμια πέθαναν άνθρωποι μέχρι να βρούνε τη βέλτιστη διαδικασία είναι πνευματική ιδιοκτησία και τα αγοράζουμε; 

Συγγνώμη κιόλας, στο τέλος θα μας βάζουν και κανένα δαχ...λο στον.... όταν τους αγοράζουμε γιατί αυτοί που τους έγραψαν πηδ...καν στη δουλειά. Αν η εταιρεία που τους έγραψε είναι ιδιωτική, προφανώς ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ, και είναι απόφαση της ΕΕ αυτό, τότε οποίο κράτος θέλει να εφαρμόσεις αυτά τα πρότυπα ας τα αγοράζει και να βγάζει σε ΦΕΚ ή να τα διανέμει δωρεάν χέρι με χέρι σε βραδιά χωρίς φεγγάρι (λόγω copyright) στους έχοντες δικαίωμα υπογραφής στατικών μελετών σε αυτό το κράτος. Ψιλοβρωμάει η δουλειά συνάδελφοι . Γνωρίζει κάποιος να μας πει πόσο πληρώθηκε ο CEN για αυτή τη δουλειά; Έγινε δημοπρασία και πήρε τη δουλειά ο CEN? Ποιος είναι ο CEN τελικά; 

Δεν είναι θέμα κόστους, είναι θέμα ασφάλειας και ότι δεν μπορείς να απαιτείς να εφαρμόζεται κάτι, το οποίο κάτι δεν το ξέρεις αλλά πρέπει να το αγοράσεις για να δεις τι είναι, και αν το αγοράσεις εσύ δεν μπορείς να μου το δώσεις να κάνω τη δουλειά μου εγώ (αυτό σε απάντηση για τον εξοπλισμό των ηλεκτρολόγων και των τοπογράφων). Φαντάζεστε να παίρναμε GPS αλλά να απαγορευόταν να τυπώσουμε τα αποτελέσματα και να το δανείσουμε σε συνάδελφο; (ψιτ συνάδελφε δώσε GPS για το σκ, σου δίνω ευρωκωδικα 8, μερος 1... και πού σαι; όχι πολλά tag του τύπου #ευτυχισμένος_διαβάζει_ευρωκώδικα_στην_περιοχή_κακομοιρογραφείο, να μας τρέχουνε πάλι στην ασφάλεια). 

+1 (αλλά αξίζει +1000 η δημοσίευση συνάδελφε). Με την άδειά σου μπολντάρισα σημεία του κειμένου σου που με εξέφρασαν πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το site του CEN (η υπογράμμιση δική μου)

European Standardization plays an important role in the development and consolidation of the European Single Market. The fact that each European Standard is recognized across the whole of Europe, and automatically becomes the national standard in 34 European countries, makes it much easier for businesses to sell their goods or services to customers throughout the European Single Market.

Αφού λοιπόν οι Ε/Κ αποτελούν τεχνικά πρότυπα της Ε.Ε., (και, προφανώς, συντάσσονται μετά από επιθυμία/παραγγελία της) το λογικό είναι να πληρώνονται από αυτήν και να διανέμονται ελεύθερα σε κάθε κράτος-μέλος, το οποίο φροντίζει για τη μετάφραση και υποχρεωτική εφαρμογή τους.  Το να πληρώνουμε για να εφαρμόσουμε κάτι υποχρεωτικό, είναι εντελώς παράλογο (για συνθήκες αστικής κοινωνίας). Κι αν κάποιος δεν αντιλαμβάνεται τον παραλογισμό, ας φανταστεί να πληρώνει (ως γονιός) την υποχρεωτική 9χρονη εκπαίδευση. 

(μη βάζω ιδέες τώρα...)

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Charlie said:

Συνάδελφε βοήθησέ με να καταλάβω. Αφού δεν είναι νόμοι τότε δεν είναι υποχρεωτικοί. Μα ΔΕΝ είναι υποχρεωτικοί στην Ελλάδα. ΟΠΟΥ υπάρχουν αντίστοιχοι ελληνικοί κανονισμοί μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτούς! Εκεί που δεν υπάρχουν ελληνικοί π.χ. μεταλλικά άρα το κράτος σου και εσύ με τους φόρους σου δεν ξόδεψε φράγκο, αναγκάζεσαι να τους χρησιμοποιήσεις και άρα πρέπει να τους πληρώσεις.Π.χ. ο ΚΑΝΕΠΕ που είναι νέος κανονισμός είναι τσάμπα αλλά βασίζεται σε έρευνες ελληνικών πανεπιστημιών άρα έμμεσα έχει πληρωθεί από τους φόρους μας.

Εκτός αν παίζουμε την κολοκυθιά, ότι δηλαδή δεν είναι νόμοι, δεν υπάρχουν σε φεκ, αλλά υπάρχει φεκ που σε υποχρεώνει να τους εφαρμόσεις. Εννοείται ότι οι ίδιοι οι ευρωπαικοί κανονισμοί δεν είναι ελληνικοί νόμοι για να δημοσιεύονται σε ΦΕΚ. 

Ε τότε ας βάλουμε όλη τη νομοθεσία εκτός φεκ, να γίνουν πρότυπα, όλα, τα πάντα, και να υπάρχουν ανά καιρούς φεκ που να επιβάλλουν τα πρότυπα. Οκ...ό,τι να ναι. 

Και αν είναι πνευματική ιδιοκτησία τότε στην τελική σαν πελάτης δεν θέλω να ψωνίσω από εκεί, θα πάρω ινδικού κανονισμούς εεεεε πρότυπα γιατί μου αρέσει και το bolywood. Εγώ μένω δίπλα στην Τουρκία, θα πάρω και τουρκικούς, έχει πέσει και η λίρα και δίνουν δώρο και ναργιλέ παρακαλώ. Στα τρία πρότυπα αλλά τρία δωρεάν και 1,5 λίτρο αναψυκτικό. Καταλαβαίνεις ότι και αυτό είναι μία μπούρδα που γράφεις έτσι ? Είσαι στην Ε.Ε. άρα πας με αυτά τα πρότυπα και αν σου αρέσει. Όπως οι Αμερικάνοι π.χ. πάνε με αμερικάνικους κανονισμούς που τους πληρώνουν. Αλήθεια για βρες μου δωρεάν τους αμερικάνικους κανονισμούς π.χ. !!

Δέχομαι να πληρώσω οτιδήποτε αρκεί να μην υπάρχει μονοπώλιο και να υπάρχει ελεύθερη αγορά, αλλά όχι και νόμους εεεεε πρότυπα ρε φίλε. Πάλι μπούρδα εξήγησα παραπάνω...Ποιο μονοπόλιο ? Είσαι Ευρώπη και ο κανονισμός είναι στάνταρντ αλλιώς θα πουλάω εγώ στατική μελέτη με ΕΚ και εσύ με Ινδικό και άντε βγάλε άκρη...επίσης έχουν οι ινδικοί κανονισμοί ελληνικά προσαρτήματα ?! 

Α ξέχασα βγήκαν πρότυπα για τους χειρουργούς και κοστίζουν αλλά εμένα ο γιατρός μου τους βρήκε στο ίντερνετ και αντί για τη χολή μου έκοψε την ψ_λή. Τα πρωτόκολλα που ακολουθούν οι χειρουργοί, που αντί για εργαστήρια και δοκίμια πέθαναν άνθρωποι μέχρι να βρούνε τη βέλτιστη διαδικασία είναι πνευματική ιδιοκτησία και τα αγοράζουμε; Δεν ξέρω τι κάνουν φίλε αλλά πιστεύω κάτι ανάλογο με εμάς θα ακολουθείται και θα τα πληρώνουν. Ξέρεις εσύ ή γράφεις μπούρδες ? 

Συγγνώμη κιόλας, στο τέλος θα μας βάζουν και κανένα δαχ...λο στον.... όταν τους αγοράζουμε γιατί αυτοί που τους έγραψαν πηδ...καν στη δουλειά. Αν η εταιρεία που τους έγραψε είναι ιδιωτική, προφανώς ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΗ, και είναι απόφαση της ΕΕ αυτό, τότε οποίο κράτος θέλει να εφαρμόσεις αυτά τα πρότυπα ας τα αγοράζει και να βγάζει σε ΦΕΚ ή να τα διανέμει δωρεάν χέρι με χέρι σε βραδιά χωρίς φεγγάρι (λόγω copyright) στους έχοντες δικαίωμα υπογραφής στατικών μελετών σε αυτό το κράτος. Ψιλοβρωμάει η δουλειά συνάδελφοι. Γνωρίζει κάποιος να μας πει πόσο πληρώθηκε ο CEN για αυτή τη δουλειά; Έγινε δημοπρασία και πήρε τη δουλειά ο CEN? Ποιος είναι ο CEN τελικά; Ποοοο καφενείο.....ο ΤΣΕΝ είναι ο ευρωπαικός ΕΛΟΤ! Τι δεν καταλαβαίνεις ???? Ποια εταιρεία και μλκιες μας λες ? Σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι για να βγούνε όλα αυτά τα διαγράμματα του ευρωκώδικα, οι τύποι κτλ έχουν γίνει έρευνες, πειράματα κτλ. Ναι θα φαγώθηκαν και λεφτά σε εργομισθίες αλλά στην τελική ξοδεύτηκε ένα πακε΄το το οποίο ΔΕΝ γίνεται να το πληρώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι και να είναι τσάμπα αλλά οι αντίστοιχοι επαγγελματίες.

Δεν είναι θέμα κόστους, είναι θέμα ασφάλειας και ότι δεν μπορείς να απαιτείς να εφαρμόζεται κάτι, το οποίο κάτι δεν το ξέρεις αλλά πρέπει να το αγοράσεις για να δεις τι είναι, και αν το αγοράσεις εσύ δεν μπορείς να μου το δώσεις να κάνω τη δουλειά μου εγώ (αυτό σε απάντηση για τον εξοπλισμό των ηλεκτρολόγων και των τοπογράφων). Φαντάζεστε να παίρναμε GPS αλλά να απαγορευόταν να τυπώσουμε τα αποτελέσματα και να το δανείσουμε σε συνάδελφο; (ψιτ συνάδελφε δώσε GPS για το σκ, σου δίνω ευρωκωδικα 8, μερος 1... και πού σαι; όχι πολλά tag του τύπου #ευτυχισμένος_διαβάζει_ευρωκώδικα_στην_περιοχή_κακομοιρογραφείο, να μας τρέχουνε πάλι στην ασφάλεια). Δεν έχει νόημα αυτό και δεν το σχολιάζω.

Στην τελική φίλε βαρέθηκα να εξηγώ στον κάθε τσαμπατζή ότι τα πάντα έχουν ένα κόστος και ότι κάποιος πρέπει να τα πληρώσει. Δεν γουστάρεις...μην πληρώνεις αλλά μην με με ισιώνεις μετά από ένα χρόνο στο άσχετο να κάνουμε συζήτηση για κάτι που λόγω νοοτροπίας θέλεις να είναι τσάμπα. Δεν μπορώ να σου αλλάξω νοοτροπία.

 

Edited by Pavlos33
χρώμα γραμματοσειράς
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nik said:

....ο οποίο ΔΕΝ γίνεται να το πληρώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι .....

Εδώ κάνεις λάθος. Το "πακέτο" αυτό αφορά σε ΟΛΟΥΣ τους Ευρωπαίους πολίτες, γιατί έχει να κάνει με την ασφάλεια και τη σωστή λειτουργία των (πάσης φύσεως) κατασκευών. Το ότι οι κανονισμοί εφαρμόζονται από τους μηχανικούς, δεν τους καθιστά αποκλειστικά υπόχρεους για την αποζημίωση της εργασίας σύνταξής τους. 

Όταν η ΕΕ πληρώνει (και μας χρεώνει) ένα σωρό κηφήνες, πόσο παραπάνω θα τους στοίχιζε αυτό? Αν έκοβαν κατιτίς από τη μισθάρα του κάθε ευρο-βολευτή (και των συμβούλων τους), σε ένα χρόνο θα το είχαν ξεχρεώσει το πακέτο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ πλήρως. Αν είναι να πληρώνουμε όλοι για όλα τα πρότυπα σε όλα τα επαγγέλματα ζήτω που καήκαμε. Δεν τελειώνει πουθενά αυτό. Το κόστος πρέπει να πηγαίνει σε αυτούς που εκμεταλεύονται την κάθε υπηρεσία π.χ. σε αυτούς που κατασκευάζουν (εργολάβοι ή ιδιώτες που χτίζουν) και οι οποίοι τα χρησιμοποιούν. Άρα το κόστος των ΕΚ πρέπει έμμεσα να το χρεώνουμε εμείς οι μηχανικοί σε αυτούς. Έτσι δουλεύει η οικονομία. Δεν μπορώ εγώ που δεν έχω αμάξι να πληρώνω π.χ. τα τεστ δοκιμών ασφαλείας των αυτοκινήτων τα οποία χρησιμοποιούν οι αυτοκινητοβιομηχανίες. Τα πληρώνει έμμεσα αυτός που αγοράζει ένα αυτοκίνητο. Το ίδιο ισχύει με το να πετάξεις με ένα αεροπλάνο, πάλι άπειρα πρότυπα που πληρώνονται έμμεσα με τα εισιτήρια. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι το κόστος δεν το πληρώνουν οι μηχανικοί αλλά οι πελάτες τους για αυτό να το χρεώνετε.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Μερικοί μάλλον διαφωνούν με την ίδια τη φύση της ΕΕ και η πληρωμή των Ευρωκωδίκων είναι απλά μια ευκαιρία για να το εκφράσουν. Νομίζω πως υπάρχουν και καλύτερες.

Επίσης κάποιοι άλλοι θεωρούν την πολιτεία υπόχρεη στο να τους δίνει στους μηχανικούς τα μέσα για να "εφαρμόσουν το νόμο".

Οι Ευρωκώδικες θα μπορούσαν να διανέμονται και δωρεάν, όπως και η παιδεία θα μπορούσε να έχει δίδακτρα μόνο για τους γονείς μαθητών/φοιτητών. Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει ιδεολογική εξήγηση. Απλά έτσι έτυχε, ή έτσι βόλεψε τους λογιστές της Ευρώπης για να μη γίνουν οι προϋπολογισμοί των κρατών χαώδεις, για ένα κόστος μάλλον μικρό, που αφορά πολύ λίγους.

Στην περίπτωση δωρεάν διάθεσης θα ετίθετο και ζήτημα αν θα ίσχυε για όλους τους πολίτες ή μόνο για πολιτικούς μηχανικούς ή μόνο για εγγεγραμμένους στο ΤΕΕ ή μόνο για όσους ασκούν και ελεύθερο επάγγελμα...

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, georgios_m said:

Επίσης κάποιοι άλλοι θεωρούν την πολιτεία υπόχρεη στο να τους δίνει στους μηχανικούς τα μέσα για να "εφαρμόσουν το νόμο".

Μέσο θεωρείται (κατά την άποψή μου προφανώς) ο τρόπος ή μηχάνημα ή λογισμικό, μέσω του οποίου είτε θα βελτιώσει κανείς τους χρόνους του είτε την ποιότητα του παραδοτέου που του έχει ανατεθεί, είτε είτε είτε. Σαφώς και δεν θεωρείται μέσο όμως, κάτι το οποίο θα πρέπει να τηρήσει κανείς απαρέγκλιτα, προκειμένου να θεωρηθεί σύννομος ως προς την παροχή υπηρεσιών που διαθέτει προς τρίτους. Και στην τελική, ποιά άλλη εναλλακτική προσφέρει αντί της προμήθειας των "μέσων" αυτών; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.