Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν διάθεση Ευρωκωδίκων & Προσαρτημάτων τους


 
Georgios Anamateros

Recommended Posts

On 26/10/2019 at 1:57 ΜΜ, nik said:

Διαφωνώ πλήρως. Αν είναι να πληρώνουμε όλοι για όλα τα πρότυπα σε όλα τα επαγγέλματα ζήτω που καήκαμε. Δεν τελειώνει πουθενά αυτό. Το κόστος πρέπει να πηγαίνει σε αυτούς που εκμεταλεύονται την κάθε υπηρεσία π.χ. σε αυτούς που κατασκευάζουν (εργολάβοι ή ιδιώτες που χτίζουν) και οι οποίοι τα χρησιμοποιούν Το προϊόν όμως το χρησιμοποιούν όλοι. Άρα το κόστος των ΕΚ πρέπει έμμεσα να το χρεώνουμε εμείς οι μηχανικοί σε αυτούς. Έτσι δουλεύει η οικονομία. Δεν μπορώ εγώ που δεν έχω αμάξι να πληρώνω π.χ. τα τεστ δοκιμών ασφαλείας των αυτοκινήτων τα οποία χρησιμοποιούν οι αυτοκινητοβιομηχανίες Αλλά χρησιμοποιείς αμάξια για τις μετακινήσεις σου ..... Τα πληρώνει έμμεσα αυτός που αγοράζει ένα αυτοκίνητο. Το ίδιο ισχύει με το να πετάξεις με ένα αεροπλάνο, πάλι άπειρα πρότυπα που πληρώνονται έμμεσα με τα εισιτήρια. Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι ότι το κόστος δεν το πληρώνουν οι μηχανικοί αλλά οι πελάτες τους για αυτό να το χρεώνετε.

Αυτό που δεν θέλεις να καταλάβεις είναι ότι, δυνητικά, άπαντες είμαστε χρήστες/καταναλωτές όλων των παρεχόμενων υπηρεσιών. Και θέλουμε να είναι ασφαλείς, οπότε, στην τελική, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ο πολίτης πληρώνει το κόστος. Διότι δεν είναι μόνο οι οικοδομές, αλλά και οι δρόμοι, και οι γέφυρες, και τα λιμάνια, και άλλα πολλά. Αν λοιπόν μπορείς να βρεις ένα δίκαιο τρόπο κατανομής του κόστους σε κάθε χρήστη, θα συμφωνήσω μαζί σου. Μέχρι τότε λοιπόν ας φροντίσει το κάθε κράτος, που νοιάζεται για την ασφάλεια των πολιτών του, για την ανεμπόδιστη πρόσβαση σε προδιαγραφές και πρότυπα.  

 

On 26/10/2019 at 5:41 ΜΜ, georgios_m said:

....

Επίσης κάποιοι άλλοι θεωρούν την πολιτεία υπόχρεη στο να τους δίνει στους μηχανικούς τα μέσα για να "εφαρμόσουν το νόμο".

....

Οι προδιαγραφές και τα πρότυπα δεν είναι μέσον, είναι ΝΟΜΟΣ από τη στιγμή που με νόμο είναι υποχρεωτική η εφαρμογή τους. Το ότι δεν περιλαμβάνονται αυτούσια σε κάποιο ΦΕΚ, είναι απλώς θέμα χώρου (ή και κάτι άλλου???)

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το καταλάβα πολύ καλά αυτό που λες, διαφωνώ και σου εξήγησα με παραδείγματα από άλλες βιομηχανίες ότι ΔΕΝ ισχύει αυτό που λες. Το κόστος πάει στους επαγγελματίες και στους επιχειρηματίες που εκμεταλεύονται αυτήν την υπηρεσία και όχι σε όλον τον κόσμο γενικά και αόριστα. Επίσης ΔΕΝ είναι υποχρεωτικοί όπου υπάρχουν αντίστοιχοι εθνικοί κανονισμοί άρα ΔΕΝ είναι μία συνομωσία να σε χρεώσουν. Τους πληρώνεις όταν δεν υπάρχουν ελληνικοί γιατί ουσιαστικά το κράτος σου ΔΕΝ ξόδεψε φράγκο να βγάλει κανονισμό.  

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι για να κινηθεί κανείς από τη μια πόλη στην άλλη υπάρχουν οι εθνικές οδοί (μιας και πιάσαμε τα αυτοκίνητα). Κάποιος όμως, που δεν θέλει να πληρώσει διόδια μπορεί να κινηθεί μέσω των παράπλευρων επαρχιακών οδών δευτερεύοντων δικτύων. Σαφέστατα θα βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που επέλεξε τη δεύτερη λύση, δεδομένης της τεχνολογίας των σημερινών αυτοκινήτων και της καλύτερης ποιότητας του εθνικού δικτύου, ωστόσο του δίδεται η δυνατότητα για δεύτερη εναλλακτική.

Εγώ λοιπόν, που θέλω να σχεδιάσω μια κατασκευή από φερουσα τοιχοποιία σε σχετικά επικλινές έδαφος, η οποία επιστεγάζεται με ξύλινο φορέα (στέγη), τι εναλλακτικές έχω; 

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να έχεις κάποια εναλλακτική γιατί δεν είναι υποχρεωτικό να σχεδιάσεις μια τέτοια κατασκευή και γενικά να ασκείς το επάγγελμα.  Όπως επίσης δεν έχεις εναλλακτική στο θέμα των ασφαλιστικών εισφορών, του τέλους επιτηδεύματος, της συνδρομής ΤΕΕ κλπ. Θες να κάνεις το μηχανικό; Πρέπει να πληρώσεις αυτά. Επένδυση είναι: δίνεις λίγα με την ελπίδα να πάρεις πολλά. Ποιά άλλη επένδυση είναι τζάμπα; Στην τελική το ότι διασφαλίζονται τα αποκλειστικά επαγγελματικά σου δικαιώματα επί των κατασκευών αξίζει πολύ περισσότερο από το κόστος ενός ευρωκώδικα..

Γενικά όλοι εμείς οι μηχανικοί και ευρύτερα οι επιστήμονες, έχουμε αναπτύξει μια συνείδηση δημόσιου λειτουργού: ότι δηλαδή για κάποιο λόγο μας επέλεξαν να σπουδάσουμε τζάμπα και στη συνέχεια είτε πρέπει να μας διορίσουν, είτε να μας δημιουργούν δουλειές για τις οποίες θα μας παρέχουν δωρεάν και την υποδομή να τις κάνουμε.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

Δε χρειάζεται να έχεις κάποια εναλλακτική γιατί δεν είναι υποχρεωτικό να σχεδιάσεις μια τέτοια κατασκευή και γενικά να ασκείς το επάγγελμα. 

Φίλε μου, εντελώς φιλικά αλλά παραλογίζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε  nik  προβληματίστηκα πολύ  αν  έπρεπε να απαντήσω.  Η  αλήθεια είναι ότι η απάντησή μου  ήταν λίγο ειρωνική αλλά και η δική σου αρκετά προσβλητική (βλ. λέξεις: μπούρδες, μλκιες, καφενείο, τσαμπατζής κτλ)

Λοιπόν:

1. Μα ΔΕΝ είναι υποχρεωτικοί στην Ελλάδα. ΟΠΟΥ υπάρχουν αντίστοιχοι ελληνικοί κανονισμοί μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτούς! Εκεί που δεν υπάρχουν ελληνικοί π.χ. μεταλλικά άρα το κράτος σου και εσύ με τους φόρους σου δεν ξόδεψε φράγκο, αναγκάζεσαι να τους χρησιμοποιήσεις και άρα πρέπει να τους πληρώσεις.Π.χ. ο ΚΑΝΕΠΕ που είναι νέος κανονισμός είναι τσάμπα αλλά βασίζεται σε έρευνες ελληνικών πανεπιστημιών άρα έμμεσα έχει πληρωθεί από τους φόρους μας.

Αυτό ακριβώς λέω. Το παράπονό μου είναι ΚΑΙ με το κράτος μου, απλά παραμένει παράπονο. Αν θέλει η Ελλάδα ευρωκώδικες και δεν έχει δικούς της κανονισμούς ας τους δίνει δωρεάν στους μηχανικούς ή έστω να υπάρχει δωρεάν πρόσβαση μέσω διαδικτύου για να τους συμβουλευτείς . Τώρα, το να τους πάρω και να μην μπορώ να τους τυπώσω μου θυμίζει αυτό με την πνευματική ιδιοκτησία π.χ. της ντομάτας που σε λίγο καιρό δεν θα μπορούμε να τη φυτεύουμε στην αυλή μας γιατί θα έχει "πρότυπο" μεταλλαγμένο dna με πνευματική ιδιοκτησία (κάτι τέτοιο ήδη γίνεται σε κάποιους σπόρους).

2. Καταλαβαίνεις ότι και αυτό είναι μία μπούρδα που γράφεις έτσι ? Είσαι στην Ε.Ε. άρα πας με αυτά τα πρότυπα και αν σου αρέσει. Όπως οι Αμερικάνοι π.χ. πάνε με αμερικάνικους κανονισμούς που τους πληρώνουν. Αλήθεια για βρες μου δωρεάν τους αμερικάνικους κανονισμούς π.χ. !!

Νομίζω οι DIN δίνονται δωρεάν. Επίσης να ξεμπερδέψουμε λίγο τι είναι πρότυπο, τι είναι κανονισμός και τι είναι νόμος. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι το ίδιο πράγμα απλά το βαφτίζουμε όπως θέλουμε ανάλογα με τα πνευματικά δικαιώματα. Ο ΕΑΚ με τον EC8 είναι παραπλήσιοι, ο ένας είναι νόμος, ο άλλος πρότυπο, κανονισμοί και οι δύο.

3. Πάλι μπούρδα εξήγησα παραπάνω...Ποιο μονοπόλιο ? Είσαι Ευρώπη και ο κανονισμός είναι στάνταρντ αλλιώς θα πουλάω εγώ στατική μελέτη με ΕΚ και εσύ με Ινδικό και άντε βγάλε άκρη...επίσης έχουν οι ινδικοί κανονισμοί ελληνικά προσαρτήματα ?! 

Σιγά τα ωά! Αν δεις τα ελληνικά προσαρτήματα είναι ελάχιστες σελίδες και αφορούν 5-6 συντελεστές, π.χ. ταχύτητα ανέμου, σεισμικούς συντελεστές. Ο μεγάλος όγκος της δουλειάς ήταν η μετάφραση στα ελληνικά και όχι οι συντελεστές. Ειλικρινά το λέω ότι θα προτιμούσα να έχω επιλογή και από αμερικάνικους και από άλλες χώρες (έστω και αμετάφραστους) αν πρέπει να πληρώσω, δε νομίζω ότι θα ήταν ιδιαίτερος κόπος να βγουν ελληνικά προσαρτήματα γι αυτούς.

4. Δεν ξέρω τι κάνουν φίλε αλλά πιστεύω κάτι ανάλογο με εμάς θα ακολουθείται και θα τα πληρώνουν. Ξέρεις εσύ ή γράφεις μπούρδες ? 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα, υποθέτω ότι δεν πληρώνουν για τα πρωτόκολλα οι γιατροί.

5.  Ποοοο καφενείο.....ο ΤΣΕΝ είναι ο ευρωπαικός ΕΛΟΤ! Τι δεν καταλαβαίνεις ???? Ποια εταιρεία και μλκιες μας λες ? Σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ ότι για να βγούνε όλα αυτά τα διαγράμματα του ευρωκώδικα, οι τύποι κτλ έχουν γίνει έρευνες, πειράματα κτλ. Ναι θα φαγώθηκαν και λεφτά σε εργομισθίες αλλά στην τελική ξοδεύτηκε ένα πακε΄το το οποίο ΔΕΝ γίνεται να το πληρώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι φορολογούμενοι και να είναι τσάμπα αλλά οι αντίστοιχοι επαγγελματίες.

Συνάδελφε εδώ θα σε μαλώσω, παραθέτω τι έγραψες εσύ ο ίδιος στις 26 Ιουλίου 2018: "Ρε  παιδιά οι ΕΚ έχουν φτιαχτεί από μία ιδιωτική εταιρεία, τον CEN" Αν είμαι καφενείο τότε ποιος είναι ο καφετζής?

6. Δεν έχει νόημα αυτό και δεν το σχολιάζω.

Αχ συνάδελφε, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ (περί δανεισμού, ελεύθερης εκτύπωσης κτλ)

7. Στην τελική φίλε βαρέθηκα να εξηγώ στον κάθε τσαμπατζή ότι τα πάντα έχουν ένα κόστος και ότι κάποιος πρέπει να τα πληρώσει. Δεν γουστάρεις...μην πληρώνεις αλλά μην με με ισιώνεις μετά από ένα χρόνο στο άσχετο να κάνουμε συζήτηση για κάτι που λόγω νοοτροπίας θέλεις να είναι τσάμπα. Δεν μπορώ να σου αλλάξω νοοτροπία.

Δεν είμαι τσαμπατζής και ναι δε θα μου αλλάξεις νοοτροπία γιατί είναι θέμα φιλοσοφίας.

Την άποψή μου λέω, δεν θέλω αντιπαράθεση μαζί σου και συγγνώμη αν σε προσέβαλα, είσαι αξιόλογος συνάδελφος και γενικά με ενδιαφέρει η άποψή σου, απλά σε αυτό το ζήτημα διαφωνώ. Ειλικρινά θεωρώ ότι είναι ζήτημα δημοκρατίας.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αν ο ΤΣΕΝ είναι ιδιωτική εταιρεία ? Υπάρχει κάτι δημόσιο στην ΕΕ ? Όλα σχεδόν ιδιωτικά είναι άρα ο ΤΣΕΝ τα πλήρωσε και πρέπει να τα πάρει. Αν πιστεύεις ότι είναι συνωμοσία για να τα παίρνουν από εσένα δεν μπορώ να στο βγάλω από το κεφάλι. Επί της ουσίας όσων γράφω δεν απαντάς παρά κάνεις γενικές ερωτήσεις. Τέλος πάντων το κουράσαμε.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να βρείτε συνωμοσίες, ψάξτε στις ασφαλιστικές εισφορές, το ΦΠΑ κλπ. Οι ευρωκώδικες είναι νομίζω το μόνο υποχρεωτικό έξοδο που η αξία του αντιστοιχεί στα λεφτά που δίνεις.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nik ειλικρινά με κούρασες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη μαζί σου. Μια λες ότι ο CEN είναι ιδωτική εταιρεία, μετά με λες καφενείο επειδή λέω ότι ο CEN είναι ιδιωτική ετιαρεία, εσύ ο ίδιος έγραψες: "Ποοοο καφενείο.....ο ΤΣΕΝ είναι ο ευρωπαικός ΕΛΟΤ! Τι δεν καταλαβαίνεις ???? Ποια εταιρεία και μλκιες μας λες ?"

Και έρχεσαι τώρα να το καταπιείς, ότι ναι είναι ιδιωτική εταιρεία αφού λες: "Τι σχέση έχει αν ο ΤΣΕΝ είναι ιδιωτική εταιρεία ? Υπάρχει κάτι δημόσιο στην ΕΕ ?". Αλλά όχι συνάδελφε δεν είμαστε παιδάκια, έλεγες ότι είπα μλκιες γι αυτό καλά θα κάνεις να ρίξεις κάτω τον εγωισμό σου και να ζητήσεις συγγνώμη. Αν και απ' ότι βλέπω και σε άλλα νήματα τα έχεις τα θέματά σου. Είπα να συμπεριφερθώ ήρεμα και φιλικά αλλά δε βλέπω ότι έχει αντίκρισμα απέναντί σου και είναι η πρώτη φορά που βρίσκομαι σε αντιπαράθεση στο φόρουμ. Έχω μια άποψη, αυτή είναι, και σταματάω την κουβέντα μαζί σου.

 

  • Like 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.