Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σπουδές Πολιτικού Μηχανικού εν έτη 2018


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

Είμαι μαθητής, ετών 16, όπου σημαίνει ότι τον Σεπτέμβρη με το καλό ξεκινάω την δευτέρα λυκείου. Όπως τα περισσότερα παιδιά της ηλικίας μου, και εγώ αγχώνομαι για το μέλλον και για το ποιά επιστήμη θα ακολουθήσω σαν επαγγελματίας. Κατ' αρχάς θα ήθελα να σας ξεκαθαρίσω οτι έχω διαβάσει σχεδόν ολα τα πόστ του michanikos.gr (το λέω για να μην μου πείτε υπάρχουν και άλλα πόστ). Το μόνο που θέλω είναι φρέσκες γνώμες όπου θα εκτιμηθούν πολύ από εμένα. Καταρχάς εγώ πάντα στην ζωή μου ήθελα να γίνω πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας μηχανικός γιατί θαύμαζα την δυνατότητα να κάνεις τις σκέψη σου πράξη, μέχρι όπου πέρυσι είχα συζήτιση με έναν ταρίφα όπου ο γιός του είναι μηχανικός με 2 μεταπτυχιακά και άνεργος. Από εκεί και πέρα ψυχοπλακώθηκα στην κυριολεξία και απέκλεισα το όνειρο μου. Το έχω συζητίσει με τους γονείς μου και όντας μεγάλοι άνθρωποι και κοινωνικοί μου είπαν οτι αφού έχουν πολλές διασυνδέσεις και αρκετά μεγάλο κοινωνικό κύκλο άμα κάνω ένα γραφείο θα αμοίβομαι τουλάχιστον για τα προς το ζην (πετάχτηκε και η γιαγιά μου και λέει: Αχχχ και ο θείος σου αντιπαροχές έκανε και είδες που κατέληξε). Απο εσάς θα ήθελα να μου πείτε τόσο τις προοπτικές του επαγγέλματος στην Ελλάδα όσο και περίπου σε τι χρήματα κυμαίνεται ενας μισθός Π.Μ (Ιδιωτικού Τομέα/ Freelance). Και επίσης αν υπάρχουν προοπτικές για χτίσιμο στην Ελλάδα (Σε παραλιακές πόλεις πχ).

Πριν απαντήσετε σκεφτείτε οτι είναι το όνειρο ζωής μου και θα το κυνηγίσω όπου και αν με στείλει...

Σας ευχαριστώ απο καρδιάς!

Link to comment
Share on other sites

Αφού σκέφτηκα ότι είναι το όνειρο της ζωής σου, σου απαντώ (σε πειράζω γιατί φαίνεσαι δυνατός)

Κατ' αρχάς αν και διαπιστώνω ότι το λαχταράς περισσότερο απ' ότι το λαχταρούσα εγώ (εμένα ο έρωτας

με χτύπησε μέσα στην σχολή), οφείλω να σου τονίσω ότι υπάρχει ο φόβος να έχεις ερωτευθεί την ιδέα του 

να είσαι πολιτικός μηχανικός, με ότι αυτό συνεπάγεται (εσφαλμένη αντίληψη της πραγματικότητας), παρά την 

επιστήμη του πολιτικού μηχανικού αυτή καθ' αυτή (δεν σε φοβάμαι και πολύ, πιστεύω ότι έχεις δει προγράμματα

σπουδών, κλπ για να πάρεις μια μυρωδιά).

Επειδή όμως στον έρωτα δεν χωράει λογική, σου προτείνω προς το παρόν να αποφύγεις προσεγγίσεις που ανάγονται

σε μεταφυσικές ερμηνείες φαινομένων, όπως επίσης σαν πολιτικός μηχανικός θα πρέπει να υπερβαίνεις λογικές άσπρου -

μαύρου και τέλος θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα της απουσίας απόλυτου ελέγχου μιας πραγματικότητας της οποίας

εσύ αποτελείς μέρος (αυτό έρχεται με τα χρόνια).

Για να απαντήσω όμως και στην ανησυχία σου, η οποία είναι καθ' όλα λογική, θα σου πώ ότι πάντα θα είναι απαραίτητος ένας

καλός πολιτικός μηχανικός όπως επίσης και ένας καλός σιδεράς και ένας....κατάλαβες. Συνέχισε το όνειρο σου με την ίδια

λαχτάρα και πιστεύω ότι θα απολαύσεις αρχικά μια πανέμορφη επιστήμη και μετά ότι κυνηγήσεις και ότι σου φέρει η ζωή...καλή συνέχεια

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απ τον ταρίφα άρχισα να ανατριχιάζω, λες και τον έβλεπα μπροστά μου με προκοίλι ανοιχτό πουκάμισο αλυσίδα και ανελέητο ραπαρισμα στο τιμόνι περί παντός επιστητού,  στην γιαγιά έσπασα. Λοιπόν αρχηγέ. Είσαι 16 και καλώς εχόντων τον πραγμάτων ως μηχανικός θα βγεις σε μια δεκαετία χοντρικά άρα το 2028. Αν λοιπόν πας μια 10 ετια πίσω από σήμερα  (2008) και δεις πόσο διαφορετικά ήταν τα πράγματα  γενικά, μετά σκέψου πόσο διαφορετικά μπορεί να είναι , καλύτερα ή χειρότερα, το 2028. Άρα για να μη κουράζω όπως λέει και ένα τραγούδι: Κανε αυτό που θέλεις εσύ και μη κολλάς τράβα το στα άκρα αν χρειαστεί....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!

@lamlos Αφού το σκέφτηκες :lol: Όντως η λαχτάρα είναι μεγάλη!

@laxanos Αχχ ο ταρίφας! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.