Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Bεβαίωση χώρου κύριας χρήσης λέγεται το έγγραφο. Χορηγείται από την Πολεοδομία ή τον Δήμο εφ' όσον έχει οργανωμένη Τεχνική Υπηρεσία, με βάση την άδεια και τα εγκεκριμένα σχέδια.

Συνήθως ο ενοικιαστής τρέχει γι αυτά.

 

Η άδεια λειτουργίας χορηγείται στο όνομα αυτού που θα λειτουργήσει το κατάστημα και σαφώς δεν είναι δική σας υποχρεώση.΄

 

Τώρα , ανάλογα την περίπτωση μπορεί να προκύψουν και πολεοδομικά μπερδέματα , απευθυνθείτε σε μηχανικό καλύτερα.

 

Εσείς σε κάθε πρίπτωση πρέπει να διαθέσετε στον μηχανικό που θα τα αναλάβει , όλα τα διαθέσιμα στοιχεία νομιμότητας του κτιρίου (άδειες ,σχέδια κλπ) που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια λειτουργίας χορηγείται στο όνομα αυτού που θα λειτουργήσει το κατάστημα και σαφώς δεν είναι δική σας υποχρεώση.

επιβεβαιώνω

τον ενοικιαστή αφορά η άδεια εσύ απλά τον διευκολίνεις

και φυσικά ο ενοικιαστής έχει δικό του μηχανικό για το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα. Εχω ενα ακινητο που ενοικιαζα και λειτουργουσε ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος(καφενειο) περιπου για 25+ χρονια μεχρι και πριν λιγους μηνες. Η επιχειρηση επαψε να λειτουργει.

 

Παλιοτερα ηταν σπιτι και εγινε μετατροπη σε καταστημα με αδεια που εκδοθηκε το 1979.

 

Τα εγραφα που εχω στην κατοχη μου ειναι η αδεια του 1979 που δειχνει την μετατροπη με την προσθηκη κολονων χωρις ομως να αναφερεται πουθενα η λεξη καταστημα και μερικα τοπογραφικα και κατοψεις ολα θεωρημενα απο την πολεοδομια. Σε ενα εξ αυτων αναγραφεται και η λεξη καταστημα.

 

Τωρα που θελω να το ενοικιασω παλι ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος(οποροπωλειο) οι υποψηφιοι ενοικιαστες μου ζητουν ενα χαρτι που να φαινεται οτι εχει κυρια αδεια χρησης καθως και την αδεια λειτουργιας ως καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος.

 

Εχω πραγματικα μπερδευτει.

Μου λειπουν καποια χαρτια που θα επρεπε να εχω ?

Πρεπει εγω ως ιδιοκτητης να βγαλω καποιες αδειες απο το δημο η την πολεοδομια και να τις δωσω στον ενοικιαστη ?

η πρεπει ο υποψηφιος ενοικιαστης με βαση την υπαρχουσα οικοδομικη αδεια και τα τοπογραφικα διαγραματα να κανει καποιες ενεργειες ?

 

Μισό λεπτό. Τίθενται 2 ζητήματα.

 

1. Η χρήση του χώρου.

 

2. Η άδεια καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος.

 

Όπως όλοι ξέρουμε η έννοια της χρήσης ενός κτιρίου ή χώρου εντός κτιρίου παγιώθηκε με τον ΓΟΚ '85. Συνεπώς ο profit μπορεί να νοικιάσει το κατάστημα του ξανά σαν καφενείο ή και σαν άλλου είδους κατάστημα από αυτά που περιγράφονται στον υγειονομικό κανονισμό (εστιατόριο, σνακ μπαρ κ.τ.λ.) χωρίς πρόβλημα χρήσης, εφ' όσον ο χώρος λειτουργεί από το 1979 σαν καφενείο.

 

Το οπωροπωλείο, από πολεοδομική άποψη, ΔΕΝ χρειάζεται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο αναψυχής και εστίασης. Δηλ. ακομα και μετά το '85 να είχε εκδοθεί η οικοδομική άδεια μια βεβαίωση χρήσης γης που αναγράφει "κατάστημα" είναι αποδεκτή από τον δήμο για να εκδόσει άδεια υγειονομικού ενδιαφέροντος σε "οπωροπωλείο".

 

Εάν ο profit έχει υπογράψει κάποιο συμφωνητικό μίσθωσης που αναφέρει ότι ο χώρος που νοικιάζει είναι κατάλληλος για οπωροπωλείο, καλό θα είναι να πάει στην πολεοδομία και να πάρει βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης (για "κατάστημα") την οποία θα δώσει στον ενοικιαστή του.

 

Η έκδοση της καθ' εαυτό άδειας υγειονομικού ενδιαφέροντος (για "οπωροπωλείο") είναι δουλειά του ενοικιαστή.

 

Έίναι φυσικά πολύ πιθανό κάθε υπάλληλος δήμου ή πολεοδομίας να λέει τα δικά του αυτοσχεδιάζοντας, αλλά τα παραπάνω είναι η νομικά ισχύουσα άποψη και αν ο ενδιαφερόμενος επιμείνει θα βρεί το δίκαιό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας συνάδελφοι. Είμαι σχετικά νέος μηχανικός και μου έτιχε για πρώτη φορά κάτι σχετικό με καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Σε ένα μικρό χωριό (οικισμός πρό του 23 κάτω των 2000 κατοίκων) λειτουργέι από το 1970 ένα κατάστημα (καφενείο - ψησταριά). Δεν διαθέτει οικοδομική άδεια. Όμως ο ιδιοκτήτης μου έφερε μία βεβαίωση από τον τοπικό δήμο (για την ακρίβεια διευρυμένη κοινότητα) που λέει ότι ο πρόεδρος βεβαιώνει ότι στο συγκεκριμένο οικόπεδο υπάρχει νόμιμα το συγκεκριμένο κτίριο και λειτουργεί νόμιμα από το 1970 το συγκεκριμένο κατάστημα με την παραπάνω χρήση.

Ο ιδιοκτήτης τώρα θέλει να ενοικιάσει το κτίριο σε κάποιον ενοικιαστή που θα το λειτουργεί με την ίδια χρήση.

Θέλω να ρωτήσω σ' αυτήν έχει ισχύ αυτή η βεβαίωση; Μπορεί ο ενοικιαστής να λειτουργεί νόμιμα με χρήση καφέ -ψησταριά; Θα χρειαστεί άδεια λειτουργίας; θα χρειαστεί οικοδομική άδεια;

Σημειώνω ότι ο ιδιοκτήτης έχει πρόσφατο συμβόλαιο του οικοπέδου που αναφέρει ότι υπάρχει κτίριο που λειτουργέι ως κατάστημα.

Αν μπορείτε βοηθέιστε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας είμαι νέος συνάδελφος και ιδιοκτήτης διωρόφου ακίνητου το όποιο είναι προ 1923 και βρίσκεται εκτός σχεδίου πόλης.

Θα ήθελα να νοικιάσω τον ισόγειο χώρο του κτιρίου ως καφετέρια ή εστιατόριο.

Δεν υπάρχει άδεια για το κτίριο μίας και είναι νομίμως υφιστάμενο (προ 23).

Θα προσπαθήσω να πάρω βεβαίωση κυρίας χρήσεως δείχνοντας ότι ο ισόγειος χώρος ήταν κατάστημα επειδή πολύ παλιά λειτουργούσε ως ελαιοτριβείο.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι όταν θα θέλω να βγάλω άδεια ίδρυσης και λειτουργίας σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος,

χώρου συνάθροισης κοινού, δεν θα μπορώ να κάνω αλλαγή χρήσης μίας και το κτίριο βρίσκεται εκτός σχεδίου και δεν πληρώ τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.

Θα μπορούσα να πάρω βεβαίωση που να λέει ότι το κτίριο είναι χώρος συνάθροισης κοινού έτσι ώστε να αποφύγω την αλλαγή χρήσης για κτίριο που κτίστηκε το 1909?

Έχετε να μου προτείνεται κάποια λύση?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για δες τι γράφει εδώ για το προ 55

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-pri

 

επίσης εμένα θα με απασχολούσε το εξής

  • Βεβαίωση στατικής επάρκειας του κτίσματος υπογεγραμμένη και σφραγισμένη από ιδιώτη μηχανικό

δε σε βλέπω να γλιτώνεις την άδεια τελικά

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα ειμαι νεος μηχανικος και θελω τα φωτα σας:

Ενα μαγαζι ισογειο 30τμ περιπου ηταν μπουγατσατζιδικο και εκλεισε.Στη θεση του ο νεος ιδιοκτητης θα κανει γυραδικο.Οι τουαλετες βρισκονται πισω εξω σε ενα κλειστο χωρο που διπλα υπαρχει μια αποθηκουλα.Παιζει να εχω προβλημα με υγειονομικο;

Και επισης θελει μελετη για την καπνοδοχο της ψησταριας και αν ναι υπαρχει καποιο υποδειγμα να δω πως συντασσεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.