Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Θα ήθελα  να ρωτήσω  τη  δικαιολογητικά χρειάζονται  για  άδεια  λειτουργίας  για κατάστημα  συνάθροισης κοινού  κάτω  από   50   ατόμων  ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα για άδεια λειτουργίας Καφέ-Οβελιστηρίου  τι δικαιολογητικά χρειάζονται ?Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και είναι κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται να ανοίξει,δεν έχω πάει ακόμα να δω τον χώρο βέβαια οπότε δεν ξέρω και τι να προσέξω...ευχαριστω!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μου διαφεύγει κάτι, θα χρειαστεί μια βεβαίωση εγκατάστασης, ότι μπορεί να λειτουργήσει στην περιοχή οβελιστήριο και στη συνέχεια πας για την άδεια λειτουργίας. Αν δεν κάνω λάθος, τη βεβαίωση εγκατάστασης την παίρνεις από το δήμο με ένα σκαρίφημα από ktimatologio και ταυτότητα του ενδιαφερόμενου.

Η διαδικασία της άδειας-γνωστοποίησης γίνεται από το notifybusiness.gr με τους κωδικούς taxis του πελάτη. Ξεκίνα από εκεί νομίζω όπου θα βρεις και τα ζητούμενα. Αναφέρει τα έντυπα που απαιτούνται, όπως πιστοποιητικό υγείας, πυρασφάλεια κτλ.  Αυτά τα μαζεύεις, δηλώνεις στο notifybusiness ότι τα έχεις και κρατάς αρχείο προς έλεγχο. Θα χρειαστεί και σχέδιο της εγκατάστασης για υγειονομικό και πυρασφάλεια.

Αυτά χοντρικά, αλλά σίγουρα κάποια θα αναφέρονται και παραπάνω στο topic.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που σου είπε ο προλαλήσας 

Για να μην πελαγοδρομείς όμως, καλό είναι να απευθυνθείς απ΄ευθείας στο Τμήμα έκδοσης αδειών καταστημάτων του Δήμο σου 

Αλλά  έχουμε το κωλ..κορωνοϊο! οπότε  ξεκίνα  τηλεφωνικά

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλησπέρα

καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω ασχοληθεί με ΚΥΕ και ακόμα είμαι στο ''διάβασμα΄΄

πελάτης θέλει να λειτουργήσει ένα εστιατόριο σε παλιό κατάστημα του πατέρα του το οποίο λειτουργούσε ως σνακ μπαρ. Το ακίνητο βρίσκεται σε οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση  1241μ² και κατασκευάστηκε το 1987 με δόμηση 248 μέτρα.

σήμερα έχουμε ένα ισόγειο 115μ ,όροφο 115 και μια αυθαίρετη σοφίτα 115μ....και ενα ακόμα ακίνητο 200+μετρων στο ίδιο οικόπεδο ...συγγενή του πελάτη ο  οποίος με ψευδές τοπογραφικό του ίδιου οικοπέδου εξέδωσε άδεια για την κατασκευή του...

δε θέλω να κουράσω άλλα θα εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει πως να κινηθώ για καταστήματα υγειονομικού είναι απαραίτητη η βεβαίωση 4495 από όσο ξέρω, σωστά? υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει κατάστημα έστω και αν δεν αλλάξει η χρήση και παραμείνει σνακ μπαρ;

επίσης επειδή ο πελάτης δεν χέει ακόμα εικόνα , υπάρχει περίπτωση να υσχιει ακόμα η άδεια του σνακ μπαρ...εαν όντως ισχύει τι διαδικασία ακολουθώ? στο κατάστημα έτσι και αλλιώς πρέπει να γίνουν εργασίες...
ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποια ιδαφοροποίηση στην διαδικασία και στα δικαιολογητικά των κυλικείων σχολείων  από τα υπόλοιπα ΚΥΕ; Αναφορικά με τα αποχωρητήρια καλύπτονται από αυτά του σχολικού συγκροτήματος γιατί διαβάζοντας το ΦΕΚ 2135/13,αρθρ5, παρ 11 δεν τα εξαιρεί από την μη κατασκευή wc;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υπάρχει περίπτωση το Υγειονομικό να ζητήσει για νεοϊδρυθέν ΚΥΕ:

  1. Βεβαίωση καλής λειτουργίας χοάνης (φούσκας) απαγωγής καπναερίων
  2. Βεβαίωση καλής λειτουργίας εξαερισμού τυφλού WC?

ευχαριστώ, καλό Σ/Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, 

Κατάστημα που λειτουργεί ως παραδοσιακό καφενείο θέλει να κάνει μετατροπή σε εστιατόριο. Εκτός από τα νέα διαγράμματα ροη και τις φυσικές αλλαγές που θα χρειαστούν στο κατάστημα, τι διαδικασία ακολουθώ; 

Αρκεί μόνο τροποποίηση της γνωστοποίησης; (και τήρηση του φυσικού φακέλου στο κατάστημα για έλεγχο;)

 

Ευχαριστώ   

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του καφενέιου θα το μετατρέψει σε εστιατόριο? Με τροποποίηση γνωστοποίησης ή με υποβολή νέας γίνεται? 

Σίγουρα θα χρειαστείς και νέα ενεργητική πυροπροστσία για τη φούσκα απαγωγής και ενδεχομένως το υγραέριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.