Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

Μου ανατέθηκε μελέτη για ένα ουζερί συνολικής επιφάνειας 110 τ.μ. και αναζητώ προδιαγραφές σχετικά με πράγματα όπως ελάχιστο εμβαδόν κουζίνας, πόσες καταψύξεις / συντηρήσεις πρέπει να έχει, πόσες λάντζες και σε ποια διάταξη, πόσες τουαλέτες κλπ

Μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο ΦΕΚ / οδηγό όπου θα βρω αυτές τις πληροφορίες; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 7 months later...

Γειά σας,

σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφέ), πελάτης που αγόρασε το κατάστημα θέλει να κάνει ψευδοροφή και να μειωθεί το ύψος απο 5,80 μ στα 2,5 μ χωρίς να γίνει κάποια άλλη παρέμβαση, θα χρειαστεί άδεια ή μπορώ να προχωρήσω και με βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 30 ?   

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εργασία στο άρθρο 30 που πιθανώς θα μπορούσε να υπαχθεί η κατασκευή ψευδοροφής και αυτό λόγω της γενικόλογης διατύπωσής της. Από και και πέρα, νομίζω ότι είναι στην δική σου κρίση να αποφανθείς εάν η τοποθέτηση ψευδοροφής εμπίπτει σε μικρής έκτασης διασκευές ή θα πρέπει να εκδοθεί Ο.Α. 

β)  μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές  που  απαιτούνται  για  τη  μετακίνηση  ή  την  κάθε  μορφής  εξυπηρέτηση  των  ατόμων  με  αναπηρία  ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παρ.2 του άρθρου 27 του ν.4067/2012, 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, λέω όμως να προχωρήσω με άδεια μικρής κλίμακας για τον λόγω οτι σε τόσο μεγάλο ύψος θα χρειαστούν και ικριώματα. Θεωρώ ότι είναι πιο σωστό.

Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν γίνει η χρήση ικριωμάτων θα πρέπει να εκδοθεί και ΕΕΔΜΚ για την τοποθέτησή τους. Περίπτωση θ του άρθρου 29 Ν. 4495

θ)   τοποθέτηση ικριωμάτων. Σε αυτήν την περίπτωση απαιτείται κατάθεση σχεδίου και φακέλου ασφάλειας και υγείας του έργου με ορισμό του υπεύθυνου συντονιστή, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ.305/1996 (Α305) και δήλωση ανάληψης της ευθύνης από μηχανικό για την επίβλεψη του έργου, 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομάδα!

δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με άδειες λειτουργίας ΚΥΕ και μου έτυχε η ακόλουθη περίπτωση. Με προσέγγισε κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται να λειτουργήσει καφεκοπτείο. Η ιδιαιτερότητα της περίπτωσης είναι ότι ο πελάτης είναι πρώην χρήστης ναρκωτικών με "αμαυρωμένο" ποινικό μητρώο. Ο άνθρωπος εδώ και χρόνια έχει ξεφύγει και τώρα ενδιαφέαται να κάνει μία δική του επιχείρηση. Υπάρχει κάποιος φορέας που εμπλέκεται στην αδειοδότηση που θα μας δημιουργήσει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ποινικό μητρώο ζητάνε μόνο σε επιχειρήσεις που εμπλέκεται η αστυνομία (πχ εμπόριο όπλων κλπ)

δες το όμως και λίγο από εδώ:

https://eugo.gov.gr/services/a990f2b7-3328-4ab6-a67c-4e530cc921bf

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2023 at 5:44 ΜΜ, desptsouk said:

νομίζω ποινικό μητρώο ζητάνε μόνο σε επιχειρήσεις που εμπλέκεται η αστυνομία (πχ εμπόριο όπλων κλπ)

δες το όμως και λίγο από εδώ:

https://eugo.gov.gr/services/a990f2b7-3328-4ab6-a67c-4e530cc921bf

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.