Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην  παρ.4γ της υπ’αρθμ.42382/16.7.13 εγκυκλίου με θέμα «Διευκρινήσεις για την εφαρμογή του άρθρου 26 του Νέου Οικοδομικού Κανονισμού (Ν.4067/12) , που αφορά στις ειδικές ρυθμίσεις για την προσβασιμότητα ΑμεΑ / εμποδιζόμενων ατόμων.» του Γραφείου Μελετών ΑμεΑ του ΥΠΕΚΑ, του οποίου οι αρμοδιότητες μετά την ισχύ του Π/Δ 100/28.8.2014 (ΦΕΚ 167/Α), ασκούνται από την Δ/νση Α.Ο.Κ.Α του Υ.Π.Α.Π.ΕΝ (άρθρο 35 παρ.2γ ββ) του Π/Δ 100/28.8.2014 14), έχει αποσαφηνιστεί ότι: « Το χρονικό όριο ολοκλήρωσης των απαραίτητων διαμορφώσεων προσβασιμότητας μέχρι το 2020, αφορά σε όλες τις περιπτώσεις υφισταμένων – προ της ισχύος του παρόντος νόμου – κτιρίων της παρούσας παραγράφου.».

 

https://epoptes.wordpress.com/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA-969678-10-2012-%CF%86%CE%B5%CE%BA-2718-%CF%84/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%B1/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι, αν ξέρετε. Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει τον τελευταίο νόμο 4442/'16 για να βγάλει άδεια ΚΥΕ με απλή γνωστοποίηση; 

 

Από όσο γνωρίζω έχει πάρει παράταση ο παλιός σύμφωνα με την Εγκύκλιο 9 (ΑΔΑ: ΩΒΩΥ465ΧΘ7-39Π).

Δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι το 2020 αφορά την ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ. Όχι τα w.c. ΑΜΕΑ. 

 

Από τον ΝΟΚ έτσι όπως τον διαβάζω υποχρέωση πρόβλεψης w.c. ΑΜΕΑ υπάρχει μόνο για τα νέα κτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ερώτημα στην πολεοδομία μου και έχω πάρει απάντηση έως 2020 .

 

Quote είναι γενικό αυτό που ρωτάς , θέλεις κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσεις ?  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν με την λέξη "σχεδιάγραμμα" εννοείς το διάγραμμα ροής και όχι κάτι άλλο, τότε σύμφωνα με την Υ.Α. ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600/2013 ΦΕΚ 3106 Β 9-12-2013

"[...]
3) Στις επιχειρήσεις τροφίμων και ποτών υποβάλλεται, επιπλέον, εις τριπλούν αναλυτικό επικαιροποιημένο διάγραμμα ροής της δραστηριότητας της επιχείρησης με περιγραφή της παραγωγικής διαδικασίας, όπου απαιτείται, το οποίο συντάσσεται και υπογράφεται είτε από τον υγειονομικά υπεύθυνο είτε από επιστήμονα σχετικής ειδικότητας.
[...]
 
οπότε είτε π.χ. ο ιδιοκτήτης εφόσον έχει ορισθεί ως υγειονομικά υπεύθυνος είτε ο επιστήμονας που έχει γνώση σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας τροφίμων πχ τεχν. τροφίμων, υγιεινολόγος, κτηνίατρος κλπ ανάλογα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε κατάστημα 24 τ.μ έχει τακτοποιηθεί πατάρι 10 τ.μ ως βοηθητικός χώρος με ύψος 1.80 μ. Επίσης το ύψος κάτω από το πατάρι είναι 1.85 μ.

Συνεπώς στη βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης θα έχουμε 14 τ.μ κύρια χρήση (ισόγειο), 10 τ.μ βοηθητικός χώρος (ισόγειο κάτω από το πατάρι) και 10 τ.μ βοηθητικός χώρος (πατάρι)…. Σωστά?

Μπορεί να γίνει αναψυκτήριο? (μαζική εστίαση προχείρου γεύματος).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται κυρία χρήση με υψος 1.85 ? Δεν θα στο δεχτεί το υγειονομικό με ύψος 1.85 να περνάνε από εκεί στις τουαλέτες.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται κυρία χρήση με υψος 1.85 ? Δεν θα στο δεχτεί το υγειονομικό με ύψος 1.85 να περνάνε από εκεί στις τουαλέτες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.