Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστιατόρια κλπ)


Recommended Posts

Γεια σας…

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω προδιαγραφές για τη διαμόρφωση ενός χώρου σε χώρο αναψυχής ή café ( για την περίπτωσή μου)? Ζητάω αν υπάρχει και που κάποιος οδηγός ή κανονισμός που να λέει πόσο χώρο πρέπει να διαθέτω, τι εγκαταστάσεις πρέπει να έχω κ.α.? Δεν θα πρέπει κάτι να έχω πριν να κάνω οτιδήποτε και πάω στην πολεοδομία και με κόψουν. Βασικά τα θέλω όλα αυτά για να πάρω άδεια λειτουργίας - αλλά από τα θεωρημένα σχέδια της πολεοδομίας δεν αρχίζω πριν προχωρήσω για τον υγειονομικό έλεγχο, την πυροσβεστική ή ότι άλλο χρειαστεί? Μήπως τέτοια ερωτήματα πρέπει να τα κάνω στη νομαρχία αντί της πολεοδομίας? Αν μπορεί κάποιος που έχει κάνει κάτι τέτοιο να απαντήσει με ποια σειρά πρέπει να αρχίσω θα με βοηθούσε πολύ… Ευχαριστώ!

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει

Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος

 

Δεν έχω πρόχειρο το ενάριθμο νομοθέτημα αλλά, αν έχεις ΤΕΕ-Νομος το βρίσκεις εύκολα και το κατεβάζεις. Έχει ολες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το αντιμετωπίζεις ώς αλλαγή χρήσης

 

(αμοιβή : διαφορά συμβατικών + όποιες εργασίες διαρρύθμισης από αναλυτικό)

 

Κανονικά κατόψεις, όψεις, τομές, ύδρευση, αποχέτευση, τοπογραφικό, παθητική πυροπροστασία.

Link to comment
Share on other sites

Για καταστηματα υγειονομικου :

ΥΑ Α1β/8577/83

Ειναι λιγο αποσπασματικα γραμμενη αλλα εχει ολα τα στοιχεια.

 

Επισης να λαβεις υποψη σου και τις πυροσβεστικες διαταξεις διοτι για να μην εχεις ασκοπα πηγαινε - ελα απο Πολεοδομια σε Πυροσβεστικη πρεπει

α. ασχετως της πολεοδομικης χρησης να ταιριαζει η νεα παθητικη με την χρηση οπως την εννοει η πυροσβεστικη (δεν συμπιπτει παντα με την πολεοδομικη !!)

β. Να δεις αναλογα τον πληθυσμο αν χρειαζεσαι και 2 εξοδο κινδυνου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

'Έχω μερικές ερωτήσεις!Εστιατόριο που έχει γίνει ανακαίνιση, χρειάζεται αναθεώρηση της άδειας λειτουργίας; Προφανώς ναι αφού έχουν αλλάξει θέση κουζίνες , μπάνια κλπ. Η λειτουργία αυλής κατά τους καλοκαιρινούς μήνες πως είναι εφικτή; Το πρόβλημα είναι ότι ανάμεσα στην αυλή και το κατάστημα διέρχεται δημοτική οδός.

 

EDIT: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στον τίτλο όσο και στο κείμενο της δημοσίευσης. Παρακαλώ διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι τυπικα σωστος και νομιμος πρεπει τα σχεδια που συνοδευουν την αδεια λειτουργιας και τις εγκρισεις δ/σης υγιεινης και πυροσβεστικης να συμπιπτουν με αυτα που εχεις κατασκευασει.

 

Αναλογα του ποτε εχει κτιστει το κτιριο , ισως να χρειαστεις και αδεια αλλαγης διαρρυθμισης απο την Πολεοδομια.

 

Για την αυλη που λες , στα σχεδια προς τη δ/ση υγιεινης και πυροσβεστικη θα τη δειξεις και θα γραψεις χωρος εποχιακης αναπτυξης τραπεζοκαθισματων. (Σημ. Χρειαζεται υπολογισμος τους και ελεγχος σε σχεση και με τα υπολοιπα και με τον αριθμο των wc και το μεγεθος της κουζινας ).

 

Αν η αυλη δεν ειναι δικη σου θα χειαστεις και το μισθωτηριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα που είναι στην άδεια (με υπόγειο και W.C. σε αυτό) σε μαγαζί που να πουλάει σάντουϊτς (π.χ. μικρογεύματα Γρηγόρης); Τα μαγαζιά αυτά ανήκουν στην κατηγορία χώρων συνάθροισης κοινού;

 

Edit: Άσχετα με την επαγγελματική σας ιδιότητα, παρακαλώ να δημοσιεύετε τις ερωτήσεις σας στις σωστές κτηγορίες. Ευχαριστω,acnt,

Link to comment
Share on other sites

Αν πας και ζητήσεις ΒΚΧ που απαιτείται από τη Δ/νση καταστημάτων (νομίζω είναι στη Λιοσίων) θα σου δώσουν ένα χαρτί που λέει τι χρειάζεσαι για ΒΚΧ προ και μετά 55.

 

Εκεί αναφέρει κατηγορηματικά ότι ........"κάθε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος - συνάθροισης κοινού χρειάζεται αλλαγή χρήσης".

 

Και υπάρχει λογική σε αυτό και κατά την κρίση μου ορθή.

 

 

8-)

 

ps : διαβάζω τον τίτλο βρε συνάδελφε και μου έρχεται κάπως......άλλαξέ το και κάντο πιο "πρέπον" ...πχ γράψε από κατάστημα σε κατάστημα υγ. ενδιαφέροντος.

 

Σόρυ για την υπόδειξη αλλά αλλιώς είναι όταν μιλάμε καθημερινά μεταξύ μας και αλλιώς όταν γράφουμε. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συναδελφοι.

Πρόσφατα μου ήρθαν 2 πελάτες για αδεια καταστήματος για καφετερια.Επειδη είαι νέος μηχανικός θέλω λιγο τα φώτα σας.

Εγώ έστω ότι κάνω την αποτύποση και τους υπογράφω τα σχέδια.(Θέλουν να τα κάνουν όλα μονοι τους).Τι επιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν για εμένα σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου νέε συνάδελφε!

Ανάλογα που θα υποβληθούν τα σχέδια ποιος θα εκδόση την άδεια λειτουργίας. Οπότε εκεί πάνε να ρωτήσεις.

Εδώ π.χ. η Δημοτική Αστυνομία ζητάει εις τριπλούν την κάτοψη του χώρου, η οποία πρώτα σφραγίζεται απο την Πολεοδομία ότι ο χώρος υφίσταται νόμιμα και έπειτα η Δημ. Αστ. τα στέλνει στο υγειονομικό εφ΄όσον είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος ( καφετερια ) το οποίο και κάνει αυτοψία μετά την κατασκευή του καταστήματος.

Άρα πρώτα ξεκινάς απο την υπηρεσία που θα εκδόσει την άδεια λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.