Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


sotiria

Recommended Posts

Καλημερα σας θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης

Σε παλια οικοδομη του 1963 υπαρχει ισογειο καταστημα 60 τμ

Ο πελατης θελει σε αυτο να κανει ταβερνα μεσα σε αυτο υπαρχει μια πολυ μικρη τουαλετα περιπου 2 τμ. επίσης θελει να κανει και ανακαινιση δηλ να ριξη μερος του τοιχου ωστε να δημιουργηθει ανοιγμα. Ηθελα να ρωτησω σε αυτη την περιπτωση τι ειναι καλυτερο να κανω απο πλευρα αδειοδοτησης ωστε να γινουν οι τουαλετες συμφωνα με τις προδιαγραφες και να πραγματοποιηθουν τυχον διαρρυθμισεις

αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος (χωρο συναθροισης κοινου) ή

εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας ή

μηπως τυχον αναθεωρηση αδειας ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μόνη λύση συνάδελφε είναι η οικοδομική άδεια. Με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή στη χρήση, οπότε με χρήση κατάστημα δεν παίρνεις βεβαίωση ΧΚΧ. Μαζί με την άδεια αλλαγής χρήσης κάνεις και τις απαιτούμενες διαρρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

οπότε με χρήση κατάστημα δεν παίρνεις βεβαίωση ΧΚΧ.

 

για ποιό λόγο δεν παίρνεις βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης, αν η άδεια είναι για κατάστημα; εγώ νομίζω ότι παίρνεις, απλά για την ταβέρνα πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης σε χώρο υγειονομικού ενδιαφέροντος με συνάθροιση κοινού

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις

απλα ηθελα να πω το οτι ο χωρος ειναι πριν το 88 και η πυροσβεστικη ζητα αλλαγη χρησης για νεα κτιρια

μηπως τελικα ειμαι καλυμενος με τις εργασιες μικρης κλιμακας ωστε να μειωθει και το κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? οι άδεια για εργασιες μικρής κλίμακας και η αλλαγή χρήσης τι σχέση έχουν?

Από όσο ξέρωη άδεια για εργασιες μικρής κλίμακας καλύπτει μικρές αλλαγές στους χώρους, εργασίες που δεν απαιτούν χρήση ικριωμάτων και αλλαγή στη διαρρύθμιση. Γκρεμίσματα και χτισίματα νομίζω πάνε μόνο με άδεια.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον αυτο που πρεπει να γινει ειναι με εργασιες μικρης κλιμακας να γινουν οποιες τυχον διαμορφωσεις και να γινουν οι τουαλετες βαση του υγειονομικου κανονισμου

στην ουσια υπαρχει τουαλετα αλλα πρεπει να δημιουργηθει προθαλαμος

Link to comment
Share on other sites

τι χρήση έχει το κτίριο;;;;

αν έχει χρήση Ταβέρνα πας με εργασίες μικρής κλίμακας διαφορετικά με κανονικότατη άδεια

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οτι λεει η myri

 

Αν αποδειξεις οτι μεχρι πριν το 1985 το καταστημα λειτουργουσε ως καταστημα υγ. ενδιαφεροντος εισαι οκ αν οχι πας για οικοδομικη αδεια γιατι για να σου δοσουν ΒΚΧ για ταβερνα θελει αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα υ.ε.

Link to comment
Share on other sites

myri συγγνωμη για να καταλαβω

Εγω την ΒΧΚ την παιρνω απο τον δημο, αυτοι χρειαζονται κατοψεις πολεοδομιας και υφισταμενη κατασταση για να θεωρησουν τα σχεδια του υγειονομικου.

Αν στα νεα σχεδια αποτυπωθει η καινουρια κατασταση απο την οποια όλες οι εργασιες θα προελθουν κατοπιν αδειοδοτησης εργασιων μικρης κλιμακας πως ειναι δυνατον μα μην ειμαι καλυμενος?

Link to comment
Share on other sites

για πάρεις ΒΚΧ πρέπει

στις κατόψεις της πολεδομίας να γράφει ως κυρια χρήση "Ταβέρνα" [καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος (χωρο συναθροισης κοινου)]

αν γράφει έτσι βγάζεις άδεια μικρής κλίμακας

 

αν γράφει σκέτο κατάστημα βγάζεις κανονική άδεια με τίτλο:

"αλλαγή χρήσης ισογείου χώρου από κατάστημα σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος (χωρο συναθροισης κοινου - ταβέρνα)"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.