Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


sotiria

Recommended Posts

myri συμπτωματικα

κοιταξα το αρχειο μου να δω διαφορες ΒΧΚ και κατοψεις πολεοδομιας πουθενα δεν εχω δει να αναφερουν [καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος (χωρο συναθροισης κοινου)] κλπ απλα αναφερουν οτι ο χωρος ειναι χωρος κυριας χρησης βαση προσκιμιζομενων στοιχειων οπως οικ αδεια και κατοψη πολεοδομιας και απλα παιρνω την βεβαιωση μαζι με τα σφραγισμενα σχεδια για το υγειονομικο

Μηπως ισχυει αλλο καθεστως εδω στην θεσ/νικη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
Ακριβως οτι λεει η myri

 

Αν αποδειξεις οτι μεχρι πριν το 1985 το καταστημα λειτουργουσε ως καταστημα υγ. ενδιαφεροντος εισαι οκ αν οχι πας για οικοδομικη αδεια γιατι για να σου δοσουν ΒΚΧ για ταβερνα θελει αλλαγη χρησης απο καταστημα σε καταστημα υ.ε.

 

Σε παρακαλώ πάρα πολύ, πες μου που ακριβώς υπάρχει αυτή η διάταξη γιατί στην πολεοδομία Νάουσας τα πράγματα μου τα μπλέκουν......

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω βρει τη νομοθεσία

 

ορισμένοι συνάδελφοι ισχυρίζονται πως με το ΓΟΚ 85

έγινε διάκρηση των χρήσεων πχ "κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος" από το γενικό "κατάστημα"

 

γραπώς το βρίσκουμε και εδώ

 

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-met

  • Κάθε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος συνάθροισης κοινού χρειάζεται αλλαγή χρήσης ανεξαρτήτως εμβαδού εκτός και αν υπάρχει πιστοποιητικό προ του 1985 ότι ήταν ιδίας χρήση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Σήμερα μου προέκυψε μια δουλειά από κάποιο συγγενικό πρόσωπο το οποίο θέλει να μετατρέψει ισόγειο κατάστημα 75τ.μ με πατάρι σε κομμωτήριο. Μου ζήτησε επομένως να του συντάξω τα απαραίτητα σχεδιαγράμματα προκειμένου να τα καταθέσει στο δήμο και στις υγειονομικές υπηρεσίες για έκδοση άδειας λειτουργίας. Αυτό το οποίο θα ηθελα να γνωρίζω είναι αν κάποιος ξέρει τις προυποθέσεις που πρέπει να πληρούν τα εν λογο σχεδιαγράμματα (π.χ αριθμός wc, εσωτερική διάταξη χώρων κλπ). Εννοείτε πως οι κατόψεις θα φροντίσω να είναι σύμφωνες με τα θεωρημένα σχέδια από την πολεοδομία. Γενικά τι άλλο πρέπει να προσέξω για να μη βρεθώ σε περιπέτειες. Είμαι νέος στο επάγγελμα και αντιλαμβάνεστε την αγωνία μου.Ευχαριστώ εκ' των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις με την άδεα χρήσης γης. Αν η χρήση δεν επιτρέπεται δεν συνεχίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επεκτείνοντας λίγο τη συζήτηση επί αυτού του θέματος, θα παρακαλούσα για τη γνώμη σας σχετικά με το παρακάτω ζήτημα.

 

Συγγενικό πρόσωπο είναι στη διαδικασία δημιουργίας ενός πρατηρίου άρτου το οποίο θα φιλοξενηθεί σε χώρο ο οποίος εξυπηρετούσε στο παρελθόν ψιλικατζίδικο (συνεπώς κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος για το οποίο υπάρχει και η σχετική άδεια). Το πρόβλημα είναι ότι ο προηγούμενος ένοικος είχε πάρει την άδεια χωρίς να δείχνει τουαλέτα και προθάλαμο με αποτέλεσμα να μη το δέχεται ο δήμος.

 

Η πολεοδομία στην οποία υπάγεται, επιμένει ότι άδεια εργασιών μικρής κλίμακας δεν δικαιολογεί την τροποποίηση του χώρου ώστε να αποτυπωθεί η τουαλέτα η οποία υπάρχει. Ισχύει κάτι τέτοιο βάσει της υφιστάμενης νομοθεσίας;

 

Επίσης, έχετε υπόψη κάποια νομοθεσία η οποία νομιμοποιείται (τρόπο τινά) η χρήση του χώρου εφόσον προϋπήρχε η άδεια του 1985;

 

Ευχαριστώ,

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η έγκριση μικρής κλίμακας δεν καλύπτει την περίπτωσή σου καθώς αλλάζει και η υδραυλική μελέτη, ίσως η πυροπροστασία κλπ, και δεν πρόκειται απλά για μικρο-διαρρύθμιση.

 

Για το δεύτερο ερώτημά σου δεν γνωρίζω.

 

Μπορεί να γίνει τώρα νομιμοποίηση της αλλαγής διαρρύθμισης, της τουαλέτας κλπ και να βγει και άδεια αλλαγής χρήσης. Δε συμφωνεί ο ιδιοκτήτης;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχετε υπόψη κάποια νομοθεσία η οποία νομιμοποιείται (τρόπο τινά) η χρήση του χώρου εφόσον προϋπήρχε η άδεια του 1985;

την ψάχνουμε εδώ και καιρό, αν ψάξεις σε παρόμοια θέματα ορισμένοι συνάδελφοι έχουν κάποιες βάσιμες θεωρίες

όμως καμμία έγγραφη απόδειξη

 

πάντως, το θέμα του προ 85 αφορά την ίδια χρήση

δηλ στη δική σου περίπτωση τη χρήση του χώρου ως πρατήριου άρτου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.