Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος


sotiria

Recommended Posts

Διαβάζοντας το νήμα δεν βγάζω σαφές συμπέρασμα για το παρακάτω:

 

Χώρος που έχει κατασκευαστεί με ΟΑ προ του '85 (δηλ ΓΟΚ '73) και χαρακτηρίζεται στην ΟΑ ως κατάστημα. Δεν έχει χρησιμοποιηθεί ως το '85 ως ΚΥΕ. Μετά το '90 όμως λειτούργησε ως καφενείο, μετά εστιατόριο κλπ Οι άδειες αυτές βγήκαν χωρίς να γίνει αλλαγή χρήσης (δεν ξέρω πως αλλά βγήκαν)... Η τελευταία μάλιστα πρόσφατα (προ 5ετίας)

 

Εφόσον θέλουμε σήμερα να βγάλουμε άδεια λειτουργίας για νέο κατάστημα ΚΥΕ θα πρέπει να κάνουμε αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ;

 

Μου φαίνεται τραβηγμένο να ζητήσω από τον πελάτη να το κάνει... Θα του φανεί περίεργο και με το δίκιο του από τη στιγμή που ακόμη και πρόσφατα (πριν 5 χρόνια) βγήκε άδεια λειτουργίας για την προηγούμενη επιχείρηση (εστιατόριο) χωρίς να απαιτηθεί αλλαγή χρήσης.

 

Ποια η γνώμη σας;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρώ πως έχεις δύο επιλογές:

α) Αλλαγή χρήσης μέσω υπηρ. δόμησης (με όσα αυτό συνεπάγεται)

β) Τακτοποίηση με Ν. 4014 εφόσν μπορείς, όπως λες, να αποδείξεις πως η χρήση Κ.Υ.Ε. προυπήρχε.

 

Απλά στην β περίπτωση νομίζω πως βεβαίωση χώρου Κ.Χ. παίρνεις πάλι από υπηρ. δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προβλέπεται αλλαγή χρήσης από απλό κατάστημα σε ΚΥΕ από τον 4014. Η κάνω λάθος;

 

Εκτός αυτού Βεβ. κ.χ. δεν χρειάζεσαι πλέον.. τα υπογράφεις ο ίδιος.

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν προβλέπεται αλλαγή χρήσης από απλό κατάστημα σε ΚΥΕ από τον 4014. Η κάνω λάθος;

 

Εκτός αυτού Βεβ. κ.χ. δεν χρειάζεσαι πλέον.. τα υπογράφεις ο ίδιος.

 

Χρειάζεται η Βεβαίωση ΚΧ και δεν την υπογράφεις εσύ αλλά η ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου αν δεν πειράζεις μηχανολογικά (δεν προσθέτεις καινούρια για την ακρίβεια) τότε υπογράφεις μόνος σου σχέδια και γράφεις ένα ωραίο κείμενο στο πινακάκι σου που εξηγεί ότι βάσει ΝΟΚ δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης το κατάστημα αφού δεν αλλάζουν τα φορτία και οι θέσεις στάθμευσης. Αναφέρεις επίσης τις προηγούμενες άδειες λειτουργίας. Βάσει αυτών υπογράφεις ότι το κατάστημα μπορεί να θεωρηθεί υγειονομικού ενδιαφέροντος με χρήση π.χ. καφενείο.

 

Επαναλαμβάνω όμως όταν προσθέτεις νέες μηχανολογικές εγκαταστάσεις βάσει ΝΟΚ απαιτείται άδεια.

 

SIRADRAB ο φορέας που δίνει την άδεις λειτουργίας (Δήμος) δεν ζητάει βεβαίωση κύριας χρήσης αλλά σχέδια σφραγισμένα από μηχανικό όπου φαίνεται και δηλώνεται ότι ο χώρος είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος. Είναι θέμα του μηχανικού τι θα κάνει μετά.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB ο φορέας που δίνει την άδεις λειτουργίας (Δήμος) δεν ζητάει βεβαίωση κύριας χρήσης αλλά σχέδια σφραγισμένα από μηχανικό όπου φαίνεται και δηλώνεται ότι ο χώρος είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος. Είναι θέμα του μηχανικού τι θα κάνει μετά.

 

Ναι αλλά αν δηλώσεις σαν μηχανικός ότι ένας χώρος είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος αυτό θα πρέπει να προκύπτει και από κάπου.

Δηλαδή ο χώρος είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος με βάση την τάδε μετά το 1985 οικ. άδεια, ή αν είναι για τα προ του '85 ότι λειτουργούσε ως τέτοιο με τα τάδε δικαιολογητικά-άδειες λειτουργίας.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, αν υπογράψεις ότι το κατ/μα είναι υγειονομικού ενδ/τος επειδή έτσι το κόβεις με το μάτι, γίνεσαι ο άνθρωπος που όλοι ψάχνανε, δηλαδή του μαγαζάτορα που το νοικιάζει, του ιδ/τη του μαγαζιού και του δικηγόρου του ανταγωνιστή του που θα θέλει να του το κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό που έχω αποκομίσει εγώ από όλο αυτό το μπάχαλο είναι

 

1. Βεβαίωση χωρου Κ.Χ. από ΥΔΟΜ λόγω εγκυκλίου 7/2012 όταν έχω τακτοποίηση.

 

 

Α. - 1. Στην παρ. 3 της Ενότητας Β της Εγκυκλίου 1/2012 :

Το εδάφιο γ της παρ. 1 του άρθρου 2 της υπ’ αριθ. ∆ΙΑ∆Π/Φ.Α.3.1/21220/1-11-11

Κ.Υ.Α. «Απλούστευση διαδικασίας έκδοσης άδειας ίδρυσης και λειτουργίας

Καταστήµατος Υγειονοµικού Ενδιαφέροντος, Θεάτρου και Κινηµατογράφου» (ΦΕΚ 2496

Β’) εφαρµόζεται µόνον στις περιπτώσεις που η νοµιµότητα ολοκλήρου του χώρου στον

οποίο πρόκειται να ιδρυθεί κατάστηµα υγειονοµικού ενδιαφέροντος τεκµηριώνεται από

οικοδοµική άδεια. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις έχει ισχύ η παρ. Β. 3 της Εγκυκλίου

1/2012.

 

 

2. Χρειάζεται άδεια από κατάστημα σε ΚΥΕ και αυτό φαίνεται και στο παρακάτω:

ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΥΓΕΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡ - ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ!!!.pdf

 

Επίσης, αυτό που πρέπει να προσέξετε εσείς που με ευκολία αναγράφετε το κειμενάκι της ΒΚΧ ιδιώτη μηχανικού, είναι η λέξη "ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ"....

Ο χώρος προορίζεται για αυτό που γράφει στην άδεια... Ναι, μπορώ να βεβαιώσω ότι "ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ" για ΚΥΕ αλλά δεν σημαίνει ότι ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ...

Θεωρώ ότι το κείμενο είναι "πατάτα" και θα έπρεπε να υπάρχει πράγματι μια ανάληψη ευθύνης του μηχανικού για τη καταλληλότητα του χώρου για ΚΥΕ... Ομως η δήλωση ότι προορίζεται, είναι απλά ΨΕΥΔΗΣ.

 

Να πώ και το κρίμα μου....

 

Σε δύο περιπτώσεις τώρα τελευταία, άλλαξα τη λέξη "προορίζεται" σε "είναι κατάλληλος" και έκανα τη δήλωση.. Το κτίριο βέβαια είναι προ ΄55 οπότε έτσι κι αλλιώς λίγο το κακό...

Για μια περίπτωση που θα μου έρθει αύριο και είναι και στον Δήμο Αθηναίων... σκούρα τα πράγματα...

Edited by JTB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....

2. Χρειάζεται άδεια από κατάστημα σε ΚΥΕ και αυτό φαίνεται και στο παρακάτω:

ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΕ ΥΓΕΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡ - ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ!!!.pdf

......

 

Ναι γνωστό έγγραφο. Είχε βγει μετά την υπ’ αριθ. ∆ΙΑ∆Π/Φ.Α.3.1/21220/1-11-11 Κ.Υ.Α. «Απλούστευση διαδικασίας έκδοσης άδειας ίδρυσης και λειτουργίας Καταστήµατος Υγειονοµικού Ενδιαφέροντος, Θεάτρου και Κινηµατογράφου» (ΦΕΚ 2496 Β’) επειδή υπήρχε η παρεξήγηση για το αν χρειάζεται απλά καταστήματα εμπορικά να τα κάνουμε αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ.

 

Μόνο...που μετά από αυτό το έγγραφο βγήκε και ο ΝΟΚ. Και ο ΝΟΚ και οι Τεχνικές οδηγίες λένε για την Αλλαγή Χρήσης :

 

 

Οι εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου και δεν τροποποιούν τις εγκαταστάσεις αυτού, δεν απαιτούν την έκδοση άδειας δόμησης.

 

Βασικό κριτήριο για την αναγκαιότητα έκδοσης άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης είναι η αλλαγή των θέσεων στάθμευσης προς το δυσμενέστερο, επειδή τροποποιεί παλαιότερα διαγράμματα κάλυψης και διαγράμματα δόμησης, δεδομένου ότι ήταν και παραμένει απαραίτητο στοιχείο που αποτυπώνεται σε αυτά και ενδεχομένως διαφοροποιείται και ο περιβάλλων χώρος και ο υπολογισμός της φύτευσης και υπέρ της ασφάλειας.

 

Αιτία έκδοσης άδειας δόμησης, χωρίς αυτό να αποτελεί έννοια αλλαγής χρήσης χώρου, είναι και ενδεχόμενες αλλαγές στις όψεις εφόσον διαφοροποιούν το διάγραμμα δόμησης ή - με παλαιότερους τρόπους έκδοσης αδειών - τα εγκεκριμένα σχέδια όψεων.

 

Για αυτό εγώ ρωτάω. Σε καφενείο π.χ. που λειτουργεί χρόνια χωρίς άδεια λειτουργίας. Με διαμορφωμένη κατάσταση με ένα w.c. όπου δεν αλλάζω όψεις και μηχανολογικά όμως ή άδεια γράφει πάνω απλό κατάστημα. Πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης για να υπογράψω σχέδια για το υγειονομικό ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

nik: .............Για αυτό εγώ ρωτάω. Σε καφενείο π.χ. που λειτουργεί χρόνια χωρίς άδεια λειτουργίας. Με διαμορφωμένη κατάσταση με ένα w.c. όπου δεν αλλάζω όψεις και μηχανολογικά όμως ή άδεια γράφει πάνω απλό κατάστημα. Πρέπει να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης για να υπογράψω σχέδια για το υγειονομικό ?

 

Φίλε μου μην μπερδεύεις την διαμορφωμένη κατάσταση με την νομοθεσία. Εφ' όσον λειτουργούσε το καφενείο όπως λες για χρόνια χωρίς άδεια λειτουργίας τι ψάχνεις να βρεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λειτουργήσει ένα ΚΥΕ σε ξεχωριστούς χώρους μη συνενωμένους ? Δηλαδή λειτουργεί ένα καφέ και παίρνει και το δίπλα μαγαζί γιά αίθουσα , αλλά χωρίς να ανοίξουν τρύπα γιά ένωση . Γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.